"A nóż widelec" – od restauracji do książki

Miłośnicy polskiej kuchni czy osoby zainteresowane rodzimą branżą gastronomiczną powinny kojarzyć lokal przy Czechosłowackiej 133 w Poznaniu. Jesienią działająca tam restauracja A nóż widelec będzie świętować dziesięciolecie istnienia. W tym czasie zapracowała na miano jednej z najlepszych w Polsce, serwując klasykę polskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu. Zbliżająca się rocznica stała się natomiast pretekstem do wydania książki, dzielącej tytuł z restauracją. Teraz możemy już nie tylko skosztować tamtejszych dań, ale też poczytać o tym, jak A nóż widelec powstało; jaką filozofią kierują się właściciele i jak powstają ich popisowe dania.

Z Częstochowy do Poznania przez Londyn

Książka A nóż widelec to ponadtrzystustronicowa opowieść o kulinarnej przygodzie Michała Kutra i jego żony Agaty
Książka A nóż widelec to ponadtrzystustronicowa opowieść o kulinarnej przygodzie Michała Kutra i jego żony Agaty

Marcin Kuter to dziś wizytówka Wielkopolski, ale gdyby nie Wielka Brytania, pewnie byłby obecnie w zupełnie innym miejscu. Nie, żeby brytyjska kuchnia odcisnęła na jego smaku swoje piętno. Po prostu to tam młody absolwent częstochowskiego gastronomika zobaczył, że przed nim jeszcze długa droga. Po kilku latach dorabiania w różnych lokalach Michał Kuter zapisał się na Westminster Kingsway College, a szkoła wytknęła mu niedociągnięcia i wskazała kierunek dalszego rozwoju. Później przyszedł czas podpatrywania mistrzów – pracę w słynnym Chez Bruce oraz kilku innych, uznanych lokalach. Po powrocie do kraju Michał Kuter i jego żona Agata otworzyli natomiast swoją wymarzoną restaurację. A nóż widelec jest więc historią pewnego młodego, ambitnego człowieka, który dzięki olbrzymim pokładom samozaparcia i konsekwentnego zmierzania w obranym kierunku wyrósł na topowego dziś szefa kuchni w Polsce. Teraz on gotuje, a ona zarządza lokalem – razem pracując na uznanie, czego wyrazami są liczne wyróżnienia.

A nóż widelec to nie tyle typowa książka kucharska, ile stylowy cookbook

Michał Kuter i Agata Kuter – wstęp do A nóż widelec
Michał Kuter i Agata Kuter – wstęp do A nóż widelec

Pisanie o swojej działalności to dla Marcina Kutra pewne novum, ale poradził sobie z tym świetnie. Tom w swej strukturze daleki jest od typowej książki kucharskiej. Na jego kartach Michał i Agata zdecydowanie więcej miejsca niż przepisom poświęcili bowiem na swoje kulinarne przemyślenia. A nóż widelec przepełniają porady, z których niejeden pracownik branży gastronomicznej z pewnością uszczknie coś dla siebie. Jest to swego rodzaju poradnik, jak gotować dobrze, zamiast receptur prezentujący pewną filozofię pracy, która sama w sobie jest przepisem na sukces.

Dla zainteresowanych: książka A nóż widelec dostępna jest tutaj. Co ciekawe, w niedawnej rozmowie z Magdaleną Kaczyńską ("Food & Friends"), Michał Kuter przyznał, że wraz żoną mają pomysł na kontynuację. Nie wiadomo, kiedy się ona ukaże – miejmy nadzieję, że nie z okazji kolejnego dziesięciolecia działalności ich restauracji. Autorzy zapewniają, że zdecydowanie więcej miejsca poświęcą w niej przepisom.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.