Zmiany w nowojorskim INTERSECT by Lexus

Zlokalizowane w Tokio, Dubaju i Nowym Jorku placówki INTERSECT by Lexus to wyjątkowa przestrzeń kultury, oferująca gościom niezapomniane doznania. Pandemia nieco jednak zmieniła akcenty w ich codziennej aktywności. Od kilku miesięcy zwłaszcza nowojorski INTERSECT zdecydowanie mocniej stawia na kuchnię, mniej zaś na kulturę i sztukę. Ma to na celu pomoc branży gastronomicznej – najmocniej dotkniętej obostrzeniami, ale i osobom na pierwszej linii w walce z koronawirusem. Niebawem rozpocznie się także piąta odsłona programu Restaurant-in-Residence, której gwiazdą ma być Mashama Bailey.

Najlepsza szefowa kuchni na Południowym Wschodzie przywozi nieco słońca do zimnego Nowego Jorku

John O. Morisano, Mashama Bailey, The Grey
John O. Morisano i Mashama Bailey, fot. The Grey

Co ciekawe, Mashama Bailey niejako wraca do domu. Szefowa kuchni pochodzi z Bronksu, choć jej rodzina przeniosła się do Georgii – najpierw do Waynesboro, potem do Savannah – gdy miała dwa lata. W wieku lat jedenastu Bailey wróciła jednak do Nowego Jorku. To tu zdobyła wykształcenie i skupiła się na działalności na rzecz osób potrzebujących. Szybko jednak poczuła, że musi znaleźć ujście dla swoich kulinarnych pasji, dlatego rozpoczęła naukę w New York Cooking School, po czym zaczęła pracę w Aquagrill. Ścieżki kariery zabrały ją jednak z powrotem do Georgii.

Na pewnym etapie Bailey podróżowała także po świecie. W Burgundii miała okazję poznać Anne Willan, która zaraziła ją pasją do kuchni francuskiej w Château du Fey. Stąd zaś niedaleka droga do silnie inspirowanych tymi wpływami kuchni Południowego Wschodu – to w tej dziedzinie specjalizuje się szefowa kuchni The Grey. Prowadzona przez nią restauracja regularnie wyróżniania jest przez pisma takie jak "Food & Wine", "Eater" czy "Time". Sama Mashama Bailey w 2019 roku zdobyła natomiast James Beard Award w kategorii Best Chef in the Southeast. Teraz jej kuchnię promować będzie nowojorski INTERSECT by Lexus. To jednak niejedyne nowości.

Oczywiście szefem kuchni nowojorskiego INTERSECT by Lexus niezmiennie pozostaje Nickolas Martinez. Mashama Bailey odpowiadać będzie natomiast za specjalne, rotacyjne menu programu rezydenckiego.

Grillowany lucjan czerwony, Mashama Bailey, INTERSECT by Lexus
Grillowany lucjan czerwony Mashamy Bailey, fot. INTERSECT by Lexus

Przygotowane przez nią trzydaniowe posiłki mają reprezentować smaki Południowego Wschodu, w tym kuchnię cajun i dania kreolskie, ale w wydaniu strawnym dla nowojorczyka. Nie zabraknie więc ryb jak wędzony sum czy grillowany lucjan czerwony, szalenie popularnego w Georgii kurczaka oraz krabów, ale też jagnięciny. Z oferty po raz pierwszy będzie można skorzystać 21 stycznia, a 25 stycznia i 1 lutego w menu programu rezydenckiego nastąpi rotacja. Pełne menu znajdziecie tutaj.

Ważną nowością jest natomiast możliwość zamówienia posiłków z INTERSECT by Lexus bezpośrednio do domu. To – obok osobistego odbioru zamówienia – jedyny sposób, by skosztować specjałów Mashamy Bailey. Placówka bowiem pozostaje zamknięta do odwołania z powodu pandemicznych obostrzeń.

Nowy Jork, USA, INTERSECT by Lexus, INTERSECT by Lexus NYC
Tak będą się prezentować zestawy serwowane od 21 stycznia w nowojorskim INTERSECT by Lexus, fot. INTERSECT by Lexus

Samo menu specjalne ma kosztować 65$ (bez kosztów dostawy, podatku czy napiwku), obejmując oczywiście przystawkę, danie główne i deser. Za dodatkowe 24$ otrzymamy też wina doskonale pasujące do oferowanych w danym tygodniu dań. Dodatkowo też limitowana liczba zamówień otrzyma związane z Mashamą Bailey prezenty. Mowa np. o egzemplarzu książki "Black, White & The Grey", domowych zestawach do marynowania – jakże ważnego w kuchni Południowego Wschodu, ale też miesięczny dostęp do Netflixa. Tam zaś możemy zobaczyć dedykowany Mashamie Bailey odcinek programu "Chef's Table".

Poza kontynuacją programu rezydenckiego Rachel Espersen, szefowa nowojorskiego INTERSECT by Lexus, zapowiada, że placówka w 2021 roku nadal zamierza obok standardowej działalności przygotowywać darmowe posiłki dla pracowników na pierwszej linii walki z COVID-19. W planach jest też uruchomienie planu stypendialnego, który pozwoli młodzieży na odkrywanie kulinarnych pasji i rozwój zawodowy. W trakcie dwunastotygodniowych staży mają oni współpracować z INTERSECT-em na różnych płaszczyznach.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.