Położony w północno-zachodniej części Włoch Piemont jako region winiarski słynie przede wszystkim z dobrze zbudowanych i strukturalnych win czerwonych. Niepodzielnie króluje tam Barolo, które swoim majestatem, strukturą oraz potęgą tanin wyznacza trendy regionu. Wraz z nim w regionie wiedzie prym mniej znane rodzimemu społeczeństwu Barbaresco. To wino wytwarzane z tej samej odmiany winogron (Nebbiolo), jednakże w innej apelacji o tej samej nazwie, co wino.
W Piemoncie produkuje się również pięknie zbudowane i często charakterne Barbery. W zależności od lokalizacji (apelacji) winnic i miejsca produkcji noszą odmienne nazwy: Barbera d'Alba, Barbera d'Asti oraz Barbera del Monferrato. Królująca w regionie czerwień reprezentowana jest również przez finezyjne, delikatniejsze od poprzedników Dolcetto oraz świeże i zadziorne Langhe Nebbiolo. Występują tu również szczepy mniej znane jak: Brachetto, Grignolino czy Ruché. Zważywszy jednak na znikomą dostępność tych win na polskim rynku, tylko o nich wspominam.

Mimo iż region słynie z czerwonych win, to w cieniu nie pozostają białe gwiazdy Piemontu – obsadzone na 32% areału. Reprezentowane są przede wszystkim przez Moscato Bianco, z którego powstają z reguły słodkie, lekko musującego Moscato d'Asti, Roero Arneis. Swą świeżością przypominają one nieco Sauvignon Blanc z Bordeaux. Uprawią się tam również Favoritę (przeznaczoną na wina wytrawne) oraz szczep Cortese. Ten ostatni, którego wina sygnuje się nazwą Gavi, daje orzeźwiającą jakość – czasami porównywalną do Pinot Grigio, a w dobrym wykonaniu do Chablis. W ostatnim okresie wielu producentów wytwarza wina musujące metodą klasyczną właśnie ze szczepu Cortese. Jest to jedna z białych gwiazd Piemontu, która na światowych stołach prężnie utrzymuje swoją renomę.
Cortese – jedna z białych gwiazd Piemontu
Ta biała odmiana winorośli uprawiana jest głównie w południowo-wschodniej części Piemontu. Posiada długą historię we włoskiej uprawie winorośli – już w 1659 roku wymieniano ją w dokumentacji dotyczącej nasadzeń w winnicach Piemontu. Dziś wina powstałe ze szczepu Cortese są najczęściej kojarzone z winem DOCG Cortese di Gavi, produkowanym w regionie Gavi w Alessandrii. W południowo-wschodnim Piemoncie występują znaczące nasadzenia tych winogron, w tym obszary winiarskie DOC Colli Tortonesi i Cortese dell'Alto Monferrato położone kilka kilometrów na zachód od Gavi i Monferrato Casalese Cortese, rozciągających się na północ od Tanaro do Basso Monferrato. Wina ze szczepu Cortese charakteryzują się zazwyczaj jasną, słomkową barwą, aromatami cytrusów, zielonego jabłka oraz gruszki.
Gavi było pierwszym białym winem we Włoszech, które zyskało międzynarodową renomę i nadal jest uważane za jedno z najlepszych włoskich win białych. Wytwarzane wyłącznie z winogron Cortese – odmiany, której dziedzictwo sięga XVII wieku – jest to wino, które odzwierciedla jego terroir. Charakteryzuje się rześką, twardą i świeżą kwasowością pochodzącą z bogatych w minerały gleb tego obszaru. Bukiet jest szczególnie kwiatowy, oferując delikatne aromaty przypominające białe kwiaty, cytryny, zielone jabłka oraz miód spadziowy. Na finiszu często pojawiają się ślady migdałów.
GAVI 2018 (Cortese) od Marchesi di Barolo

Kilka dni temu, penetrując kolejne półki nowo wizytowanego, specjalistycznego sklepu winiarskiego, natknąłem się na dobrze znaną mi etykietę piemonckiej winiarni Marchesi di Barolo. Winiarnię tę poznałem doskonale, choćby za sprawą trzech wizyt. Miałem okazję próbować również wszystkich win z portfolio producenta. Wspominałem o nich między innymi w artykule "Zwiewna Elegancja – Dolcetto d'Alba 2010". Tym razem jednak wybór padł na jeden z ostatnich roczników – Gavi 2018.
Wino charakteryzuje się dość delikatnymi, nienarzucającymi się aromatami melona, jabłka, skórki cytryny i migdałów. Dzięki dojrzewaniu przez dłuższy czas na osadzie wino nabrało kremowości, jednak z drugiej strony nie straciło swojej struktury i mineralności. Jest klasycznym winem do przystawek, owoców morza, ryb gotowanych na parze, pieczonych oraz grillowanych; do risotto z warzywami, sushi-sashimi, warzyw w panierce oraz miękkich serów. W tym konkretnym przypadku pairingiem dla Gavi były smażone na głębokim tłuszczu kuleczki ryżowe Arancini (na bazie risotto) z mozzarellą oraz panierowany ser Camembert.