News will be here
Odwiedź wirtualny Singapore Food Festival 2020

Festiwale kulinarne to specyficzna, choć bez wątpienia najbardziej smakowita forma poznawania kultury dalekich krajów. Osoby, które w Singapurze były, wiedzą to doskonale. Wszak tamtejsza gastronomia słynie ze swej różnorodności, zaskakujących połączeń i docenianych w kulinarnym światku szefów kuchni. Organizowany od niemal trzech dekad Singapore Food Festival stanowi natomiast esencję lokalnej kuchni. Z uwagi na obecną sytuację organizatorzy postanowili po raz pierwszy postawić na nowe technologie i całe wydarzenie przenieść do internetu. Dla jednych to okazja, by z zacisza własnego domu odkryć Singapur na nowo; dla drugich szansa, by w ogóle poznać kulturę i kulinaria tego niesamowitego państwa.

Od street foodu po lokale wyróżnione gwiazdkami Michelin

Mule, Emmanuel Stroobant, Singapore Food Festival 2020
Mule szefa Emmanuela Stroobanta, fot. Singapore Food Festival 2020

O Singapurze mogliście już czytać na naszej stronie niejednokrotnie – to kraj niesamowity, choć bardzo specyficzny. Tamtejsza kuchnia w równym stopniu odpowiada wielokulturowej historii i charakterystycznemu stylowi życia lokalnej społeczności. Singapurska scena kulinarna to tętniące życiem uliczne stragany, ale i restauracje wysokich lotów. Coroczny Singapore Food Festival sprawia natomiast, że różnice między tymi światami się zacierają. Przez tych kilka dni cała tamtejsza gastronomia razem celebruje to święto lokalnej kuchni.

Tak było co roku, ale w obecnej sytuacji organizatorzy nie uniknęli oczywiście koniecznych zmian. Przede wszystkim: otworzyli się na nowe technologie i międzynarodową publiczność. Singapore Food Festival 2020 będzie transmitowany w internecie. Każdy otrzyma więc szansę wzięcia udziału w przygotowanych atrakcjach – a jest w czym wybierać!

Dwa weekendy pełne smaku

Cheryl Koh, Singapore Food Festival 2020
Smakołyki Cheryl Koh, fot. Singapore Food Festival 2020

Tegoroczna, już 27. edycja SFF odbędzie się w dniach 21-23 oraz 28-30 sierpnia. W tym czasie wirtualni goście otrzymają szereg atrakcji – od kulinarnych wycieczek, poprzez możliwość przyjrzenia się mistrzom przy pracy, a na kursach przez nich prowadzonych kończąc. Zwłaszcza ta ostatnia pozycja może wielu zainteresować – by wziąć w tym udział, wystarczy zarejestrować się na stronie festiwalu.

W fascynującą podróż po ulicach Singapuru zabierze nas Chua Enlai – błyskotliwa osobistość lokalnej telewizji. Dzięki tym wycieczkom dowiemy się wielu ciekawostek o popularnych daniach i lokalach, zarówno tych znanych i wręcz kultowych, jak i uczęszczanych głównie przez lokalną społeczność. W skrócie: sporo historii, ale podanej ze smakiem. Jeśli natomiast chodzi o bezpłatne zajęcia Masterclass z topowymi szefami kuchni, mamy do wyboru aż osiemnaście kursów.

Singapore Food Festival 2020
Fot. Singapore Food Festival 2020

Kulisy swoich twórczych procesów kulinarnych uchylą między innymi: cukierniczka Cheryl Koh z restauracji Tarte by Cheryl Koh; szef Julien Royer z Odette (3* Michelin, najlepsza restauracja w plebiscycie Asia's Best 50 Restaurants); mistrzowie barmańscy Colin Chia i Charmaine Thio z baru speakeasy Nutmeg & Clove (32. miejsce w rankingu 50 najlepszych barów w Azji 2020); Malcolm Lee z restauracji Candlenut (1* Michelin); Dave Pynt i Eddie Goh z restauracji Burnt Ends (1* Michelin, 10 miejsce na liście Asia’s 50 Best Restaurant) czy Ming Tan (Slake) w duecie z Margaritą Forés (Asia's Best Female Chef 2016).

Pełną listę festiwalowych atrakcji znajdziecie na stronie singaporefoodfestival.sg. Wszystkie one są oczywiście darmowe, ale by wziąć w nich udział, trzeba się zarejestrować! Dla użytkowników Snapchata przygotowano dodatkowo filtr do fotografii kulinarnej, by mogli pochwalić się udziałem w Singapore Food Festival 2020.

Mimo trudnych czasów Singapore Food Festival 2020 to też coś więcej niż coroczne święto singapurskiej kuchni. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Rediscover the Foodie in You (Na nowo odkryj w sobie smakosza), które łączy się z rozpoczętą niedawno kampanią SingapoRediscovers Rady Turystyki Singapuru. W ten sposób władze i lokalna branża gastronomiczna podejmują wspólny wysiłek w promocji kraju.

Targowisko, Singapur, Chinatown
Targowisko w singapurskim Chinatown, fot. materiały prasowe

Singapore Food Festival zawsze miał na celu zwrócenie uwagi na nasz żywy i ewoluujący lokalny krajobraz gastronomiczny. Chociaż nie możemy gościć festiwalu SFF w jego tradycyjnej formie, nie możemy się doczekać możliwości, jakie przyniesie pierwsza wirtualna edycja festiwalu. Tegoroczny program połączy radość z biesiadowania z interaktywnymi i wciągającymi doświadczeniami.

– Ranita Sundra, dyrektor ds. Handlu detalicznego i gastronomii, Singapore Tourism Board

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here