News will be here
Demeter Zoltán – Wiara w Tokaj…

Należący do czołówki tokajskich winiarzy, Demeter Zoltán, swoją przygodę z winiarstwem rozpoczął od studiów ogrodniczych w Budapeszcie, pracy w Stanach Zjednoczonych, Francji oraz Anglii. Na stałe powrócił do Tokaju w 1993 roku, aby zająć się zakładaniem i prowadzeniem „na zlecenie” nowych winnic. Wraz z legendą Tokaju, Istvánem Szepsym, w 1997 roku, odrodził markę Királyudvar, gdzie pod auspicjami dwóch potężnych nazwisk, powstał legendarny, wytrawny furmint. Wyznaczył on nowy standard wytrawnego smaku Tokaju.

 Osiemnaście lat temu w piwnicach Királyudvar powstało wino, które wyznaczyło granicę nowej ery w Tokaju. Stanowiło ono kamień milowy, początek epoki wytrawnych furmintów i hárslevelű, które szybko zdobyły uznanie krytyków i zwykłych konsumentów na całym świecie.

- Michał Kiss (niewinnepodroze.pl)

Demeter Zoltán, to człowiek orkiestra! Sam dogląda winnicy, czuwa nad procesem produkcji win w winiarni, wyznacza marketingowe trendy oraz wizytuje cały świat, promując swoje wina. Wskrzesza lokalną tradycję, jak również w dużym stopniu promuje tokajską kulturę. Zastać go w domu czy winiarni, obecnie, jest coraz trudniej!

W dużej mierze jego obowiązki przejmuje żona Anett, która z zamiłowania do wina, dumnie reprezentuje nazwisko Demeter. Wspomagając męża w winiarni, zajmuje się również prowadzeniem założonej przez Demetera Zoltána Fundacji Tokaj. Jej nadrzędnym celem jest promowanie regionu, tradycji oraz kultury winiarskiego obszaru Tokaj.

Wspomniana winiarnia mieści się w zabytkowej posiadłości z 1790 roku, jednocześnie położona jest w odległości kilku przecznic od niezwykłego skrzyżowania rzek Bodrog oraz Tokrog. Pięknie odrestaurowana posiadłość jest zarazem rodzinnym domem, z prywatną piwnicą, jak i częścią, w której znajduje się winiarnia, a także klimatyczne miejsce do degustacji.

Demeter Zoltán, od 2008 roku, koncentruje się całkowicie na własnych 9 pojedynczych winnicach, o powierzchni około siedmiu hektarów. Położone są one w obrębie pięciu miejscowości: Szeremli w Tokaju, winnic Holdvölgy i Újhegy w miejscowości Rátka, Betsek i Veres w Mád oraz winnic Kakas i Lapis w Bodrogkeresztúr i produkują rocznie około 15.000 butelek.

Duże przywiązanie do regionu oraz poszanowania tradycji skutkuje produkcją win, które w bardzo dużej mierze uważane są za wzorcowe: „Wyraźnie odzwierciedlając złożoną geologię swojego miejsca oraz charakter ich odmian.” Spod ręki Zoltána wychodzą krystalicznie perfekcyjne wina, które, w ograniczonej ilości etykiet, dostępne są w naszym kraju.

W portfolio winnicy znajdziemy, między innymi, wytwarzane metodą tradycyjną (szampańską) wina musujące ze szczepów furmint i hárslevelű. W zależności od rocznika oraz użytego szczepu dojrzewają w tufowych piwnicach przez okres od 36 do 44 miesięcy, dając wina świeże, wyraziste, o drożdżowym nosie, a zarazem mineralne z wyczuwalnymi aromatami zielonych jabłek oraz pigwy. Znajdziemy również furminty w wersji podstawowej, jak również te, pochodzące z pojedynczych parceli. W tym przypadku spotkamy się ze świeżymi, owocowymi, lekko beczkowymi aromatami oraz smakami, aż po kwiatowe, korzenne, przyprawowe i „słone” jednoparcelowe furminty. Późne zbiory (Late Harvest) jak i słodkie szamorodne (édes) uwypuklają pokaźny cukier resztkowy, który z wysoką kwasowością tworzą wina o niespotykanym balansie, wspaniale ułożone, pełne owoców, ziół oraz nut beczkowych. Najwyższą kategorią win dostępnych w winiarni są Tokaje Aszú, dostępne, bodajże, tylko w kilku rocznikach: 2001, 2007, 2010, 2016.

Można by rzec, iż każdą wizytówką tokajskiej winiarni jest jej flagowy produkt: aszú.

Spoglądając powyżej i analizując roczniki, wnioskujemy, iż w jego wydaniu powstają tylko i wyłącznie wina w najlepszych rocznikach. Na uwagę zasługuje z pewnością ostatni, wypuszczony na rynek, Tokaj Aszú 2016, który jest kupażem dwóch szczepów – furminta oraz hárslevelű, pochodzących z krzewów porastających wulkaniczną glebę parceli Hold-völgy, położonej na północ od miejscowości Mád.

Rocznik 2016 doprowadził tokajskich winiarzy do dwóch trudnych decyzji związanych ze zbiorami. Niektórzy z nich podjęli zbiór swoich plonów przed okresem deszczowym, skupiając się na dojrzałych gronach. Inni przeczekali tę porę i zaczęli swoje zbiory po okresie opadów, ponosząc straty, jednakże otrzymując owoce nadające w procesie produkcji większą kwasowość. Zoltán zdecydował się jednak na późniejsze zbiory, co zaowocowało zebraniem bardzo dobrego, wyjściowego materiału do stworzenia win.

Tokaj Aszú 2016 charakteryzuje się znakomitą koncentracją złożonych aromatów. Na pierwszym planie wyłaniają się nuty miodowe, przeplatane tropikalnymi owocami, suszoną morelą, pomarańczą wraz z wyrazistym akcentem czekolady, karmelu oraz orzechów. Usta zachwycają dużą koncentracją. Mimo potężnej ilości cukru resztkowego (286 g/l) i wyrazistej kwasowości wino utrzymuje perfekcyjną równowagę i harmonię. Smak wypełniony jest owocami cytrusowymi, wanilią z odrobiną ziół, z gorzkawą nutą na wykończeniu. Wino to z pewnością ukazuje cały kunszt Zoltána Demetera, jego podejście do jakości produkowanych win oraz terroir Tokaju. Ta jakość nie należy do najtańszych. Koneserzy oraz amatorzy wyrafinowanych win deserowych tą „czystą radość”, będą mogli nabyć w węgierskim sklepie internetowym Bortársaság. Cena oscyluje na poziomie 605 zł za 0,375 ml, co daje kwotę około 1606,00 zł za litr.

Warto mieć taką pozycję w swojej piwniczce!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here