News will be here
252 butelki Domaine de la Romanée-Conti z piwnicy Jamesa Hallidaya na sprzedaż

James Halliday jest najwybitniejszym australijskim krytykiem winiarskim, międzynarodowym sędzią, a także pisarzem i publicystą. Opublikował ponad siedemdziesiąt książek i publikacji o winie. Jego winiarska kariera rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych, od spotkania przy kolacji z przyjacielem Leonardem Evansem – "ojcem chrzestnym australijskiego przemysłu winiarskiego" i czołowym wówczas ambasadorem wina w Australii. Wtedy to James miał okazję spróbować po raz pierwszy Domaine de la Romanée-Conti La Tâche z 1962 roku.

Pamiętam to tak wyraźnie, jakby miało miejsce wczoraj. Gdy przesunąłem kieliszek w kierunku nosa, włosy stanęły mi dęba, a kiedy zacząłem w pełni czuć aromaty, dosłownie zakorzeniłem się w tym miejscu. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że jakiekolwiek czerwone (lub inne) wino może mieć tak wykwintny bukiet, który dawałby jeszcze więcej radości za każdym razem, gdy obraca się kieliszek. Zatraciłem się w tym bukiecie, zapominając o spróbowaniu wina; potem, otrząsnąwszy się z zadumy, pomyślałem: »boję się go posmakować, aby nie był mniej magiczny«.

Mimo to wziąłem łyk i doświadczyłem palety smaków nie do opisania; same słowa są niewystarczające, aby zrobić to wiarygodnie. Zduszonym głosem zapytałem: »Co to jest?«. Odpowiedź: »La Tâche z 1962 r. z Domaine de la Romanée-Conti, jedno z najwspanialszych, a przy tym najrzadszych win na świecie«.

Owoce trzydziestoletniej pracy Jamesa Hallidaya idą pod młotek

Domaine de la Romanée-Conti 1962
Domaine de la Romanée-Conti 1962

Początkowo James tworzył swoją kolekcję, skupiając się na australijskim winie. Następnie poszerzał ją, aby doświadczyć i zrozumieć wielkie wina świata. Kolekcję win z Domaine de la Romanée-Conti James Halliday tworzył przeszło trzydzieści lat. Przez ten okres zgromadził ponad 250 butelek tego najbardziej na świecie cenionego producenta z Burgundii.

Przez dziesięciolecia dzieliłem się z przyjaciółmi wieloma butelkami, którzy czczą Romanée-Conti, ale nigdy nie sprzedałem żadnego wina z tej winiarni. Zbliżając się do swoich 82 urodzin, zdecydowałem się jednak sprzedać całą swoją kolekcję, którą dom aukcyjny Langton’s wycenił w przybliżeniu na milion dolarów.

Aukcje on-line na stronie Langton’s rozpoczęły się 30 maja i potrwają do 28 czerwca. Jest to największe tego typu wydarzenie w historii Australii. Wina Domaine de la Romanée-Conti z tej kolekcji pójdą pod młotek pojedynczo. Każda z butelek zostanie też opatrzona certyfikatem Langton's, podpisanym osobiście przez Jamesa Hallidaya.

Domaine de la Romanée-Conti La Tâche, fot. blog.vinfolio.com
Domaine de la Romanée-Conti La Tâche, fot. blog.vinfolio.com

Mamy zaszczyt wystawić na aukcji zawartość najważniejszej piwnicy w Australii. Wina mają niewiarygodne pochodzenie. Zakupiono je bezpośrednio z DRC, następnie przechowywano w nieskazitelnych warunkach piwnicznych w prywatnej kolekcji Jamesa Hallidaya.

– Tamara Grischy, szefowa aukcji w Langton's

Informacje o każdej ze wspomnianych 252 butelek Domaine de la Romanée-Conti znajdziecie na stronie Langton’s. Tam też możecie śledzić całą aukcję oraz licytować najlepsze wina świata z pięknej, australijskiej kolekcji Jamesa Hallidaya. Podczas trwania licytacji opublikowane zostaną również dwa wywiady video z Jamesem Hallidayem. Koneser opowie w nich o miłości do Pinot Noir, swojej kolekcji win z Domaine de la Romanée-Conti oraz wyjaśni, dlaczego postanawia się z nią rozstać.

Źródło: Decanter.com

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here