News will be here
Noma 2.0.: najlepsza restauracja świata ponownie otwarta

Dla niezorientowanych, Noma to restauracja powszechnie uważana za najlepszą na świecie. Tym prestiżowym tytułem uhonorowana została przez brytyjskie czasopismo „Restaurant” już cztery razy. Dodatkowo, uzyskała aż dwie gwiazdki Michelin (których zrzekła się zamykając tymczasowo działalność). Miejsce to zostało stworzone w 2003 roku przez Clausa Meyerawa i szefa kuchni René Redzepiego w stolicy Danii, Kopenhadze. Nazwa restauracji, składająca się z połączenia dwóch duńskich słów („nordisk” – nordyckie i „mad” – jedzenie) odzwierciedla kierunek kulinarny, jaki reprezentuje i który w praktyce stworzyła – Nową Kuchnię Nordycką. Piętno, jakie Noma odcisnęła na całym pokoleniu szefów kuchni spowodowało, że René Redzepi został uznany w 2012 roku przez magazyn „Time” za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

René-Redzepi (fot. Time.com) René-Redzepi (fot. Time.com)

Mimo ogromnego uznania oraz popularności, jakimi się cieszyła, Noma została zamknięta na rok.  Decyzja ta może być mało zrozumiała z czysto biznesowego punktu widzenia, jednak Redzepi wraz z zespołem spędzili cały ten czas na poszukiwaniu inspiracji dla nowych, niepowtarzalnych dań.

Noma - szyld informujący o czasowym zamknięciu restauracji (fot. www.eater.com) Noma - szyld informujący o czasowym zamknięciu restauracji (fot. www.eater.com)

Podróżowali po całym świecie, otwierając w różnych lokalizacjach tymczasowe restauracje i zdobywając nowe doświadczenia w rozmaitych, również wyróżnionych kulinarnymi nagrodami miejscach. Podczas ich nieobecności, w Kopenhadze powstawała nowa siedziba najlepszej restauracji na świecie. Ponownie otwarta została dopiero tym roku, z tym samym szefem kuchni, ale z nowym menu.

Poprzednio, na podawane w Nomie skandynawskie przysmaki składały się między innymi  islandzkie wodorosty morskie, ryba głębinowa z Wysp Owczych, grenlandzkie woły piżmowe i szczaw z duńskich lasów. Dzisiejsze menu również opiera się na owocach morza, nie stanowi jednak „odświeżonej” wersji poprzedniego.

Restauracja Noma - wnętrze (fot. cms.gourmettraveller.bauer-media.net.au) Restauracja Noma - wnętrze (fot. cms.gourmettraveller.bauer-media.net.au)

Krytycy kulinarni z całego świata potwierdzają, że Redzepiemu udało się osiągnąć cel „wymyślenia siebie na nowo”, który postawił sobie tymczasowo zamykając restaurację.

W nowej Nomie posmakujemy między innymi ciastek z planktonu, arktycznych ziół, glazurowanych kawałeczków mięsa spod rybich oczodołów, gonad ślimaka, młodych szyszek sosnowych w syropie, cyprinów islandzkich czy jeżowców. Szefowie kuchni preparują nowatorskie dla europejskiej kuchni elementy własnymi, unikalnymi metodami, by następnie połączyć te składniki w równie innowacyjny sposób.

Z drugiej strony jednak, wśród tych szczęśliwców, którzy zdążyli już odwiedzić Nomę 2.0. panuje opinia, że mimo nowego menu oraz lokalizacji, klimat restauracji pozostał taki sam. Fakt ten bardzo dobrze o niej świadczy – poza przełomowym podejściem do kuchni, Noma znana była na świecie z wyjątkowo ciepłego powitania, jakie funduje gościom, oraz wysokiej jakości obsługi. Na sukces najlepszej restauracji świata niemały wpływ mieli więc ludzie, tworzący zespół René Redzepiego.

News will be here