News will be here
Eleven Madison Park wraca i szuka pracowników!

Wielokrotnie podkreślaliśmy, jak mocno pandemia dotknęła branżę gastronomiczną. Dramatyczne apele do władz państwowych wygłaszały całe lokalne branże czy indywidualnie topowi szefowie kuchni jak choćby Massimo Bottura. Zamykanie i otwieranie gospodarki oraz niepewność sprawiły jednak, że wiele uznanych lokali zniknęło bezpowrotnie. W obliczu tak wielkich problemów przed widmem bankructwa nie chroniły przecież ani wyróżnienia, ani renoma.

Nawet rozwiązania odpowiadające na sytuację i potrzeby zmieniającego się rynku, jak wydawanie posiłków na wynos czy tymczasowa zmiana profilu działalności, trzeba w tym kontekście uznać jedynie za półśrodki, mające podtrzymać gastrobiznes przy życiu. Tym bardziej cieszy więc, gdy jedna z najlepszych restauracji świata szuka rąk do pracy! Warto pamiętać, że twórca sukcesu Eleven Madison Park jeszcze nie tak dawno nie był pewien, czy lokal w ogóle wznowi działalność.

Powrót z dalekiej podróży?

Daniel Humm, Make It Nice, Henry Leutwyler
Daniel Humm – szef kuchni i właściciel Eleven Madison Park, fot. Henry Leutwyler

Nowojorska Eleven Madison Park to restauracja wielokrotnie nagradzana zarówno w lokalnych, jak i międzynarodowych plebiscytach. Daniel Humm długo i mozolnie pracował na te sukcesy. Szwajcar od lat budował zarówno własną pozycję topowego szefa kuchni, jak i przejętego przed dekadą lokalu. Przeniósł się do Stanów Zjednoczonych w 2003 roku, a trzy lata później dołączył do zespołu Eleven Madison Park. Począwszy od 2008 roku restaurację doceniano w różnych kategoriach podczas gal James Beard Foundation Awards; w 2010 EMP otrzymało też pierwszą gwiazdkę Michelin i zadebiutowało na liście The World's 50 Best Restaurants.

Przełomowy dla losów zarówno Humma, jak i Eleven Madison Park, okazał się rok 2011. To wtedy szwajcarski szef kuchni i jego partner biznesowy Will Guidara przejęli EMP – będąc już na swoim, rozpoczęli marsz na szczyt. Już wówczas w "Przewodniku Michelin" jedną gwiazdkę zmieniono na trzy. Coraz wyżej lokal plasował się także na wspomnianej liście pięćdziesięciu najlepszych restauracji świata. Począwszy od 2013 roku dzieło Humma i Guidary nie opuszczało pierwszej piątki, a w 2017 roku dotarło na szczyt. Ubiegły rok wywrócił jednak wszystko do góry nogami.

Drogi Humma i Guidary rozeszły się jeszcze w 2019 roku, ale nawet mimo tego nikt nie przypuszczał, że utalentowany szef kuchni stanie na krawędzi. Wszyscy jednak wiemy, jak wyglądał rok 2020. Podczas lockdownu EMP współpracowała z organizacją Rethink Food, pomagając potrzebującym nowojorczykom. Humm działał na tyle, na ile mógł, ale już wtedy głośno mówił, że ponowne otwarcie restauracji może okazać się zbyt kosztowne. Dalsze losy utytułowanej restauracji stanęły pod znakiem zapytania.

Eleven Madison Park jednak wróci do żywych

Eleven Madison Park, Gary He
Wejście do Eleven Madison Park, fot. Gary He/Eleven Madison Park

Zamknięcie, otwarcie, ponowne zamknięcie i kolejne otwarcie – na dłuższą metę w takich warunkach nie da się prowadzić biznesu. Wygląda jednak na to, że Nowy Jork wraca do życia, a wraz z nim topowy lokal. Pod koniec lutego na instagramowym profilu restauracji pojawiła się relacja, za której pośrednictwem Eleven Madison Park szukało doświadczonych i zmotywowanych pasjonatów, chcących poprowadzić restauracje ku nowym wyzwaniom – a te zapewne będą niemałe. Po miesiącach w zamknięciu popyt na specjały szefów kuchni jest wielki jak nigdy – i oby tylko sytuacja znów nie zmieniła się o 180º.

Obecnie otwartych jest jedenaście rekrutacji na różne stanowiska – od social media managera po sous chefa. Wymagane doświadczenie to najczęściej dwa lub trzy lata (wyjątkiem jest obsługa kelnerska). Płaca jest natomiast uzależniona od doświadczenia. Sam fakt pracy u boku Daniela Humma powinien być jednak impulsem, który niejednego młodego szefa kuchni powinien zmotywować do aplikacji. Szczegóły znajdziecie tutaj – powodzenia.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here