To już siódma edycji "Doctor Wine – Essential Guide to Italian Wine 2021". Przewodnik spisano oczywiście piórem Daniele Cernillego – światowej sławy krytyka winiarskiego, a zarazem dziennikarza prowadzącego zespół profesjonalnych i doświadczonych degustatorów. Filozofią przewodnika jest być obowiązkową pozycją dla miłośników włoskich win.

Spośród kilku tysięcy odwiedzonych i przebadanych winiarni zdecydowano się w bieżącej edycji zaprezentować łącznie tysiąc dwieście dwie winiarnie. Z kolei wśród dwudziestu tysięcy degustowanych win oceniono i opisano pod kątem ich cech technicznych i organoleptycznych trzy tysiące sto osiemnaście etykiet włoskich! Dodatkowo wyróżniono ponad siedemset trzydzieści win nagrodzonych kciukiem, na który zasługiwały dzięki stosunkowi jakości do ceny.
Przy każdym winie zastosowano także pięciopunktowy zakres ocen. Zaprezentowane w przewodniku pozycje podzielono na kategorie: wina czerwone, białe, różowe, słodkie oraz musujące. Następnie oceniono je w stupunktowej skali. W tegorocznej edycji pojawiło się jedno wino, które otrzymało 100 punktów oraz sześć win z oceną 99 punktów. Trzydzieści dziewięć win otrzymało 98 punktów, a kolejnych kilkanaście dostało od 95 do 97 punktów.
Najnowsze wydanie przewodnika jest trochę mniej drastyczne w ocenach
Wydawca uznał, iż "nie wypada być zbyt wybrednym w czasach, gdy świat wina znajduje się w równie trudnej sytuacji". Nie mniej jednak oceniane wina reprezentują jakość włoskiego winiarstwa w bieżącym sezonie i o wielu ocenionych winach będziemy słyszeć przez kolejne lata.
Mimo iż "Doctor Wine – Essential Guide to Italian Wine" jest trochę mniej prestiżowym przewodnikiem i zarazem konkurencją do "Italian Wines – Gambero Rosso", to z całą pewnością dość obiektywnie ukazuje pełny kręgosłup włoskiego winiarstwa. Zapewne warto zagościć na siedmiuset kartach przewodnika i poznać te prestiżowe wina.
Nieodzownym elementem zgłębiania tajników siódmej edycji przewodnika jest dobra butelka włoskiego wina. Ja, w podróż po winiarniach oraz winach opisanych w "Essential Guide to Italian Wine 2021" udałem się w towarzystwie Cesanese del Piglio 2017 z biologicznej winiarni Maracella Giuliani – ocenionego w przewodniku Daniele Cernillego na 93 punkty.
Marcella Giuliani – Cesanese del Piglio 2017

To wino pochodzi z biologicznej winiarni operującej na czterdziestu hektarach (piętnaście hektarów winnic, pozostała część to gaje oliwne oraz lasy). Znajduje się ona wśród historycznych producentów wina w regionie Anagni (apelacja Cesanese del Piglio DOCG), a jej historia sięga 1870 roku, choć tak naprawdę powróciła do produkcji w 2002 roku.
Wino powstało w stu procentach z autochtonicznego szczepu Cesanese del Piglio uprawianego tylko i wyłącznie w regionie Lacium (Lazio). Charakteryzuje się wielowarstwowością bukietu – od dzikiej wiśni po nuty cynamonu i skóry, przechodzące przez śliwkę i prażone migdały. W ustach dość żywe i świeże, z eleganckimi, aksamitnymi taninami. Do tego wina możecie dobrać cięższe potrawy z makaronu, czerwone mięsa, dojrzałe sery oraz ostre zupy. Ja natomiast wybrałem siódme wydanie "Doctor Wine – Essential Guide to Italian Wine".