Ryzlink Rýnský 2020 – odkrywamy Morawy

Republika Czeska posiada dwa regiony winiarskie. Są to zlokalizowany na północy kraju winiarski region Czechy (vinařská oblast Čechy) oraz leżący na południu winiarski region Morawy (vinařská oblast Morava). One też podzielone są na subregiony. W skład pierwszego, którego duża część położona jest na północ od Pragi, zaliczymy: subregion litomierzicki (podoblast litoměřická) oraz subregion mielnicki (podoblast mělnická). Drugi natomiast, rozciągający się na południe od Brna, jest tak zróżnicowany, że podzielono go aż na cztery subregiony.

Region winiarski Morawy, Morawy, Czechy, Vinisfera
Region winiarski Morawy, fot. Vinisfera.pl

Subregion znojemski (podoblast znojemská)

Obsadzony ponad trzyma tysiącami trzystoma hektarami winnic; z około dwustu pięćdziesięcioma zarejestrowanymi parcelami będącymi w posiadaniu ponad tysiąca dwustu winiarzy; charakteryzuje się głównie nasadzeniami odmian takich jak: veltliner, Müller-Thurgau, sauvignon blanc, pálava oraz ryzlink vlašský. Jedną z najbardziej znanych i najstarszych winnic na terenie Czech jest winiarnia Šobes, której wina zachwyciły Elżbietę II. Odwiedzając subregion znojemski, warto również zawitać do Šaldorf-Sedlešovic, Hnanic, Chvalovic oraz Jaroslavic.

Subregion mikulovski (podoblast mikulovská)

Ten subregion przewyższa poprzedni areałem oraz liczbą winiarzy i winogrodników prawie o połowę. Tutaj warto jednak skupić się na małych butikowych winiarniach, odwiedzić winogrodników, którzy metodą chałupniczą wytwarzają na własny użytek wina. Oni zapewne zaproszą was w swoje skromne progi, ugoszczą i sprzedadzą wina w rozsądnej cenie. Równie ważnym punktem na mapie subregionu mikulovskiego jest miasto Valtice. Mieszczące się w tamtejszym pałacu Krajowe Centrum Winiarskie jest zarazem siedzibą corocznego konkursu Salonu Win Republiki Czeskiej.

Subregion velkopavlovicki (podoblast velkopavlovická)

W tym subregionie dominuje natomiast uprawa pinot gris (rulandské šedé), pálavy, jak również Müller-Thurgau. Jest tu również obecny ryzlink vlašský oraz muškát moravský. W dużo mniejszych proporcjach uprawia się jednak także odmiany czerwone: modrý portugal, svatovavřinecké, frankovka, zweigeltrebe, andré oraz rulandské modre. Najpopularniejsze i promujące ten subregion wina pochodzą z okolic Velkých Pavlovic, Hustopečí, Velkých Bílovic, Čejkovic oraz Kobylí.

Subregion slovacki (podoblast slovácká)

W podoblast slovácká prym wiedzie przede wszystkim riesling reński. W ślad za nim podążają natomiast pinot blanc (rulandské bílé) oraz pinot gris i stworzony na tych ziemiach muszkat morawski. Z kolei wśród odmian czerwonych przyjął się blaufränkisch (frankovka), zweigeltrebe czy nowa odmiana krajowa – cabernet moravia.

Jeżeli wybiorą się Państwo na Morawy i odwiedzą właśnie subregion slovacki, również nie pożałujecie. Znane miejsca tego regionu to między innymi Mutěnice, Polešovice, Šardice lub Čejč. Ale tu lista się nie kończy! Wioska winiarska Blatnice pod Svatým Antonínkem dzięki umiejętnościom tutejszych winiarzy nosi tytuł Burgundii Moraw. Koniecznie trzeba także odwiedzić Strážnicę i sąsiednią miejscowość Petrov, która uznawana jest za najpiękniejszy zespół piwnic winnych Moraw.

visitczechrepublic.com

Obejmujący swoim obszarem południowo-wschodnią część Moraw, graniczący ze Słowacją i Austrią subregion, leży na czterdziestym dziewiątym równoleżniku półkuli północnej, charakteryzując się bardzo zróżnicowanymi warunkami naturalnymi. Nic więc dziwnego, że i wina z tego regionu są bardzo zróżnicowane. Wystarczy choćby porównać wina wytwarzane tą samą metodą, których grona zebrane zostały z różnych parceli, aby odczuć różnicę Terroir danej części regionu.

Zámecké Vinařství Bzenec

Bzenecký zámek, Morawy, Bzenec, Bzenec.cz
Bzenecký zámek, fot. Bzenec.cz

W samym centrum subregionu slovackiego, w miejscowości Bzenec, w średniowiecznym zamku ma swoją siedzibę jedna z niewielu, lecz chyba jedyna winiarnia (a w zasadzie spółdzielnia), która w czterystuletnich piwnicach dojrzewa swoje wina. Operująca na areale ponad pięciuset czterdziestu hektarów winnic zlokalizowanych w trzech z czterech subregionów, na które podzielono Morawy, stawia nacisk na efektywność i ekologiczną uprawę ponad dwudziestu odmian winorośli. Mimo dość pokaźnego wolumenu kształtującego się na poziomie pięciu milionów butelek rocznie, wina z Zámecké Vinařství Bzenec każdego roku wybierane są do Narodowego Salonu Win skupiającego grupę stu najlepszych win Republiki Czeskiej. Jednym z takich win, z pewnością jest…

Ryzlink Rýnský 2020 z kolekcji 1508

… który jest winem o eleganckim aromatach świeżych i dojrzałych egzotycznych owoców, z uwypuklonymi nutami ananasa i moreli. Na podniebieniu bardzo harmonijne i zrównoważone. Wyczuwalna cytrusowa kwasowość ładnie przechodzi w delikatną pikantność na finiszu. Wino najlepiej sprawdzi się z zielonymi sałatkami, daniami warzywnymi, wszelkiego rodzaju rybami, owocami morza, a i serom nie odmówi. Nie będzie w stanie oprzeć się również tatarowi z łososia serwowanemu z awokado, dymką i szczypiorkiem. Ryzlink Rýnský od Zámecké Vinařství Bzenec dostępne jest na rodzimym rynku – w bardzo przystępnej cenie.

Ryzlink Rýnský 2020, Collection 1508, Olaf Kuziemka
Ryzlink Rýnský 2020 z kolekcji 1508, fot. Olaf Kuziemka
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.