Epidemia COVID-19, która dotarła do Polski wraz z początkiem marca bieżącego roku, zdemolowała polską gospodarkę, narażając najbardziej branżę HoReCa oraz rodzimą turystykę. Mimo powolnego odmrażania gospodarki większość Polaków stanęła przed trudnym wyborem kierunku tegorocznego wyjazdu. Według najnowszych, przeprowadzonych w czerwcu badań CBOS aż 80% badanych zaplanowało letni wypoczynek wyłącznie w Polsce; 11% zadeklarowało spędzenie urlopu w kraju i za granicą, a tylko 5% zdecydowało się na wakacje wyłącznie za granicą. Pozostałe 4% odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Jak widać, czterech na pięciu Polaków spędzi okres wakacyjny w naszym kraju, planując na ostatnią chwilę upragniony urlop. Kierunki i formy będą najróżniejsze. Jedni wybiorą wakacje nad morzem i wieczorny relaks w barze przy nadmorskiej promenadzie; inni skierują swe kroki na piesze wędrówki po polskich górach; jeszcze inni wybiorą natomiast formę najróżniejszej turystyki poznawczej. Mamy praktycznie nieograniczone możliwości, pozwalające nam na zaplanowanie wymarzonego urlopu. Jedną z takich turystycznych i poznawczych form jest krajowa enoturystyka.
Czym jest enoturystyka i dlaczego warto się nią zainteresować?

Ten rodzaj turystyki skoncentrowany jest na wizytach w miejscach związanych z winem: odwiedzaniu regionów winiarskich, gdzie uprawia się winorośl; wizytowaniu winiarni oraz, co najciekawsze, degustowaniu tam win. Ostatnio to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu (urlopu czy wakacji). Pozwala bowiem na korzystanie z dobrodziejstw natury, zgłębiania wiedzy winiarskiej i zrozumienia jej za pośrednictwem smaków i aromatów serwowanych na miejscu win.

Rosnąca popularność enoturystyki została zauważona również przez samych winiarzy. Wychodzą oni naprzeciw oczekiwaniom gości, otwierając swoje winiarnie i winnice. Na miejscu czeka na odwiedzających moc atrakcji: od zwiedzania winnic, zgłębiania tajników produkcji win w winiarniach i piwnicach, po degustacje win z portfolio winiarzy oraz zakupy po atrakcyjnych cenach. Z każdym rokiem coraz więcej winiarni oferuje również miejsca noclegowe wraz z zapleczem gastronomicznym, co jest bardzo ciekawą ofertą na połączenie winiarskiej pasji wraz z wypoczynkiem.
Według interaktywnej mapy polskich winnic, którą znajdziemy na portalu www.winoogrodnicy.pl, Polska może obecnie poszczycić się prawie pół tysiącem winnic. Część z nich jest rodzinnymi projektami, tworzącymi wina na własne potrzeby, lecz zdecydowana większość to dobrze zorganizowane winiarnie wytwarzające wina w celach komercyjnych. Wakacje tam to doskonały pomysł.

Planując enoturystyczny urlop lub wakacyjny trip po polskich winnicach, warto skorzystać z pomocy internetu. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy tam wszystkie winnice w regionie, do którego zamierzamy się udać. Poniżej bardzo przydatne wsparcie, które pomoże wam odnaleźć winnice w całym kraju:
- Karpacki Szlak Wina
- Małopolski Szlak Winny
- Lubuski Szlak Wina i Miodu
- Sandomierski Szlak Winiarski
- Winnice Dolnego Śląska
Winnice w innych województwach znajdziecie też na stronie naszewinnice.pl. Skoro wakacje w pełni, to namówcie swoje rodziny i odwiedzajcie polskie winnice w wakacyjnym klimacie. Na pewno każdy znajdzie coś tam dla siebie.
Do zobaczenia gdzieś na winnym szlaku!
