News will be here
W Tokio powstanie trzecia restauracja Gucci Osteria

Marki Gucci nikomu przedstawiać nie trzeba. Współtworzone przez nią i jednego z najsłynniejszych włoskich szefów kuchni restauracje Gucci Osteria są natomiast projektem stosunkowo młodym. Prężnie się jednak rozwijają, budując własną tożsamość na pograniczu mody i fine diningu – i już są doceniane. Połączenie kulinarnej filozofii Massimo Bottury – wielokrotnie wyróżnianego zarówno w gastronomicznych plebiscytach, jak i na kartach "Przewodnika Michelin" – z zasadami przyświecającymi domowi mody Gucci zaowocowało w 2018 roku stworzeniem wyjątkowego miejsca we Florencji. Na początku zeszłego roku Gucci Osteria doczekała się także lokalu w Los Angeles, choć ekspansję zahamowała pandemia. Teraz, gdy powoli wszystko wraca do normy, zapowiedziano natomiast powstanie trzeciej restauracji pod tym szyldem.

Gucci Namiki otwiera nowe możliwości

Gucci Namiki, Tokio, Ginza
Nowy salon Gucci Namiki w Tokio, fot. Gucci

Sytuacja na świecie nie wpłynęła znacząco na plany rozwoju marki, czego dowodem jest zbliżające się otwarcie salonu Gucci Namiki. Nowa flagowa placówka powstanie w ekskluzywnej części Tokio – Ginzie – i zdecydowanie będzie czymś więcej niż tylko butikiem. W proces jej projektowania bezpośrednio zaangażowany był Alessandro Michele – dyrektor kreatywny marki Gucci. Otwarcie salonu zapowiedziano na 29 kwietnia tego roku.

Na ponad siedmiuset dwudziestu metrach kwadratowych znalazło się miejsce dla każdej dziedziny, w którą włoska firma jest zaangażowana. Pierwsze dwa piętra to butik z modą męską i damską, ale też z wszelkimi akcesoriami, biżuterią oraz perfumami, a nawet kolekcją Gucci Décor. Na trzecim poziomie pojawi się Gucci Apartment, który ma zostać otwarty jesienią. To specjalna przestrzeń dla klientów oczekujących specjalnego traktowania. Na szczycie zlokalizowano natomiast restaurację Gucci Osteria. Daty jej otwarcia jeszcze nie ujawniono, choć potwierdzono, że wydarzy się to w tym roku, a lokal ma mieć osobne wejście z poziomu ulicy.

Kolejna restauracja Gucci Osteria nie mogłaby się obyć bez Karime López

Karime López, Vanessa Vettorello, Quién
Karime López przy pracy, fot. Vanessa Vettorello/Quién

Choć pełna nazwa restauracji brzmi Gucci Osteria da Massimo Bottura, nie można zapominać o zaangażowaniu Karime López. Pochodzący z Modeny szef kuchni to marka sama w sobie i sygnał, czego po lokalu można się spodziewać. Bottura odpowiada za filozofię kulinarną tego miejsca, ale to meksykańska head chef trzyma nad wszystkim pieczę. Ich współpraca układa się zresztą znakomicie, czego dowodem jest przyznanie florenckiej Gucci Osterii gwiazdki Michelin. Nie inaczej ma być w Ginzie.

Droga López z Meksyku do Florencji była długa i kręta, a dołączenie do rodziny Massimo Bottury stało się niemal dosłowne. Kariera dziś trzydziestodziewięcioletniej szefowej kuchni prowadziła przez Hiszpanię. Tam zbierała liczne doświadczenia czy to pod okiem Santiego Santamarii, czy też Luisa Andoniego Aduriza. Później wróciła do Meksyku, ale nie zagrzała tam długo miejsca. Zamiast tego smakowała różnych kuchni, poznając nowe techniki i doskonaląc swój warsztat. Miała okazję pracować też w Tokio czy Nowym Jorku aż w 2014 roku poznała Takahiko Kondo – sous chefa restauracji... Osteria Francescana.

Massimo Bottura, Karime López, Gucci Osteria
Massimo Bottura i Karime López, fot. Gucci

Dwa lata później López i Kondo wzięli ślub, a w 2017 roku Meksykanka ostatecznie przeniosła się do Włoch. Jej doświadczenie, międzynarodowe obycie i umiejętność przełożenia tego na własny styl kulinarny nie umknęły natomiast Massimo Botturze. Bez cienia wątpliwości powierzył Karime López zarządzanie restauracją Gucci Osteria, którą w tamtym czasie planował dopiero uruchomić z Marco Bizzarrim – CEO Gucci. O tym, że nos Bottury nie zawiódł, najlepiej świadczy natomiast fakt, że po zaledwie półtorarocznym funkcjonowaniu restauracja pod wodzą López zyskała uznanie inspektorów Michelin.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here