Świętokrzyskie uroki Winnicy nad Źródłem

Winnica nad Źródłem od ponad dziesięciu lat prężnie promuje regionalne winiarstwo. Położona w samym sercu Gór Świętokrzyskich, usytuowana na południowym stoku miejscowości Szerzawy, graniczy z obszarem Natura 2000. Zarządzane przez Piotra i Annę Sołtyków winnice porasta ponad cztery tysiące siedemset krzewów, z czego dwa tysiące dwieście znajduje się na dzierżawionej działce. Ze względu na panujące tu warunki właściciele zdecydowali się na uprawę odmian hybrydowych takich jak: solaris, seyval blanc, regent i marechal foch.

Winnica nad Źródłem, fot. Olaf Kuziemka

Ograniczona areałem produkcja win skupia się w dużej mierze na kupażach (w przypadku win białych) oraz jednoszczepowych winach czerwonych. Całość sprzedawana jest natomiast wyłącznie na miejscu. Mimo dużego doświadczenia właściciele wciąż jednak eksperymentują, aby tworzyć jak najlepsze wina. Skupiają się również nad rozwojem produkcji win musujących wytwarzanych metodą tradycyjną.

Iturria 2020

Iturria 2020, fot. Olaf Kuziemka

Nazwa tego wina wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza źródło, nawiązując do źródła wypływającego na skraju winnicy. Ten półwytrawny kupaż solarisa z seyval blanc o blado słomkowej barwie charakteryzuje się świeżymi i bogatymi aromatami cytrusowych, ciepłych owoców z przeważającą nutą grejpfruta i mango. W ustach, mimo dość wysokiego cukru, choć przykrytego wysoką kwasowością, wino jest bardzo zrównoważone; zarazem świeże i owocowe – z bogatymi, owocowymi smakami. Idealne na aperitif (dobrze schłodzone), do sałatek, jak również lżejszych dań na bazie ryb. Warto także wspomnieć, że Iturria 2020 została laureatem srebrnego medalu w V Międzynarodowym Konkursie Win TUCHOVINICONTEST 2021.

Emeryk 2018

Emeryk 2018, fot. Olaf Kuziemka

Oznaczenie tego wina nawiązuje do żyjącego ponad tysiąc lat temu św. Emeryka – węgierskiego królewicza, który na świętokrzyskich stokach niegdyś polował. "Nic dziwnego, że otwarta butelka oddycha Panonią, a wino ma barwę jesienną Gór Bukowych. Gęsty i głęboki rubin jest idealnym zwierciadłem dla ziemistej woni, tłustej od glinianego podłoża pachnącego aromatem mchu, paproci i minerałów. Rzadki to przykład w czerwonych winach, właściwy tylko dla węgierskich Gór Bukowych i… polskich Gór Świętokrzyskich. Tak pachnie skóra ziemi".

Emeryk to wino nagrodzone złotym medalem podczas Międzynarodowego Konkursu Win CARPATIA VINI; srebrnym medalem podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Win w Zielonej Górze, a zarazem laureatem złotego medalu TUCHOVINICONTEST 2021. Emeryk XVIII jest winem jednoszczepowym, powstałym z gron marechal foch. W tym przypadku intensywność aromatów w dużej mierze skierowana jest w kierunku wiśni oraz czerwonych, leśnych owoców. Wino w ustach jest bardzo miękkie i zbalansowane dzięki doskonałej proporcji tanin oraz kwasowości. Ten marechal foch w żadnym razie nie udźwignie potężnego steku, ale Emeryk śmiało polować może na lżejsze mięsa do przyrządzenia na ogniu lub też mięsne pasty.

Piotrze – brawo!

Jeśli nie sama Winnica nad Źródłem, to co? Może Domki w Winnicy!

Domki w Winnicy, fot. Olaf Kuziemka

Dla miłośników eno- i agroturystyki chcących zawitać na dłużej Winnica nad Źródłem oferuje dwa przytulne, czteroosobowe domki. Są one kompleksowo wyposażone (łącznie z własnymi tężniami solankowymi) i oferują widok na winnicę oraz Góry Świętokrzyskie. Miłośnicy wina z pewnością nie będą się tu nudzić. Na życzenie gości organizowane są degustacje win, zwiedzanie winiarni oraz spacer po winnicy. Można również wziąć udział w organizowanych na miejscu warsztatach chleb & wino. Pasjonaci agroturystyki i wycieczek znajdą tu natomiast wspaniałą bazę wypadową do pobliskich atrakcji turystycznych.

W niedalekiej okolicy skorzystać można z jazd konnych i organizowanych spotkań w Stajni Pełnej Zwierząt; z krytych basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach, a zimą także z wyciągów narciarskich w Krajnie-Zagórzu i Bodzentynie. Warto również przeznaczyć czas na zwiedzanie Świętego Krzyża z sanktuarium, muzeum oraz platformą widokową; klasztorów w Świętym Krzyżu i Świętej Katarzynie; Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach; Skansenu Wsi Kieleckiej w Tokarni; Jaskini Raj czy Bałtowskiego Parku Jurajskiego. Na miłośników dawnej architektury czekają natomiast zamek Krzyżtopór, ruin zamku i kościoła w Bodzentynie czy zamku w Chęcinach i wielu innych atrakcji, które oferuje region.

Ruiny zamku w Chęcinach, Olaf Kuziemka
Ruiny zamku w Chęcinach, fot. Olaf Kuziemka

Do zobaczenia niebawem u źródła!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.