News will be here
Riesling Weeks 2020 – niepodzielne panowanie Króla Rieslinga

Organizowane zazwyczaj w maju każdego roku wydarzenie z wiadomych przyczyn musiało zostać odwołane. Nie było pewności, czy w ogóle uda się zorganizować Riesling Weeks w bieżącym roku. Luzowanie nałożonych w marcu obostrzeń dało cień nadziei, iż cykliczne, coroczne wydarzenie, choć z delikatnym poślizgiem, jednak się odbędzie. I to właśnie dziś dotarła do nas ta pełna nadziei informacja. Od 18 lipca do 8 sierpnia Niemiecki Instytut Wina już po raz szósty zorganizuje ogólnopolską akcję Riesling Weeks 2020. Jak co roku jej celem jest promocja jakościowego niemieckiego rieslinga i innych win z Niemiec. W tym okresie miłośnicy wina będą mieli okazję skosztować niemieckich rieslingów w specjalnych cenach, odwiedzając wyjątkowe miejsca.

Jak wziąć udział w Riesling Weeks 2020?

Degustacje, seminaria, wystawy, Olaf Kuziemka, Riesling Weeks 2020
Degustacje, seminaria, wystawy, fot. Olaf Kuziemka

Miejsca biorące udział w Riesling Weeks 2020 przygotowały moc atrakcji. Czekają nas promocje cenowe i rabaty, warsztaty winiarskie, specjalne karty menu, degustacje komentowane, spotkania z producentami, a nawet wieczory filmowe. W tym roku akcja będzie przeprowadzona w ponad 250 lokalizacjach, w ponad 60 miastach. Bogatą ofertę uczestniczących w akcji restauracji, winebarów i sklepów specjalistycznych oraz ich wydarzeń, znajdą Państwo na stronie internetowej: www.rieslingweeks.pl.

Na stornie internetowej poświęconej Riesling Weeks 2020 dostępne są informacje (w postaci interaktywnych map) o winebarach, restauracjach oraz sklepach, które podczas wydarzenia będą promowały wina niemieckie, a przede wszystkim Rieslinga. Znajduje się tam również kalendarz wydarzeń, który z dnia na dzień wypełniał się będzie ciekawymi eventami, jak degustacje komentowane, szkolenia, kolacje z winami. Warto często tam zaglądać!

Kilka słów o Rieslingu

Fot. Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Miałem już okazję kilkukrotnie wspominać na łamach ExuMag.com o tej jednej z najznakomitszych odmian białych winorośli. O ich wszechstronności, jak również podczas podróży po niemieckich regionach winiarskich oraz podczas poprzednich edycji Riesling Weeks.

Jak można opisać tego króla win białych? Lekki, szlachetny, delikatnie owocowy, pełny, wonny. Możliwości, jakie kryje w sobie ta odmiana, są nieograniczone. Najlepiej się nim po prostu rozkoszować, podając go na przykład do ryb morskich, drobiu czy serów kremowych i twarogowych. Także region pochodzenia, rodzaj gleby i stopień dojrzałości owoców w chwili zbioru ujawniają się w szerokiej gamie aromatów rieslingów: od cytrusów przez jędrne jabłka, czy dojrzałe brzoskwinie po owoce tropikalne. Często w tle odczuwalne są nuty mineralne, ziołowe lub korzenne. Tony dojrzałości i miodowe niuanse szlachetnej pleśni dodają wszechświatowi Rieslinga dodatkowy wymiar. Pokazuje swe mocne strony we wszystkich możliwych odsłonach: jako musujący Sekt, lekkie wino Kabinett, szlachetne Spätlese. Dostępny jest w każdym stylu: od wytrawnego, przez półwytrawne, po słodkie. Riesling jest świetnym towarzyszem wielu potraw, w szczególności dań z ryb, drobiu, dań kuchni azjatyckiej i deserów.

Fot. Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Ze względu na mnogość wariacji smakowych Riesling zdobył pozycję najbardziej popularnej niemieckiej odmiany, która uprawiana jest we wszystkich trzynastu regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach o powierzchni ponad 23 tysięcy hektarów rodzi się niemal 60% wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat i Mozela to dwa największe na świecie regiony produkcyjne Rieslingów. Czołowe pozycje w międzynarodowych rankingach nie są rzadkością w przypadku Rieslinga, który uważany jest za tradycyjną odmianę niemiecką, choć od pewnego czasu robi furorę na całym świecie – od Kalifornii, poprzez Afrykę Południową, aż po Nową Zelandię.

Coroczna akcja promocyjna rieslinga Riesling Weeks 2020 jest organizowana przez Niemiecki Instytut Wina. Poszukujcie i podążajcie za miejscami oznaczonymi logiem Riesling Weeks 2020, a z pewnością natraficie tam na wspaniałe rieslingi w dobrych cenach; komentowane degustacje, kolacje z winami oraz wiele innych atrakcji poświęconym temu wspaniałemu, a zarazem wszechstronnemu szczepowi, jakim jest riesling.

Logo Riesling Weeks 2020, fot. Wines of Germany
Logo Riesling Weeks 2020, fot. Wines of Germany

Źródło: Niemiecki Instytut Wina

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here