News will be here
The 50 Best Recovery Summit za nami. Czego się dowiedzieliśmy?

The 50 Best kojarzymy przede wszystkim z ich corocznym rankingiem najlepszych restauracji świata (oraz pomniejszymi klasyfikacjami). Organizacja jednak, zwłaszcza w ostatnim czasie, działa też aktywnie, by wspierać światową branżę gastronomiczną. W tym celu uruchomiono między innymi fundusz pomocowy dla najbardziej potrzebujących restauratorów z różnych zakątków świata. Innym pomysłem jest konferencja online 50 Best for Recovery, podczas której dyskutowano o sposobach mierzenia się z obecnymi wyzwaniami. Nie zabrakło ani ciekawych rozmów z szefami kuchni światowej klasy, ani prowadzonych przez nich lekcji gotowania. Przy okazji dowiedzieliśmy się także kilku ciekawych rzeczy!

Gdy nadzieja łączy się z kulinarnym kunsztem

The 50 Best Recovery Summit
The 50 Best Recovery Summit

Z uwagi na globalną sytuację, jednym z głównych elementów trzydniowej konferencji był cykl Food Meets Hope. Podczas gdy na co dzień bombardowani jesteśmy negatywnymi przekazami i przykładami ludzkich dramatów, organizatorzy kulinarnego szczytu postanowili odwrócić ten trend. W rozmowach między innymi z Dominique Crenn czy Erickiem Williamsem mogliśmy usłyszeć, jak poradzili sobie z wyzwaniami czasu pandemii. Pozytywne historie na temat tego, w jaki sposób sytuacja wpłynęła na ich biznesowe decyzje; zmianę podejścia do kuchni i życia; czy wręcz przewartościowanie dotychczasowej działalności podnoszą na duchu.

W podobnym tonie, choć nieco bardziej intymnie, przebiegały też wywiady z serii Visions of Recovery. Ich gośćmi byli Björn Frantzén, May Chow czy Daniel Humm. Z kolei debata Rewriting the Menu skupiła się stricte na pracy i dyskusji na temat przyszłości gastronomii. O tym, jak obecna sytuacja wpływa na nawyki żywieniowe i co będziemy jeść w przyszłości, rozmawiali: Clare Smyth, Julien Royer, Camilla Marcus i Garima Arora. Miłą odskocznią od tych poważnych – nawet jeśli utrzymanych w optymistycznym duchu – wystąpień były natomiast lekcje 50 Best Masterclasses. W ich trakcie między innymi Kyle Connaughton i Lennox Hastie podzielili się z widownią tajnikami swoich popisowych dań. Nie zapomniano również o napojach, o których mówili Agostino Perrone czy Douglas Blyde.

Punktem kulminacyjnym było natomiast niemal godzinne wystąpienie zatytułowane New Horizons. Znalazło się tam miejsce na jeszcze odrobinę rozważań nad przyszłością fine diningu oraz podsumowanie trzydniowej konferencji. Nie zabrakło jednak także kilku ważnych zapowiedzi, będących dosłownymi nowymi horyzontami dla The 50 Best.

Zanim przejdę do nowinek, wspomnę jedynie, że osoby, które nie widziały konferencji, mają szansę nadrobić zaległości. Co prawda nie wszystko, co działo się w ciągu tych trzech dni, trafiło do sieci, ale zdecydowaną większość wspomnianych wydarzeń macie szansę odtworzyć choćby na YouTubie 50 Best Restaurants TV czy w ich mediach społecznościowych.

Jeśli natomiast chodzi o nowości, to przynajmniej kilka informacji mogło zarówno zaskoczyć, jak i ucieszyć osoby żywo zainteresowane fine diningiem. Okazuje się bowiem, że choć zapowiadana na 2 czerwca gala The World's 50 Best Restaurants 2020 została przeniesiona, jeszcze w tym roku poznamy laureatów The World's 50 Best Bars 2020 (5 listopada) oraz Latin America's 50 Best Restaurants 2020 (3 grudnia). Oba te wydarzenia przyjmą formułę internetowego show. Na kolejną galę globalnego wyróżnienia przyjdzie nam natomiast poczekać co najmniej do 8 czerwca. The World's 50 Best Restaurants 2021 ma się odbyć w Antwerpii, a więc tam, gdzie planowano tegoroczne wydarzenie.

The 50 Next
The 50 Next

Najważniejszą informacją zdaje się jednak powołanie do życia kolejnej kategorii – 50 Next. Po niemal dwudziestu latach oceniania najlepszych restauracji świata organizatorzy plebiscytu uznali, że to najwyższy czas, by wprowadzić na salony kolejne pokolenie. Pierwsza edycja odbędzie się w przyszłym roku, ale termin nadsyłania zgłoszeń upływa już 12 listopada! Co ważne, zgłaszać mogą się wszyscy, którzy czują, że swoją pracą mogą kształtować gastronomię – niezależnie od tego, czym się zajmują.

To istotne, ponieważ lista nie dotyczy jedynie szefów kuchni, ale też osób, które wywierają na tę branżę wpływ. Mowa więc zarówno o ludziach, którzy obmyślają ekologiczne sposoby pakowania czy uprawiają swoje rośliny w trosce o zrównoważony rozwój, jak i tych, którzy tylko piszą o gastronomii. Jedynym ograniczeniem jest tu w zasadzie górna granica wiekowa. 50 Next koncentruje się bowiem na osobach poniżej 35. roku życia, choć i starsi mogą się zgłosić, o ile mają nie więcej niż trzy lata doświadczenia w branży. Jeśli poczuliście się zainteresowani, szczegóły znajdziecie u źródła.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here