News will be here
DelicioUS! – amerykańska kuchnia i kalifornijskie wino

Stereotypowa kuchnia amerykańska to fast foody, hamburgery oraz całe mnóstwo niezdrowych potraw, którymi karmią nas zachodnie media. Mało kto jednak wie, że amerykański sektor artykułów spożywczych nastawiony jest głównie na zrównoważone uprawy oraz hodowle. Tyczy się to również segmentu winiarskiego. Ponad osiemdziesiąt procent upraw prowadzonych jest w sposób zrównoważony. Doceniają to nie tylko Amerykanie, czy też Europa. Docenia to cały świat, wiedząc, iż dwieście pięćdziesiąt lat regionalnych tradycji Ameryki potrafi wszystkich magicznie oczarować. Bo któż z nas nie zna grillowanych żeberek z sosem barbecue, wołowiny czy słynnych alaskańskich ryb z Morza Beringa?

DelicioUS!

Amerykański program DelicioUS służy nawiązywaniu kontaktów między przedstawicielami europejskiego sektora handlowego i gastronomii a producentami artykułów spożywczych z USA. Słowem: europejski sektor HoReCa (szefowie kuchni, sommelierzy, dziennikarze i blogerzy) ma okazję zapoznać się z amerykańskim sektorem artykułów spożywczych. Dzięki wysiłkom California Wines Europe oraz kalifornijskiej agencji Taste It All europejscy konsumenci mają więc okazję poznać amerykańską kuchnię oraz potencjał tamtejszych win.

W ramach inauguracji projektu DelicioUS zorganizowano ostatnio warsztaty online. W ich trakcie prawie siedemdziesięciu gości reprezentujących sektor HoReCa degustowało (przed ekranami komputerów) dania skomponowane na bazie produktów amerykańskich i uczyło się parowania ich z winami pochodzącymi z największego winiarskiego regionu tego kraju – Kalifornii.

Przez niełatwe zasady łączenia win z potrawami przeprowadził ich Adam Pawłowski, Master Sommelier i współautor książek z cyklu "Gościnność". Z kolei znakomitej jakości wołowinę, ryby z Alaski (dziki łosoś i mintaj), homary, bataty i ryż zaprezentowali w pasjonujący sposób polscy przedstawiciele amerykańskich federacji producentów i organizacji promujących te produkty na całym świecie. Za menu, mające zadowolić ambicje i wyrafinowane gusta szefów kuchni oraz pozostałych gastronomicznych specjalistów, odpowiedzialna była firma MaPassion Catering. Stawiła ona czoła niełatwym warunkom przygotowań w reżimie sanitarnym związanym z pandemią COVID-19. Docenili to goście warsztatów, z których każdy otrzymał za pośrednictwem dedykowanego kuriera porcje degustacyjne następujących dań oraz win:

Placuszki z batata, guacamole, podwędzony mintaj, relish z ogórka z koprem

Placuszki z batata, guacamole, podwędzony mintaj, relish z ogórka z koprem, Olaf Kuziemka, DelicioUS
Fot. Olaf Kuziemka

Edna Valley Sauvignon Blanc

Edna Valley Sauvignon Blanc 2017
Fot. Edna Valley Sauvignon Blanc 2017

Słodkie ziemniaki w formie placków oraz ikona białych ryb z Morza Beringa – delikatnie podwędzany mintaj – potrzebowały wina z większą ilością kwasowości. Trunku zarazem orzeźwiającego, rześkiego, jak i bardzo aromatycznego, a to za sprawą nut cytrusowych, owoców sadu i ziół. To wino dzięki swej treści równie wspaniale współgrać będzie z różnego typu sałatkami oraz daniami wege. Jego importerem jest PWW/CEDC.

Homar, aioli z jarmużem, jabłkiem i kolendrą, chips z długoziarnistego ryżu

Homar, aioli z jarmużem, jabłkiem i kolendrą, chips z długoziarnistego ryżu, Olaf Kuziemka, DelicioUS
Fot. Olaf Kuziemka

Orin Swift Mannequin Chardonnay 2018

Orin Swift Mannequin Chardonnay 2018
Fot. Orin Swift Mannequin Chardonnay 2018

Dość długa i ciekawa historia, stojąca za tym winem, jest materiałem na oddzielny artykuł. Niemniej jednak Mannequin Chardonnay 2018 prezentuje dość hedonistyczny styl, który można kochać albo nienawidzić. Potraktowane beczką przez osiem miesięcy (30% nowych beczek) ukazuje potężne wino, które przeskoczy niejedną potrawę. Alaskański homar jest jednak w stanie temu sprostać i być godnym towarzyszem. Mannequin Chardonnay 2018 można nabyć w warszawskiej Winkolekcji.

