News will be here
Akcja "Posiłek dla Lekarza" rośnie w oczach! Jak pomóc?

Polacy nieraz już udowadniali, że lubią pomagać i w sytuacjach kryzysowych potrafią się jednoczyć. Nie inaczej jest też tym razem, bo choć nie brakuje przykładów skrajnie nieodpowiedzialnych zachowań, wiele osób wzięło sobie do serca zalecenia ekspertów. Ograniczenie do minimum kontaktu z innymi oraz dbałość o higienę z pewnością pomoże nam nie złapać wirusa. Jeśli jednak chcemy też pomóc innym, mamy do tego wiele możliwości. Jedną z nich jest zrzutka na akcję Posiłek dla Lekarza.

Jak wesprzeć akcję Posiłek dla Lekarza?

Medycy, którzy otrzymali Posiłek dla Lekarza (fot. materiały prasowe)
Medycy, którzy otrzymali Posiłek dla Lekarza (fot. materiały prasowe)

Wobec ograniczonego funkcjonowania przestrzeni publicznej, na ratunek przybywają oczywiście liczne akcje internetowe. Ludzie organizują zbiórki materiałów, które mogą przydać się w walce z chorobą; zrzucają się na konkretne cele, ale też potrafią działać na szerszą skalę. Pełny przegląd tego typu akcji znajdziecie oczywiście na portalu zrzutka.pl i innych podobnych platformach crowdfundingowych. Posiłek dla Lekarza jest natomiast jedną z najszerzej zakrojonych akcji, wspomagających zarówno przemęczonych pracowników służby zdrowia, jak i branżę gastronomiczną.

Lekarze i personel medyczny pracują obecnie na najwyższych obrotach, nierzadko kosztem rodziny i najbliższych. To przede wszystkim od ich zaangażowania zależy, czy uda nam się szybko stłumić epidemię. [...] Chcąc jak najbardziej odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych – i pozwolić skupić im się na walce z chorobą – chcemy zaoferować im darmowe posiłki z lokalnych restauracji.

– Fragment opisu akcji ze strony zrzutka.pl

Akcję Posiłek dla Lekarza zorganizowali: Spontaniczny Sztab Obywatelski, Stowarzyszenie Niskie Składki, Fundacja Otwarty Dialog oraz Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. To odpowiedź na gest restauratorów, którzy mimo własnych problemów zdecydowali się za darmo żywić pracowników służb medycznych. Plan jest prosty: lokale, które zgłosiły się do organizatorów, gotują dla służb. Te zaś mogą skupić się na pracy i szczątkowy czas wolny poświęcić na odpoczynek, nie zaś poszukiwanie czegoś do zjedzenia. Organizatorzy akcji, w miarę możliwości, chcą natomiast zwracać zaangażowanym lokalom koszty – i tu wkraczają osoby wspierające zrzutkę.

Do dziś ponad 10 000 osób wpłaciło na ten cel przeszło pół miliona złotych, ale to wciąż mało. Kwota robi oczywiście wrażenie, lecz przy zaangażowaniu około pięciuset lokali z całej Polski, takie pieniądze wystarczą na ledwie tydzień funkcjonowania. Listę wszystkich restauracji, które biorą udział w akcji Posiłek dla Lekarza, znajdziecie tutaj. Organizatorzy na bieżąco informują o postępach za pośrednictwem Facebooka. Zrzutka trwa, choć podkreślam, że to tylko jedna z wielu opcji.

Warto przyjrzeć się potrzebom innych i pomagać, jeśli mamy taką możliwość.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here