News will be here
Petra 2013 – Toskania na późną jesień

Okres jesienno-zimowy kojarzy się zazwyczaj ze spożywaniem większej liczby ciepłych, treściwych posiłków zawierających dużo warzyw, ale też bardziej doprawionych. Tak jak latem dominują sałatki i lekkie potrawy, tak jesienno-zimowa kuchnia skupia się wokół rozgrzewających i pożywnych dań. Spożywamy wówczas więcej zup oraz ciepłych posiłków na bazie czerwonego mięsa.

Degustowane przeze mnie w okresie letnim: Prosecco, Cavy, Szampany, Tokaje, Rieslingi, Chardonnay, Pinot Grigio, etc. w czasie słoty zamieniam na wytrawne czerwienie – w szczególności włoskie, francuskie oraz hiszpańskie. Nie odmówię sobie również win z Nowego Świata, czerwieni w wydaniu węgierskim, niemieckim, austriackim, jak również polskim. Tu królować będą wina dość owocowe w aromatach, pełne struktur oraz tanin, a przede wszystkim dojrzewające w beczkach, choć nie zawsze. Będę kierować się zazwyczaj dwiema zasadami: albo dobierając wina do serwowanych potraw, albo przyrządzając potrawy do serwowanych win, aby zachować pewną równowagę. Czasem spotkam się także z pewnymi kontrastami.

Wraz z początkiem jesiennej słoty sięgam do swojej piwniczki, aby wydobyć z niej dojrzałe wino, jakim jest Petra 2013, dostępne w zaprzyjaźnionym, warszawskim centrum włoskich specjałów – Bottega del Gusto.

Petra 2013, Olaf Kuziemka
Petra 2013, fot. Olaf Kuziemka

Winiarnia Petra mieści się w południowej części prowincji Livorno w Toskanii. Należy do grupy Terra Moretti, którą zarządza Lombardczyk Vittorio Moretti. Do grupy zaliczają się między innymi takie marki jak: Teruzzi, Sella & Mosca, Bellavista, Contadi Castaldi oraz zarządzana przez córkę właściciela – Francescę – Petra.

Winnice Petry rozciągają się na łagodnych wzgórzach w pobliżu starożytnej wioski Suvereto. Areał dziewięćdziesięciu czterech hektarów obsadzono tam Sangiovese, Merlotem, Cabernet Sauvignon, ale także Syrah i Alicante. W winnicach Petry znajdziemy również białe odmiany jak: Malvasia, Trebbiano, Clarette oraz Vermentino. Te przeznaczone są jednakże do produkcji win słodkich.

W nowoczesnej winiarni, zaprojektowanej przez jednego z najsłynniejszych włoskich architektów – Mario Bottę, produkcja odbywa się przy minimalnym udziale maszyn. Wytwarzane tam wina powstają przy użyciu metody grawitacyjnej (swobodnego przepływu). Wina fermentują w zbiornikach ze stali nierdzewnej oraz w stu hektolitrowych, stożkowych kadziach, a następnie dojrzewają w dębowych beczkach. Powstają tu wina jednoszczepowe, jak również kupaże. W portfolio znajdziemy między innymi: Hebo (Cabernet Sauvignon 50%, Merlot 40%, Sangiovese 10%); Alt (Sangiovese 100%); Quercegobbe (Merlot 100%); Potenti (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc); Colle al. fico (Syrah 100%) oraz flagową etykietę winnicy – Petra.

Petra 2013

Petra
Fot. Petra

To wino powstałe z kupażu szczepów Cabernet Sauvignon i Merlot w proporcjach 70/30. Użyte w zdecydowanej większości grona Cabernet Sauvignon uprawiane są na glebach wapiennych z domieszką gliny i skały. Jest to idealne podłoże przystosowane do uprawianej odmiany. Wino jest fermentowane w drewnianych kadziach, a następnie dojrzewa przez okres 18 miesięcy w dębowych beczkach. W nosie wino jest bardzo intensywne i złożone, charakteryzując się aromatami czerwonych owoców i dżemu. Znajdziemy tu eksplozję czereśni, wiśni oraz śliwki, nut korzennych, eukaliptusa i nut czekoladowo-dymnych. Podniebienie bardzo wyrafinowane. Tu również prym wiedzie owoc, który dobrze komponuje się z kwasowością i krągłymi, niezbyt agresywnymi taninami. To dostępne na polskim rynku wino z Maremmy jest doskonałym akompaniamentem dla dań z czerwonego mięsa, dziczyzny, gulaszy, jak również dojrzałych serów. Oczywiście można się nim delektować również solo, szczególnie w okresie jesiennej i zimowej słoty.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here