News will be here
Fekete Pince Hárslevelű 2013 – najwyższa jakość z Somló

Region winiarski Somló położony jest w północno-zachodniej części Węgier, na północ od Balatonu. Ten najmniejszy spośród dwudziestu dwóch winiarskich regionów Węgier znany jest z winnic rozpościerających się na wulkanicznych glebach wokół jedynego w okolicy wzgórza – Nagysomló. Ze względu na kształt bywa ono nazywane pozostawionym kapeluszem Boga. Na zaledwie 557 hektarach w Somló winorośl uprawia ponad sześciuset pięćdziesięciu winiarzy. Te mikroskopijne wręcz winnice często są w posiadaniu hobbystów, bywają też dzierżawione, jednak można tu spotkać również kilkuhektarowe uprawy.

Somló, Daily News Hungary
Fot. Daily News Hungary

Wina z Somló mają swój niepowtarzalny charakter, którego nie znajdziecie nigdzie indziej. Mowa tutaj o specyficznej mineralności, lekko słonawym posmaku i niepowtarzalnych aromatach.

Głównymi szczepami, jakie uprawia się w Somló, są: juhfark, furmint, olaszrizling, traminer, hárslevelű oraz chardonnay. Pośród szczepów czerwonych wizytówką regionu jest niewątpliwie kekfrankos. Podpierając się artykułem mojego serdecznego przyjaciela, Michała Kissa – mieszkańca Węgier oraz znawcy tamtejszych win, pozwolę sobie przytoczyć fragment dotyczący najważniejszych producentów regionu:

Najważniejsi producenci regionu: Kreinbacher Birtok, Tornai Pincészet, Kolonics Pince, Somlói Apátsági Pincészet, Barcza Pincészet, Somlói Vándor Pince, Kőfejtő Pince, Spiegelberg Borpince, Barnabás Pince, Csordás-Fodor Borház, Zsirai Pincészet, Györgykovács Pincészet oraz Bela Fekete Pince.

Bela Fekete – opiekun góry Somló

Fekete Pince, Somló
Fot. Fekete Pince Somló

Nazywany potocznie Wujkiem Belą, Bela Fekete z pewnością jest legendą Somló, a zarazem autorytetem wśród lokalnych winiarzy. Uważany za jednego z legendarnych winiarzy, swoją przygodę z winem rozpoczął w latach 70. ubiegłego wieku. Zaoferowano mu wówczas zakup winnic na południowym stoku wzgórza. Bela przez lata udoskonalał techniki winifikacji oraz dojrzewania win. W końcu osiągnął natomiast wzór klasycznego i tradycyjnego stylu win z regionu Somló. Kres jego pracy z winami przyszedł jednak wraz z 2014 rokiem. Z racji sędziwego wieku, dziewięćdziesięcioletni Bela sprzedał czterohektarową winnicę swoim uczniom i przyjaciołom. Akos Dolle, György Emmert i Gábor Riesz kontynuują filozofię swojego mistrza i nie zamierzają zmieniać technik produkcji.

Fekete Pince Hárslevelű 2013

Fekete Pince Hárslevelű 2013

Hárslevelű 2013 od Fekete Pince jest winem potężnym i zarazem nietuzinkowym. Jest też dość specyficznym rocznikiem w historii tej winiarni. Był to bowiem ostatni rok zbiorów za czasów Beli. Tajemnicą poliszynela jest jedank, czy to jeszcze on je zrobił, czy może już nowy zespół. Sięgając jednak do annałów historii, domniemywać można, iż wino w dużej mierze powstało pod okiem sędziwego Beli, natomiast proces dojrzewania oraz redukowania przebiegał już pod kontrolą nowych właścicieli.

Hárslevelű 2013 powstało z wykorzystaniem fermentacji spontanicznej, rocznego dojrzewania w używanych beczkach z węgierskiej dębiny o pojemności 1000 litrów oraz dwuletniego reduktywnego dojrzewania w stalowych kadziach. Piwnicę opuściło natomiast dopiero we wrześniu 2017 roku. Charakteryzuje się bursztynowym kolorem, z dość powściągliwymi aromatami jabłek i kwiatów lipy, przeplatanych nutami przypraw. W ustach wyczuwalna jest dość silna mineralność połączona ze smakami owoców cytrusowych, a występująca spora kwasowość wspaniale to wszystko balansuje. W przypadku tego wina z pewnością pożądana jest godzinna dekantacja, która pozwoli uwypuklić złożoność, jak również wszelkie jego walory.

Wino Hárslevelű 2013 dostępne jest w bardzo przystępnej cenie u największego importera win węgierskich w Polsce – Rafa-Wino. To jednak nie reklama, lecz rekomendacja! Nie mam bowiem wątpliwości, że warto zamówić od razu całą skrzyneczkę, ponieważ to wino pięknie się starzeje!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here