News will be here
Saksonia – malowniczy region winnych inspiracji, część II

Saksońskie wino może poszczycić się kilkuwiekową tradycją. W czasach największego rozkwitu w XVII wieku obszar upraw winorośli wynosił ponad pięć tysięcy hektarów. Obecnie obszar ten jest dziesięciokrotnie mniejszy. Wynosi ledwie pięćset hektarów położonych wzdłuż Saksońskiego Szlaku Winnego. Ten zaś na długości pięćdziesięciu pięciu kilometrów rozciąga się od Pirny, przez Drezno, Radebeul, Miśnię, aż po Diesbar-Seußlitz. Mimo tak długiego szlaku produkcja wina w regionie jest bardzo rozdrobniona. Saksonia skupia w głównej mierze bardzo małych producentów. Wytwarzają wina na lokalny rynek lub sprzedają swoje grona do miejscowych kooperatyw oraz zlecają zaprzyjaźnionym winiarniom wyrób win.

Saksonia
Schloss Wackerbarth (Radebeul, Saksonia)

Oprócz rozdrobnionego winiarstwa istnieją jednak także dwaj potentaci, którzy łącznie wytwarzają 50% całej saksońskiej produkcji wina. Jedną z większych i zarazem najstarszych prywatnych winiarni w Saksonii jest opisywana w pierwszej części artykułu "Saksonia – malowniczy region winnych inspiracji", zarządzana przez księcia Georga zur Lippe, winiarnia Schloss Proschwitz. Odmienną charakterystyką prezentuje się natomiast kolejny potentat, jakim jest:

Schloss Wackerbarth – w świecie musującego wina

<
Schloss Wackerbarth

Znajdująca się u bram Drezna; wkomponowana we wzgórza winnic Radebeul winnica Wackerbarth swoją historią ściśle związana jest z dworem saskim w okresie rozwoju drezdeńskiego baroku. A historia ta rozpoczęła się w pierwszej połowie XVIII wieku! August Christoph Graf von Wackerbarth nakazał wybudować barokowy pałac i ogród wśród winnic Radebeul. Świetność winiarni nastąpiła po 1836, kiedy to trzej kolejni właściciele, zatrudniwszy enologa z Reims, założyli pierwszą saksońską fabrykę win musujących. Ludwig Pilgrim, Georg Schwarz i Karl Friedrich Sickmann wprowadzili w ten sposób produkcję w stylu tradycyjnym (szampańskim). Do dziś nazywamy je Sektami.

Późniejsza historia układała się dla Wackerbarth rozmaicie, aż do lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Wówczas winiarski kompleks stał się własnością Saskiego Banku Państwowego. Po zjednoczeniu Niemiec winiarnia po raz kolejny zmieniła jednak właściciela, którym został Wolny Kraj Saksonia. Lata 90. ubiegłego wieku były natomiast okresem, kiedy zdecydowano się na sprzedaż całości. Zainteresowanie było znikome. Władze Saksonii podjęły więc decyzję, aby wyremontować i zabezpieczyć Wackerbarth jako dziedzictwo kulturowe i zarazem promocję krajobrazu saksońskiej kultury winnej.

Dziś winiarnia to szczyt niemieckiego przemysłu winiarskiego

Weingut Wackerbarth

Operując na około stu hektarach, produkuje wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną oraz wina spokojne. Jest tak zwaną winiarnią przygodową, otwartą na gości – oferuje zwiedzanie oraz degustacje. Odwiedzana rocznie przez niemal dwieście tysięcy gości (w sezonie od trzech do czterech tysięcy osób dziennie) zaspakaja wszystkie winne marzenia; od wędrówek po winnicach, kulinarnych wieczorów, koncertów muzyki klasycznej w towarzystwie wina, jarmarków, licznych degustacji, aż po zwiedzanie winiarni oraz oczywiście możliwość pokaźnych zakupów.

Dzięki bogatej winiarskiej historii Saksonii i barkowemu kompleksowi po licznych zmianach właścicieli na początku XX wieku Weingut Wackerbarth powrócił w całej okazałości na saksoński rynek wina. Zlokalizowana pod ziemią, zaprojektowana w perfekcyjny sposób winiarnia produkuje rocznie kilka milionów litrów wina. Począwszy od win musujących, z których słynie, aż po wina spokojne. W sklepie zlokalizowanym u wrót kompleksu, na uginających się od butelek półkach, odnaleźć można winne inspiracje w postaci ponad sześćdziesięciu etykiet win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną, ponad trzydziestu win białych, dwa wina różowe oraz cztery wina czerwone. Jest tu w czym wybierać!

Powracając na Saksoński Szlak Wina, koniecznie należy odwiedzić Weingut Zimmerling

Saksonia, Weingut Zimmerling
Weingut Zimmerling

Tutaj mariaż sztuki rzeźbiarskiej z produkcją wina tworzy nieodzowny koncept wkomponowany w Rysselkuppe, winnicę w kształcie stożka przypominającego piramidę stożkową. Wśród rzeźb wychodzących spod ręki Małgorzaty Chodakowskiej, małżonki Klausa Zimmerlinga, powstają wina ze szczepów: riesling, pinot gris, pinot blanc, kerner, gewürztraminter, traminer oraz pinot noir.

Ze względu na dość mały areał (około czterech i pół hektara) oraz – co za tym idzie – butikową produkcję wszystkie wina z Weingut Zimmerling oferowane są w półlitrowych butelkach, których kapsle oraz kapturki sygnowane są logiem VDP. Weingut Zimmerling jest drugą i zarazem ostatnią winnicą w Saksonii, która zrzeszona jest w Verband Deutscher Prädikatsweingüter – und Qualitätsweingüter, prywatnym stowarzyszeniu niemieckich winiarzy wytwarzających najwyższej jakości wina.

Weingut Zimmerling

Do zobaczenia na Sächsische Weinstrasse!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here