News will be here
585 urodziny Rieslinga…

Wines of Germany uznał, iż 13 marca będzie dniem oficjalnych urodzin najważniejszej odmiany w Niemczech, jaką jest Riesling. Właśnie w tym dniu, pięćset osiemdziesiąt pięć lat temu, pierwszy raz udokumentowano istnienie tego szczepu. Wszystko to miało miejsce w Rüsselsheim, na wschód od regionu Rheingau. Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, kupił tam winorośl, którą miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim. W oryginalnym dokumencie, znajdującym się w dzienniku piwnicznym małego regionu winiarskiego Hessische Bergstrasse, oryginalny zapis brzmi „Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten" i dotyczył zakupu 6 sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi.

Odmiana winogron Rieslinga wymieniona po raz pierwszy
w historycznym dokumencie z 1435 roku.

W dokumencie określa się tę odmianę jako „Riesslingen”, której nazwa ewaluowała do współczesnej pisowni – riesling. Trwało ponad sto lat, zanim pierwszy zarejestrowany przypadek pisowni „Riesling” pojawił się w opracowaniach Hieronymusa Bocka, w 1552 roku. W XV wieku riesling uprawiany był w Dolinie Renu przez benedyktynów, kartuzów oraz rodziny szlacheckie. Jednak jego rozkwit nastąpił dopiero dwa wieki później, pod koniec Wojny Trzynastoletniej, kiedy w roku 1648, Francuzi przejęli kontrolę nad Alzacją.

Zdecydowano się wtedy wskrzesić zniszczone działaniami wojennymi winnice i obsadzić je w całości rieslingiem. Ten pomysł podchwyciła winnica Johannisberg (Schloss Johannisberg) w niemieckim regionie Rheingau, która w 1720 roku obsadziła swoje winnice wyłącznie rieslingiem. Tą samą praktykę przyjęła Mozela, która za postanowieniem ówczesnego elektora, Clemensa Wenzesalusa, zastąpiła ubogo dające plony winnice, rieslingiem. Dodatkowo, ustanowiony w 1787 roku dekret, nakazywał zastąpienie „złych” winorośli nasadzeniami rieslinga w ciągu najbliższych siedmiu lat, co utorowało drogę niemieckiemu szczepowi w zdobyciu dobrej opinii na rynku krajowym oraz eksportowym.

W ten oto sposób nastąpił rozkwit najważniejszej obecnie odmiany w Niemczech.

Dziewiętnasty wiek przyniósł niespotykaną renomę typowo niemieckiemu szczepowi. Wina sygnowane etykietami z wyróżnikiem nazwy tego szczepu zdobywały najważniejsze nagrody na międzynarodowych konkursach. Skradły również serce Wiktorii, Królowej Wielkiej Brytanii.

„Ale miejsce narodzin Rieslinga jest również miejscem jego upadku”

Wielki upadek przypadł na pierwszą połowę XX wieku. Wojny światowe spustoszyły winnice, a późniejszy przemysł krajowy koncentrował się głównie na ilości, a nie jakości. Wcześniej dojrzewające odmiany, jak: Silvaner, Müller – Thurgau, były bardziej pożądanymi owocami do produkcji win, niż król niemieckich win, riesling.

Na powrót na tron trzeba było czekać aż do roku 1996, kiedy riesling odzyskał tytuł najczęściej uprawianej winorośli w Niemczech. Trudna praca winiarzy oraz najróżniejszych organizacji promujących króla niemieckich win sprawiła, iż Riesling od kilku lat przeżywa renesans na światową skalę. W niemieckich winnicach uprawia się obecnie rieslinga na powierzchni około 23 tysięcy hektarów. Stanowi to około 60% wszystkich nasadzeń w Niemczech. Ten bardzo wszechstronny szczep daje najróżniejsze rodzaje win, charakteryzujące się elegancją, złożonością oraz wyjątkowością. Począwszy od musujących, wytwarzanych metodą tradycyjną sektów, poprzez wina wytrawne, a skończywszy na soczyście słodkich. Jest szczepem dającym wina, które dobrze sprawdzają się na uroczystościach, odnajdują na swobodnych imprezach z przyjaciółmi, jak również jest wszechstronnym towarzyszem wielu potraw. W dużej mierze doceniany jest przez szefów kuchni, którzy odnajdując w rieslingu czystość, świeżość owoców oraz wysoką kwasowość, czerpią inspirację do tworzenia potraw czy to w kuchni europejskiej czy też azjatyckiej.

Alles Gute zum Geburtstag, Riesling!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here