News will be here
"Perspektywy Kulinarne Vol. 2" już dostępne!

W lipcu, gdy w ramach cyklu Lexus Creates zaprezentowano "Perspektywy Kulinarne", od razu informowano, że to zaledwie część wirtualnej książki kucharskiej sygnowanej przez japońską markę. Drugi tom, o wiele mówiącym podtytule A Cross-Cultural Journey In Taste, właśnie został udostępniony w sieci. Inni szefowie kuchni, inne przepisy – ale ta sama koncepcja. "Perspektywy Kulinarne Vol. 2" mają na celu przybliżyć nam wyrafinowane propozycje od uznanych szefów kuchni, które dzięki ich recepturom bez większych problemów wykonamy we własnym zakresie.

»Perspektywy Kulinarne« umożliwiają marce kontakt z odbiorcami poprzez najbardziej interesujące dla nich tematy, jednocześnie dając im możliwość poznania najbardziej utalentowanych kulinarnych mistrzów. Mamy nadzieję, że nasza publiczność skorzysta z tej sposobności do rozwijania własnych talentów.

– Brian Bolain, dyrektor generalny Lexus International

"Perspektywy Kulinarne Vol. 2" zabiorą nas w inne zakątki świata

Perspektywy Kulinarne, Ricardo Sanz, Nickolas Martinez, Dean Fearing, Lexus Creates
Ricardo Sanz, Nickolas Martinez oraz Dean Fearing, fot. Lexus Creates

Drugi tom książki kucharskiej Lexusa stanowi bezpośrednią kontynuację tomu zaprezentowanego w lipcu. Za jego powstanie odpowiada ten sam zespół redakcyjny z Joshuą Davidem Steinem na czele. Pisarz nominowany do Nagrody im. Jamesa Bearda, a zarazem były krytyki restauracyjny pism "Village Voice" czy "New York Observer", tym razem udał się jednak w nieco inne rejony świata. Podczas gdy pierwszy tom skupiał się na smakach Azji oraz Australii i Oceanii, drugi prezentuje zdecydowanie szerszy przegląd przepisów. Autorką przedmowy jest natomiast Nyesha J. Arrington – szefowa kuchni i pisarka, propagująca wykorzystywanie świeżych, lokalnych składników pozyskiwanych w sposób zrównoważony.

Kluczem doboru przepisów, podobnie jak poprzednio, jest przybliżenie wyrafinowanych dań serwowanych podczas branżowych imprezach organizowanych przez Lexusa. Tym razem dowiemy się, w jaki sposób Ricardo Sanz z madryckiej restauracji Kabuki przygotowuje tatara z tuńczyka. Z kolei Nickolas Martinez z nowojorskiego INTERSECT by Lexus prezentuje recepturę tradycyjnej sałatki pomidorowej, a Dean Fearing z Ritz-Carlton w Dallas zdradza przepis na ciepłe taco z homarem i żółtą salsą.

Perspektywy Kulinarne Vol. 2, Sergio & Javier Torres, Jun Sakamoto, Lexus Creates
Sergio i Javier Torresowie oraz Jun Sakamoto, fot. Lexus Creates

Jeśli zapoznaliście się z pierwszym tomem "Perspektyw Kulinarnych", z pewnością wiecie, że książka jest niczym przepis na wieczór idealny. Składa się bowiem z kolejno serwowanych przystawek, potraw i deserów. W drugiej części nic się w tej kwestii nie zmienia. Pora więc na kolejne potrawy: marynowaną kałamarnicę z kurczakiem i kawiorem Sergio i Javiera Torresów z barcelońskiej restauracji Cocina Hermano Torres; a także chawanmushi z oliwą truflową, którą Leonardo Jun Sakamoto zwykle serwuje w swojej restauracji w Sao Paolo.

Przejdźmy do dania głównego – i nie zapomnijmy o deserze!

Perspektywy Kulinarne, Reuben Riffel, Matsuo Nagasaka, Zdenek Pohlreich, Lexus Creates
Reuben Riffel, Matsuo Nagasaka oraz Zdenek Pohlreich, fot. Lexus Creates

Dalej mamy: pikantnego łososia miso z ryżem brokułowym prosto od Reubena Riffela (restauracja Reuben’s) z Johannesburga oraz schłodzony makaron dandan udon mistrza Matsuo Nagasaki z tokijskiej restauracji Azabu Choukou. Daniem głównym jest natomiast młoda gęś z kiszoną kapustą od Zdenka Pohlreicha. Na co dzień jego kuchni można skosztować w praskich restauracjach Next Door by Imperial oraz Divinis. Ostatnim aktem, jaki nam pozostał, jest więc słodkie pożegnanie tej wykwintnej uczty. Pomogą nam w tym przepisy Marka Singsona (m.in. restauracje Boneta i AnnaLena z Vancouver) na Halo Halo My Way; a także Emily Roux (londyńska Caractere) na... tartę czekoladową. I czego chcieć więcej?

Perspektywy Kulinarne Vol. 2, Mark Singson, Emily Roux, Lexus Creates
Mark Singson i Emily Roux, fot. Lexus Creates

"Perspektywy Kulinarne Vol. 2" można pobrać tutaj (a tu wersja w niższej rozdzielczości). Jeśli natomiast nie zetknęliście się wcześniej z tą pozycją, warto też zajrzeć tutaj. W sekcji DOWNLOAD THE COOKBOOK możecie pobrać cały tom lub poszczególne przepisy – wedle uznania.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here