News will be here
Tokaji Amethyst i azjatycka kuchnia

Legenda ametystu (amethystos) przypisywana jest starożytnym Grekom, którzy wierzyli, iż pijąc z czary wykonanej z tego niezwykle cenionego kamienia, zapobiegają upijaniu się. Niezależnie jednak od tego, czy ametyst przedstawiał dla nich szczególną wartość za piękno, czy właśnie legendarne moce, ostał się on w annałach historii jako kamień nierozerwalnie związany z winem.

Bóg wina Bachus postanowić ukarać poddanych za to, że nie jest należycie przez nich szanowany. Ogłosił, że pierwsza osoba, jaką napotka na swojej drodze, zostanie pożarta przez tygrysy. Przypadkiem na jego drodze stanęła piękna, młoda dziewczyna o imieniu Amethis, która podążała do świątyni Diany. Kiedy zwierzęta rzuciły się na nią, zdesperowana wezwała boginię Dianę, która uratowała ją, zamieniając ją w błyszczący, biały kryształ. Bóg Bachus pożałował swego okrucieństwa i w akcie ofiary wylał najlepsze swoje wino na kamień, który przybrał piękną fioletową barwę ametystu.

Prawdopodobnie z tej przyczyny przez wieki używano ametystowych pucharów podczas alkoholowych uczt, co miało zapobiec upijaniu się i łagodzić jego skutki. Wino i ametyst od wieków łączą legendy, które odkrywają tajemnice tego fiołkowego kamienia.

Źródło: royal-stone.pl

Legenda nie gaśnie i wciąż jest żywa!

Chateau Dereszla (2017), Olaf Kuziemka
Chateau Dereszla (2017), fot. Olaf Kuziemka

Dzieje się tak zwłaszcza za sprawą Chateau Dereszla – jednej z najstarszych winnic w Tokaju. Pierwsze wzmianki o niej datuje się na początek XV wieku. Przez wieki winnica przechodziła we władanie różnych władców i rodów, aby podczas komunistycznego reżimu węgierskiego przekształcić się w spółdzielnię. Z nadejściem lat 90. ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęła się prywatyzacja, winiarnia stała się własnością Francuskiego Stowarzyszenia Spółdzielni Rolniczych. W 2000 roku większość udziałów przejęła natomiast francuska rodzina D’Aulan z Szampanii, która zainwestowała w odnowienie winnicy. W Chateau Dereszla powstają wina wytrawne, z późnego zbioru, Aszú, ale też wina linii marketowej. Winem właśnie z tego ostatniego segmentu, a więc wkomponowującym się poniekąd w starożytną legendę, jest Tokaji Amethyst Prémium Furmint 2019.

Tokaji Amethyst Prémium Furmint 2019

Chateau Dereszla, Tokaji Amethyst Premium Furmint 2019
Chateau Dereszla Tokaji Amethyst Premium Furmint 2019

Linia marketowa Amethyst powstała w 2016 roku. Celem winiarni było stworzenie win, które swoimi aromatami oraz smakami wkomponują się w szeroki segment odbiorców. Niczym pite z ametystowych czar, z założenia są one winami świeżymi, lekkimi, którymi trudno jest się przenieść w stan zdezorientowania. I taki właśnie jest ostatni rocznik – Amethyst 2019. Lekki, świeży, zwiewny, ale za to bardzo harmonijny; bogaty w aromaty owocowo-kwiatowe z nutami owoców sadu (jabłko, gruszka), jak również grejpfruta.

Jego półwytrawność namaszczona cukrem resztkowym na poziomie 8-10 g/l bardzo dobrze komponuje się z dość wyraźną kwasowością i wyczuwalną na podniebieniu delikatną, pikantną głębią. Ten półwytrawny Tokaj jest idealną propozycją na wiosenne, ciepłe wieczory. Sprawdzi się z sałatkami oraz serami. Dopasuje się również do drobiu, a w szczególności współgrać będzie z lekko-pikantnymi daniami kuchni azjatyckiej.

Kuchnia azjatycka, Wino, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here