News will be here
Europejscy szefowie kuchni promują ryby i owoce morza

Owoce morza to przysmak, który nie wszędzie doceniany jest równie mocno. Włączenie ryb i skorupiaków do naszej diety może jednak wyraźnie wpłynąć na stan środowiska – o ile odławiane są z głową. Taste the Ocean ma na celu poruszanie właśnie takich tematów – to nie kilka przepisów z topowych restauracji, a kampania uświadamiająca konsumentom to, jak ważne jest odpowiedzialne dokonywanie wyborów.

Zasmakujmy w owocach morza – to nie tylko zdrowe, ale i pożyteczne dla środowiska

Rybołówstwo, Taste the Ocean, Unia Europejska, Europa.eu
Fot. Europa.eu

Kampania Taste the Ocean przede wszystkim ma zwracać naszą uwagę na to co, jak i skąd jemy. Zasoby owoców morza nie są bowiem nieprzebrane, a bezmyślne połowy niejeden gatunek doprowadziły już na skraj wymarcia lub zupełnie wytępiły go na konkretnych terytoriach. Właśnie dlatego tak wiele zależy od nas – klientów. Od 2014 roku producenci żywności są zobowiązani umieszczać na etykietach produktów sprzedawanych na terenie UE kluczowe informacje takie jak pochodzenie, sposób oraz data uboju. W przypadku ryb dowiemy się dzięki temu kiedy i jakimi narzędziami je odłowiono, ale też to, czy pochodzą z hodowli, czy otwartych akwenów.

Zwłaszcza ta ostatnia kwestia dla wielu bywa problematyczna. Ryby z hodowli – analogicznie do innych rodzajów mięsa – uznawane są za gorsze. W tym przypadku różnica nie jest jednak aż tak znacząca, jak przy zwierzętach gospodarskich. Co więcej, Unia Europejska posiada jedne z najwyższych na świecie standardów dotyczących hodowli ryb, owoców morza i alg. Dzięki temu możemy być spokojni o jakość produktów, które trafią na nasze stoły. Inna sprawa, że bazowanie wyłącznie na dzikich ławicach szybko doprowadziłoby do katastrofy.

Świadome zakupy, Unia Europejska, Europa.eu
Fot. Europa.eu

A skoro już o połowach – nawet narzędzia, jakie się przy nich stosuje, mają znaczenie. Kluczowe dla zachowania zasad zrównoważonego rozwoju jest rozważne odławianie – tak, by nie zaburzać morskiego ekosystemu. Właśnie dlatego istotne jest stosowanie technik, które odławiają jedynie sztuki o konkretnych rozmiarach. Ostatecznie warto też dać szansę lokalnym rybakom – jeśli nie jesteśmy pewni, czy ich połowy odbywają się zgodnie z zasadami, warto sprawdzić ich przynależność. W Unii Europejskiej działają setki lokalnych organizacji rybackich – ich listę znajdziecie tutaj.

Ambasadorzy pokażą nam swoje ulubione dania, ale na tym nie koniec

Ambasadorzy kampanii Taste of Ocean, Unia Europejska, Europa.eu
Ambasadorzy kampanii Taste of Ocean, fot. Europa.eu

Taste the Ocean porusza ważną, ale – powiedzmy sobie szczerze – niezbyt nośną tematykę. Akcja ma być promowana głównie w mediach społecznościowych, dlatego postanowiono zaprosić do współpracy topowych szefów kuchni. Ambasadorami Taste the Ocean zostali: Joan Roca (El Celler de Can Roca, Hiszpania); Sang Hoon Degeimbre (L’air du Temps, Belgia); Christian F. Puglisi (Relæ, Dania); David Gallienne (Le Jardin des Plumes, Francja); Antonia Klugmann (L’Argine a Vencò, Włochy); Rui Paula (DOP/Casa de Chá da Boa Nova, Portugalia); Stefan Van Sprang (Aan de Poel, Holandia); Giorgos Tsoulis (Grecja) oraz Sorin Bontea (Rumunia).

Każda z powyższych osób przygotowała na potrzeby kampanii swoje popisowe/ulubione danie z wykorzystaniem ryb oraz owoców morza. Zarówno informacje o szefach kuchni, ich przepisy, jak i informacje na powyższe tematy w zwięzłej i lekkostrawnej formie znajdziecie tutaj. Krótkie filmy dokumentujące powstawanie poszczególnych dań trafiły też na YouTube. Co więcej, wiele wskazuje na to, że to zaledwie początek, a Taste the Ocean w kolejnych miesiącach ma odwiedzać także inne kraje.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here