Nie od dziś Lexus znany jest z licznych kolaboracji z topowymi twórcami – i używam tego słowa z pełną świadomością. Niezależnie od tego, czy mówimy o wschodzącej gwieździe designu; inżynierze, który zjadł zęby na konstruowaniu przełomowych rozwiązań, czy topowym szefie kuchni – każdy z nich jest twórcą; artystą, oddającym (na papierze czy talerzu) kawałek siebie. Twórczość to pasja, a pasją nie tylko można, ale wręcz trzeba się dzielić – właśnie w tym celu powstało Lexus Creates. Program oparto na współpracy z różnymi środowiskami kreatywnymi i promowaniu ich w mediach społecznościowych. Dotąd widzieliśmy, jak wpierani są niezależni, twórczy ludzie, którzy mają światu coś do pokazania. Teraz Lexus daje im możliwość nie tylko pokazania się, ale też podzielenia się tajnikami warsztatu i zainteresowania widowni swoim rzemiosłem. Perspektywy Kulinarne są natomiast kolejnym krokiem w realizacji tego celu.
Pierwsza taka książka kucharska
Lexus Creates: Culinary Perspectives to przedsięwzięcie nietypowe, choć doskonale wpisujące się w filozofię japońskiej marki. Książka ma się składać z dwóch części – osiem wyjątkowych receptur, które już otrzymaliśmy, stanowi zatem ledwie przedsmak całości. Opublikowane globalnie 24 lipca Perspektywy Kulinarne powstały we współpracy z Joshuą Davidem Steinem – nominowanym do Nagrody im. Jamesa Bearda pisarzem; byłym krytykiem restauracyjnym pism "Village Voice" czy "New York Observer" – oraz grupą uznanych, piekielnie utalentowanych szefów kuchni, którzy podzielili się przepisami na kilka intrygujących potraw kuchni Wschodu oraz Australii i Oceanii.
»Perspektywy Kulinarne« umożliwiają marce kontakt z odbiorcami poprzez najbardziej interesujące dla nich tematy, jednocześnie dając im możliwość poznania najbardziej utalentowanych kulinarnych mistrzów. Mamy nadzieję, że nasza publiczność skorzysta z tej sposobności do rozwijania własnych talentów.
– Brian Bolain, dyrektor generalny Lexus International
Skąd ten pomysł? Detale, o które szczególnie dbają projektanci Lexusa, definiują poziom zaawansowania twórcy. To jeden z kulturowych filarów działalności japońskiego producenta, a zarazem źródło jego fenomenu. Uwaga poświęcana najdrobniejszym szczegółom oraz rzemieślnicza precyzja wynoszą ich na wyższy poziom – dokładnie tak samo jest natomiast w branży kulinarnej i każdej innej, kreatywnej dziedzinie życia. Wynoszenie działalności na którymkolwiek z tych pól do rangi sztuki leży po prostu w ludzkiej naturze.
Co nam zaserwują Perspektywy Kulinarne?

Jak już wspomniałem, pierwsza część tej cyfrowej książki kucharskiej składa się z ośmiu przepisów. Wszystkie one są natomiast zakorzenionych w kulturze Wschodu oraz Australii i Oceanii. O tym, z jaką pieczołowitością dobrano receptury, świadczy choćby fakt, że składają się one na wykwintne menu. Najwyższej klasy wielodaniowy posiłek, którego poszczególne elementy cechują się różnym poziomem złożoności. Wszystkie są jednak możliwe do odtworzenia przez nas w domu.
Przedmowę do Lexus Creates: Culinary Perspectives napisała Nyesha J. Arrington, słynąca z wykorzystywania w swoich różnorodnych, wielokulturowych przepisach świeżych, lokalnych składników. Na kolejnych kartach znajdziemy natomiast przepisy na: prosciutto i gribiche – przystawkę rodzaju amuse-bouche od Neila Perry'ego (jednego z najbardziej wpływowych australijskich szefów kuchni); łączące australijską estetykę, filozofię zero waste i tradycyjne japońskie techniki klopsiki drobiowe, podawane przez Yutę i Sharlin Kobayashich w restauracji Eazy Peazy w Melbourne. Na deser szefowie Matt Stone i Jo Barrett z Oakridge w słynącej z win Dolinie Yarry proponują natomiast gin orange parfait.
Czy to nie pora na zdecydowanie więcej smaków Azji?

Na pierwszy plan wybijają się zupy Charlesa Tana z Singapuru, na czele z aromatycznym consommé z kurczaka tomyum. Prosto z Tajwanu leci do nas natomiast koryfena (mahi-mahi) peklowana przez 48 godzin. Autorem tego rybnego dania jest szef kuchni Yang Po-Wei. Z kolei pierwszym z głównych dań jest beef nigiri serwowane ze szparagami z czarnym sezamem od szefowej Sachie Nomury. Ta potrawa jak żadna inna oddaje naturę Lexusa, podobnie jak on będąc "spotkaniem Wschodu z Zachodem". Nomura to pochodząca z japońskiego Aichi, ale od dwóch dekad mieszkająca w Nowej Zelandii ambasadorka washoku (tradycyjna kuchnia japońska). Drugie z głównych dań jest zaś swoistym mariażem japońskiego stylu z kuchnią indyjską. Mowa o przygotowanym przez duet Takeshi Fukuyama-Gaggan Anand keema curry, będącego zupełnie nową interpretacją kultowej potrawy.

Jeśli zastanawiacie się, skąd taki, a nie inny wybór – komponując to swoiste menu, przywołano potrawy, które w ostatnich miesiącach przewijały się podczas różnych wydarzeń sygnowanych przez Lexusa.
Część z nich to nowa klasyka, część to niesamowicie kreatywne eksperymenty i mariaże odległych stylistyk. Nieprzypadkowo zresztą nie postawiono na banały – już same mieszanki miejsc i kultur mają fascynować; inspirować do kreatywnych poszukiwań. Więcej o daniach, ich autorach oraz tym, w jaki sposób łączą się z historią Lexusa, przeczytacie w książce. Osobiście nie mogę się doczekać, czym Perspektywy Kulinarne zaskoczą w swej drugiej odsłonie.