News will be here
Sandomierskie Święto Młodego Wina 2020

Święto Młodego Wina to zwykle czas, gdy Sandomierz ożywał na nowo po zakończonym letnim sezonie. Miasto staje się w tym okresie stolicą winiarstwa, do której bezsprzecznie właśnie z tej okazji ściągają tłumy enoturystów. Wyciszone po wysokim, wakacyjnym sezonie miasto na nowo zaczyna tętnić życiem w środku jesieni! To wydarzenie wytycza idealny czas na podróż do Sandomierza. Rok 2020, kryzysowa sytuacja na świecie i konieczność walki z pandemią, postawiły jednak przed winiarzami pytanie: czy uda się zorganizować Święto Młodego Wina 2020? Decyzja zapadła późno, ale jednogłośnie. Bez wątpienia święto musi się odbyć.

Wciąż otrzymywaliśmy liczne zapytania od osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach Święta, ale też od tych, którzy chcieli przyjechać do Sandomierza na to konkretne wydarzenie po raz pierwszy. Maile, sms-y, portale społecznościowe – już od paru miesięcy setki osób starały się uzyskać informacje o VIII edycji Święta Młodego Wina. Nie mogliśmy pozostawić tego bez konkretnej odpowiedzi. Zapadła decyzja o organizacji wydarzenia. Liczne grono osób czeka, by spotkać się z nami i młodym winem! Winiarze też na to czekają. Jest to już tradycja i szczególny dla nas czas. Święto Młodego Wina 2020 odbędzie się. Przybierze jednak inną niż dotychczas, bezpieczną formę.

– Mateusz Paciura, Prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy

Gospodarze imprezy zaproponowali, by Święto Młodego Wina 2020 przeszło w tryb ONLINE

Święto Młodego Wina, Winicjatywa
Święto Młodego Wina, fot. Winicjatywa

Chętni, by wziąć udział w wydarzeniu, mogą zamówić pakiety, które zawierają jakościowe, młode wino z siedmiu lokalnych winnic. Paczki zostaną dostarczone przez kuriera bezpośrednio do odbiorcy. Natomiast w sobotę 21 listopada, na Zamku Królewskim w Sandomierzu, spotkają się przedstawiciele winnic. Stamtąd będzie prowadzona transmisja online, którą obejrzą wszyscy uczestnicy. Po tradycyjnej części oficjalnej nastąpi prezentacja winnic oraz odbędą się degustacje – poprowadzone przez sommelierów Mariusza Kapczyńskiego i Macieja Nowickiego. Podczas wspólnej degustacji zostaną zaprezentowane kolejno młode wina. Uczestnicy będą mogli być w stałym kontakcie, oceniając i komentując to, co dzieje się na wizji, a także zadając pytania.

Interakcja jest dla nas bardzo ważna. Nie wyobrażamy sobie bez niej Święta Młodego Wina. Przecież w tym wydarzeniu od lat najważniejsi są nasi goście! Bez nich nie byłoby Święta.

– Mateusz Paciura

Forma online daje gościom możliwość bezpiecznego spędzenia tego czasu w tradycyjnie sandomierskim klimacie. Uczestnicy, którzy zamówią pakiet młodych win, będą mogli skorzystać z wyjątkowych zniżek, mi.n. na zakupy w winnicach i zorganizowane wycieczki w ramach Dni Otwartych Winnic.

Święto Młodego Wina 2020, Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy
Święto Młodego Wina 2020, fot. Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

W Pakiecie Święta Młodego Wina 2020 osoby zainteresowane otrzymają siedem młodych win z siedmiu winnic Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy – każde w butelce o pojemności 250 ml. W prezentacji online wezmą udział: Winnica Nobilis, Winnica nad Jarem, Winnica Płochockich, Winnica na Rozdrożu, Winnica św. Jakuba, Winnica Nadwiślańska, Winnica Modła, Winnica Kędrów oraz Winnica z Gór Pieprzowych. Winiarze nie zrezygnowali też z tradycyjnej części otwarcia dla zwiedzających swoich piwnic winiarskich. Większa część winnic, przestrzegając reżimu sanitarnego i zaleceń dotyczących obecnej, trudnej sytuacji, będzie przyjmowała gości. Z pewnością jest to wspaniała okazja do skorzystania z zakupu win z poprzednich roczników.

Gospodarze wspominają o sporym zainteresowaniu tegorocznymi pakietami wśród enoturystów, którzy deklarują także swoją obecność podczas transmisji online. Sprzedaż pakietów odbywa się przez stronę internetową sandomierskiszlakwiniarski.pl , gdzie wciąż można składać zamówienia.

Sandomierz, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Źródło: Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here