News will be here
FOGGO powróciło wirtualnie – i zapowiada kolejną edycję

Marcos Livi, Vera Livi i Bruna Amendola nie poddają się, mimo że sytuacja nie jest zbyt ciekawa. Pandemia szaleje, ale Brazylijczycy nie po raz pierwszy udowadniają, że przeciwności losu nie mogą równać się z ich pasją. Na przekór problemom z przemieszczaniem się i międzynarodowymi podróżami postanowili więc przenieść swoje kulinarne wydarzenie do Internetu. W ramach FOGGO Conecta bez wychodzenia z domu odwiedziliśmy Rio de Janeiro, São Paulo, São Francisco de Paula, ale też Stambuł i portugalskie Estremoz. Wszędzie tam czekali natomiast szefowie kuchni, gotowi podzielić się z nami nie przepisami, kulturowymi ciekawostkami czy historiami z własnego podwórka. To jednak zaledwie przedsmak tego, co czeka nas już na początku przyszłego roku.

FOGGO – pasja i szefowie kuchni z różnych stron świata

Marcos Livi, Vera Livi, Bruna Amendola
Pomysłodawcy i organizatorzy: Marcos Livi, Vera Livi i Bruna Amendola, fot. FOGGO

Idea FOGGO jest prosta – to kulinarne popisy w niezobowiązującej atmosferze, stające się tłem dla przyjacielskich pogaduszek. Zaproszeni do współpracy szefowie kuchni oczywiście dzielą się z widzami przepisami, ale największą wartość mają właśnie te historie i ciekawostki, które usłyszymy w trakcie gotowania. Cieszy natomiast, że organizatorzy nie zawahali się powrócić z tym formatem – choć w formie wirtualnej – mimo pandemii. Wydarzenie miało miejsce w zeszłym tygodniu, ale transmisję z FOGGO Conecta możecie zobaczyć na YouTubie. Czteroipółgodzinne nagranie przepełnione jest smakami brazylijskich, portugalskich i tureckich specjałów, ale też przybliża nam lokalne klimaty poszczególnych bohaterów. Nie bez znaczenia są też widoki, zwłaszcza w zjawiskowym Rio Grande do Sul.

Maksut Aşkar, FOGGO 2020
Maksut Aşkar podczas pierwszej edycji FOGGO

Prowadzącym wydarzenie był Jimmy McManis – szef kuchni i osobowość telewizyjna. Jego studio umiejscowiono w hotelu Fairmont w Rio de Janeiro, z którego rozpościera się widok na słynną Copacabanę. Po wstępie i powitaniu rozsianych po świecie gości, McManis połączył się z najważniejszym wśród nich – Maksutem Aşkarem. Prowadzony przez niego Neolokal dostrzeżono między innymi w plebiscycie The World's 50 Best Restaurants. On sam został zaś uznany za Człowieka Roku 2020 przez tureckie wydanie magazynu "GQ". W trakcie swojego segmentu podczas FOGGO Conecta Aşkar przybliżył widzom recepturę tradycyjnych tureckich pulpecików – zaznaczając przy tym, że to jedno z dań, na które dosłownie każdy Turek ma własny przepis.

Przedsmak znacznie większego formatu

Jimmy McManis, FOGGO 2020
Jimmy McManis podczas pierwszej edycji FOGGO

McManis regularnie łączył się także z Marcosem Livim i Ivanem Achcarem, którzy na bieżąco komentowali wydarzenia – towarzyszyły im przy tym niesamowite okoliczności natury. Livi prowadzi bowiem restaurację Parador Hampel na obrzeżach São Francisco de Paula – miasta w malowniczym regionie Rio Grande do Sul. Jako gospodarz epatował pozytywną energią i stale zagadywał gości. Poza Aşkarem w wydarzeniu wzięła też udział Michele Marques – szefowa kuchni w portugalskiej restauracji Gadanha, nadająca z Estremoz; Jérôme Dardillac – francuska twarz marki Accor w Ameryce Południowej i szef kuchni w Fairmont Rio de Janeuro Copacabana; Jackie Watanabe – uczestniczka drugiej edycji Master of Taste; Irany Arteche, która uchodzi za brazylijską pionierkę agroekologicznej diety, oraz Mohamad Hindi – kucharz z zamiłowania, ale przede wszystkim osobowość medialna. Po udziale w pierwszej edycji brazylijskiego Masterchefa rozpoczął swoją kulinarną karierę, stając się jednym z najważniejszych gastronomiczno-lifestyle'owych youtuberów w Brazylii. Całość wieńczy występ gospodarza.

Michele Marquis
Dzieło Michele Marquis, fot. FOGGO/Facebook

FOGGO Conecta to dość krótkie, bo trwające jedynie cztery i pół godziny wydarzenie – każdy z gości miał około trzydziestu minut na wystąpienie. Przede wszystkim jednak jest to przetarcie przed przygotowywaną na początek przyszłego roku drugą edycją FOGGO. Organizatorzy nie myślą bowiem o powrocie do normalności w tak szybkim tempie. Już teraz zdecydowali więc, że FOGGO – The Global Gastronomy Odyssey 2021 przybierze formę hybrydową. Wydarzenie odbędzie się w lutym przyszłego roku, a studia ponownie nadawać będzą z Rio de Janeiro oraz Rio Grande do Sul. Wirtualną formę przybiorą natomiast warsztaty, które zostaną przygotowanie przed eventem – ten zaś ponownie ma być transmitowany dla wszystkich za pośrednictwem internetu. Organizatorzy na bieżąco będą informować o postępach na swoim fanpage'u.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here