Owoce morza to przysmak, który nie wszędzie doceniany jest równie mocno. Włączenie ryb i skorupiaków do naszej diety może jednak wyraźnie wpłynąć na stan środowiska – o ile odławiane są z głową. Taste the Ocean ma na celu poruszanie właśnie takich tematów – to nie kilka przepisów z topowych restauracji, a kampania uświadamiająca konsumentom to, jak ważne jest odpowiedzialne dokonywanie wyborów.
Zasmakujmy w owocach morza – to nie tylko zdrowe, ale i pożyteczne dla środowiska

Kampania Taste the Ocean przede wszystkim ma zwracać naszą uwagę na to co, jak i skąd jemy. Zasoby owoców morza nie są bowiem nieprzebrane, a bezmyślne połowy niejeden gatunek doprowadziły już na skraj wymarcia lub zupełnie wytępiły go na konkretnych terytoriach. Właśnie dlatego tak wiele zależy od nas – klientów. Od 2014 roku producenci żywności są zobowiązani umieszczać na etykietach produktów sprzedawanych na terenie UE kluczowe informacje takie jak pochodzenie, sposób oraz data uboju. W przypadku ryb dowiemy się dzięki temu kiedy i jakimi narzędziami je odłowiono, ale też to, czy pochodzą z hodowli, czy otwartych akwenów.
Zwłaszcza ta ostatnia kwestia dla wielu bywa problematyczna. Ryby z hodowli – analogicznie do innych rodzajów mięsa – uznawane są za gorsze. W tym przypadku różnica nie jest jednak aż tak znacząca, jak przy zwierzętach gospodarskich. Co więcej, Unia Europejska posiada jedne z najwyższych na świecie standardów dotyczących hodowli ryb, owoców morza i alg. Dzięki temu możemy być spokojni o jakość produktów, które trafią na nasze stoły. Inna sprawa, że bazowanie wyłącznie na dzikich ławicach szybko doprowadziłoby do katastrofy.

A skoro już o połowach – nawet narzędzia, jakie się przy nich stosuje, mają znaczenie. Kluczowe dla zachowania zasad zrównoważonego rozwoju jest rozważne odławianie – tak, by nie zaburzać morskiego ekosystemu. Właśnie dlatego istotne jest stosowanie technik, które odławiają jedynie sztuki o konkretnych rozmiarach. Ostatecznie warto też dać szansę lokalnym rybakom – jeśli nie jesteśmy pewni, czy ich połowy odbywają się zgodnie z zasadami, warto sprawdzić ich przynależność. W Unii Europejskiej działają setki lokalnych organizacji rybackich – ich listę znajdziecie tutaj.
Ambasadorzy pokażą nam swoje ulubione dania, ale na tym nie koniec

Taste the Ocean porusza ważną, ale – powiedzmy sobie szczerze – niezbyt nośną tematykę. Akcja ma być promowana głównie w mediach społecznościowych, dlatego postanowiono zaprosić do współpracy topowych szefów kuchni. Ambasadorami Taste the Ocean zostali: Joan Roca (El Celler de Can Roca, Hiszpania); Sang Hoon Degeimbre (L’air du Temps, Belgia); Christian F. Puglisi (Relæ, Dania); David Gallienne (Le Jardin des Plumes, Francja); Antonia Klugmann (L’Argine a Vencò, Włochy); Rui Paula (DOP/Casa de Chá da Boa Nova, Portugalia); Stefan Van Sprang (Aan de Poel, Holandia); Giorgos Tsoulis (Grecja) oraz Sorin Bontea (Rumunia).
Każda z powyższych osób przygotowała na potrzeby kampanii swoje popisowe/ulubione danie z wykorzystaniem ryb oraz owoców morza. Zarówno informacje o szefach kuchni, ich przepisy, jak i informacje na powyższe tematy w zwięzłej i lekkostrawnej formie znajdziecie tutaj. Krótkie filmy dokumentujące powstawanie poszczególnych dań trafiły też na YouTube. Co więcej, wiele wskazuje na to, że to zaledwie początek, a Taste the Ocean w kolejnych miesiącach ma odwiedzać także inne kraje.