News will be here
Wakacje z polskimi winami

Epidemia COVID-19, która dotarła do Polski wraz z początkiem marca bieżącego roku, zdemolowała polską gospodarkę, narażając najbardziej branżę HoReCa oraz rodzimą turystykę. Mimo powolnego odmrażania gospodarki większość Polaków stanęła przed trudnym wyborem kierunku tegorocznego wyjazdu. Według najnowszych, przeprowadzonych w czerwcu badań CBOS aż 80% badanych zaplanowało letni wypoczynek wyłącznie w Polsce; 11% zadeklarowało spędzenie urlopu w kraju i za granicą, a tylko 5% zdecydowało się na wakacje wyłącznie za granicą. Pozostałe 4% odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Jak widać, czterech na pięciu Polaków spędzi okres wakacyjny w naszym kraju, planując na ostatnią chwilę upragniony urlop. Kierunki i formy będą najróżniejsze. Jedni wybiorą wakacje nad morzem i wieczorny relaks w barze przy nadmorskiej promenadzie; inni skierują swe kroki na piesze wędrówki po polskich górach; jeszcze inni wybiorą natomiast formę najróżniejszej turystyki poznawczej. Mamy praktycznie nieograniczone możliwości, pozwalające nam na zaplanowanie wymarzonego urlopu. Jedną z takich turystycznych i poznawczych form jest krajowa enoturystyka.

Czym jest enoturystyka i dlaczego warto się nią zainteresować?

Wakacje z polskim winem, Polskie winnice, Olaf Kuziemka
Polskie winnice, fot. Olaf Kuziemka

Ten rodzaj turystyki skoncentrowany jest na wizytach w miejscach związanych z winem: odwiedzaniu regionów winiarskich, gdzie uprawia się winorośl; wizytowaniu winiarni oraz, co najciekawsze, degustowaniu tam win. Ostatnio to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu (urlopu czy wakacji). Pozwala bowiem na korzystanie z dobrodziejstw natury, zgłębiania wiedzy winiarskiej i zrozumienia jej za pośrednictwem smaków i aromatów serwowanych na miejscu win.

Polskie wina, fot. Olaf Kuziemka
Polskie wina, fot. Olaf Kuziemka

Rosnąca popularność enoturystyki została zauważona również przez samych winiarzy. Wychodzą oni naprzeciw oczekiwaniom gości, otwierając swoje winiarnie i winnice. Na miejscu czeka na odwiedzających moc atrakcji: od zwiedzania winnic, zgłębiania tajników produkcji win w winiarniach i piwnicach, po degustacje win z portfolio winiarzy oraz zakupy po atrakcyjnych cenach. Z każdym rokiem coraz więcej winiarni oferuje również miejsca noclegowe wraz z zapleczem gastronomicznym, co jest bardzo ciekawą ofertą na połączenie winiarskiej pasji wraz z wypoczynkiem.

Według interaktywnej mapy polskich winnic, którą znajdziemy na portalu www.winoogrodnicy.pl, Polska może obecnie poszczycić się prawie pół tysiącem winnic. Część z nich jest rodzinnymi projektami, tworzącymi wina na własne potrzeby, lecz zdecydowana większość to dobrze zorganizowane winiarnie wytwarzające wina w celach komercyjnych. Wakacje tam to doskonały pomysł.

Enoturystyka, Wakacje z polskim winem, Winoogrodnicy.pl
Fot. Winoogrodnicy.pl

Planując enoturystyczny urlop lub wakacyjny trip po polskich winnicach, warto skorzystać z pomocy internetu. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy tam wszystkie winnice w regionie, do którego zamierzamy się udać. Poniżej bardzo przydatne wsparcie, które pomoże wam odnaleźć winnice w całym kraju:

Winnice w innych województwach znajdziecie też na stronie naszewinnice.pl. Skoro wakacje w pełni, to namówcie swoje rodziny i odwiedzajcie polskie winnice w wakacyjnym klimacie. Na pewno każdy znajdzie coś tam dla siebie.

Do zobaczenia gdzieś na winnym szlaku!

Fot. Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here