News will be here
Endre Demeter – talent z Mád

Winiarskie życie Tokaju nie skupia się tylko na historycznym miasteczku, od którego region zapożyczył nazwę. Rozglądając się po ościennych miejscowościach, a także potrafiąc zlokalizować położenie najlepszych winnic, śmiało można stwierdzić, iż cały region nim tętni! Odwiedzając go, warto poświęcić więcej czasu. Poza obowiązkowym punktem programu, jakim jest zwiedzenie średniowiecznego miasteczka Tokaj, dobrze jest skierować swe winiarskie kroki w inne części regionu.

weinlagen-info.de
Fot. weinlagen-info.de

Na pewno warto wizytować Tosclavę, Olszaliszkę, Szegi; więcej czasu poświęcić na Tarcal, Rátkę; ale przede wszystkim udać się do mekki regionu, jaką jest okolona najlepszymi winnicami w regionie wioska Mád. By do niej dotrzeć, musimy ruszyć drogą krajową nr 39 na północny zachód od Tokaju. To właśnie w jej granicach skupione są takie parcele jak: Szent Tamás, Király-hegy, Betsek oraz Nyulászó. Mád to jednak nie tylko winnice, a przede wszystkim urzędujący tam winiarze oraz zlokalizowane winiarnie. To właśnie w Mád mieści się siedziba Royal Tokaji, Barta, Holdvölgy, TR, Budaházy, Mad Wine, Juliet Victor. Nie brakuje tu również wspaniałych osobowości reprezentujących butikowe winiarnie. Wystarczy przywołać takie nazwiska jak: István Szepsy, siostry Zsirai, Lenkey Geza, Marianna Pelle czy Endre Demeter – jeden z czołowych talentów tokajskich.

Prawnik, dziennikarz, pasjonat sportów motorowych – Endre Demeter, winiarz z Mád

Endre Demeter, uniborbar.blog.hu
Endre Demeter, fot. uniborbar.blog.hu

Z wykształcenia prawnik, z zawodu dziennikarz, z zamiłowania miłośnik motocykli i samochodów wyścigowych, a z powołania winiarz. Choć z pozoru jest on spokojny, wyważony i stonowany, pod tatuażami drzemie wojownik; człowiek, pełen dobrej energii, pomysłodawca, miłośnik ekstremalnych sportów, ale przede wszystkim: winiarski talent z Mád.

Porzuciwszy biznesowy świat w Peszcie, przybył do małej tokajskiej wioski, by wraz z ojcem Ervinem poprowadzić rodzinną winiarnię Demetervin. Jego naturalistyczne podejście do produkcji, polegające na uprawie ręcznej przy ograniczeniu wydajności (1 kg z krzewu) i tradycyjnych metodach, skutkuje produkcją wybornych win, które dumnie sygnowane są nazwiskiem właścicieli.

Ważne jest, aby w przypadku rodzinnej winiarni pojawiło się nazwisko rodziny, ponieważ winiarnia i wina są silnym piętnem osobowości producenta.

W zlokalizowanej w centrum Mád, osiemnastowiecznej posiadłości, która niegdyś należała do rodziny zajmującej się bednarstwem, Demeterowie przywrócili dawny system wielopoziomowych piwnic. Rozciągają się one na ponad trzystu metrach długości i siedemnastu metrach głębokości. Czyni je to najgłębszymi i najstarszymi w całej wiosce. Odrestaurowany labirynt piwnic wykorzystywany jest do dojrzewania i przechowywania kilku tysięcy butelek wina. Duże nakłady pozwoliły również na stworzenie strefy mieszkalnej oraz renowację dawnego sklepu.

Demetervin Winery, Olaf Kuziemka
Demetervin Winery, fot. Olaf Kuziemka

Endre Demeter uprawia winnice o powierzchni ośmiu hektarów na jednych z najlepszych parcel w Mád (oraz całym Tokaju). Należą do nich winnice: Király, Úrágya oraz Kakas, z których rocznie powstaje około 12000-15000 butelek. Portfolio Demetervin oferuje niespełna dziesięć etykiet, począwszy od wytwarzanego metodą tradycyjną wina musującego; poprzez wina podstawowe, będące kupażem furminta i hárslevelű; wina z pojedynczych siedlisk, późny zbiór oraz wizytówkę regionu – aszú.

Demetervin Szamorodni 2013

Demetervin Szamorodni 2013
Szamorodni 2013, fot. Demetervin

Sięgając po tradycyjny styl tokajskich win, jakim bez wątpienia jest słodki (édes) Szamorodni, otrzymujemy od Endrego Demetera wykonane staroświecką metodą (zbiór całych kiści wyciskanych w ręcznych prasach, fermentowanych i dojrzewanych w beczkach) wino o ekscytujących aromatach moreli, miodu, kandyzowanych cytrusów, skórki pomarańczy z domieszką korzennych niuansów i oczywiście botrytis. W ustach wino jest dobrze zbalansowane. Za sprawą intensywnej kwasowości uderzenie dojrzałej słodyczy (120 g/l cukru) połączonej ze smakami cytrusowych owoców, goździków oraz niuansów beczkowych jednak nie nasyca, tworząc całościowo harmonijne i dobrze zbalansowane wino. Ciesząc się schłodzonym, słodkim Szamorodnim, potraktujcie go jako aperitif albo zaserwujcie do foie gras (węg. libamáj) oraz serów owczych poprzetykanych nitkami szlachetnej pleśni typu Roquefort.

Do zobaczenia w Mád!

Endre Demeter, Demetervin Winery, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here