Wędzony łosoś, marynowany burak z palonym sezamem i limonką, siewki, płatki palonego kalafiora

Wędzony łosoś, marynowany burak z palonym sezamem i limonką, siewki, płatki palonego kalafiora, Olaf Kuziemka, DelicioUS
Fot. Olaf Kuziemka

Gnarly Head Viognier

Gnarly Head Viognier
Fot. Gnarly Head Viognier

To, co wyróżnia tę potrawę, to łosoś. Czerwony Sockeye (zwany Nerką) jest rybą wyjątkową – żyje swobodnie w krystalicznie czystych, lodowatych wodach Alaski. Swój niepowtarzalny smak, zwartą strukturę i głęboki, czerwony kolor mięsa zawdzięcza natomiast żywieniu różnorodnym i naturalnym pokarmem. Dzięki swoim właściwościom mięso tej ryby charakteryzuje się przede wszystkim sprężystością. W procesie obróbki dodatkowo dotknięto ją delikatnym dymem wędzenia, nadającym jej charakteru. W towarzystwie marynowanego buraka i limonki czerwony łosoś wspaniale zgrał się z charakternym, soczystym, uwypuklonym nutami brzoskwini i nektarynki viognierem, którego etykietę znaleźć można w Centrum Wina.

Opalany łosoś w curry, ryż w zalewie mirin, słodki sos sojowy z syropem klonowym, imbirem i kolendrą, kompresowana marchewka z mango, imbirem, czosnkiem, kolendrą, ryż sushi

Opalany łosoś w curry, Olaf Kuziemka, DelicioUS
Fot. Olaf Kuziemka

Backhouse Pinot Noir

Backhouse Pinot Noir
Fot. Backhouse Pinot Noir

Pinocika znamy i kochamy. Za jego świeżość, lekkość i rześkość. W tym przypadku nie jest inaczej. Pięknie zarysowane owoce wiśni, żurawiny, truskawki, sprawnie przykryte delikatnym dębem, bez narzucających się tanin, świetnie komponują się z alaskańskim łososiem muśniętym curry, w słodko-winnej zalewie ryżowej mirin. Tę etykietę na polskim rynku reprezentuje Mielżyński.

Różowa wołowina pieczona w niskiej temperaturze z chipotle, salsa z pieczonej papryki, śliwki kalifornijskiej i orzechów piniowych, parmezanowa polenta z rozmarynem

Różowa wołowina pieczona w niskiej temperaturze z chipotle, Olaf Kuziemka, DelicioUS
Fot. Olaf Kuziemka

William Hill North Coast Cabernet Sauvignon 2017

William Hill North Coast Cabernet Sauvignon 2017
Fot. William Hill North Coast Cabernet Sauvignon 2017

Najcięższe i najbardziej poważne wino wieczoru, ale też i najpotężniejsza potrawa, która wymaga odpowiedniego towarzystwa. Pieczona w niskiej temperaturze wołowina z dodatkiem jednego z uwielbianych przez Amerykanów sosu Mississippi Barbecue Sauce, mocno pomidorowego i cebulowego, nadającego potrawie charakteru, wymaga wina o pięknie rozwiniętym nosie, ukazującym aromaty porzeczki, pieprzu, goździków i cynamonu. W tym przypadku dotrzymujemy towarzystwa dojrzałym, ale zwiewnym winem. Nienarzucająca się tanina w elegancki sposób potrafi jednak okiełznać smaki wyrafinowanej polędwicy wołowej. William Hill Cabernet Sauvignon 2017 dostępny jest również na polskiej scenie winiarskiej, a to za sprawą Winkolekcji.

Warsztatom towarzyszyła także premiera 1. odcinka pięcioczęściowego serialu kulinarnego "DelicioUS". Opowiada on, a jakże, o amerykańskiej kuchni i kalifornijskim winie. Zaprezentowany na facebookowym profilu Taste It All tytuł obejrzało dwa tysiące widzów. Kolejne odcinki emitowane będą każdego dnia bieżącego tygodnia.

Warsztaty kulinarne, DelicioUS, Olaf Kuziemka
Warsztaty poprzedzające premierę programu "DelicioUS", fot. Olaf Kuziemka

Serial skierowany jest do konsumentów, a poszczególne odcinki przedstawiają inny produkt pochodzący z USA i dobrane do niego kalifornijskie wino. Co ważne – wszystkie te produkty dostępne są w polskich sklepach. Prowadzącą serial jest znana dziennikarka kulinarna Katarzyna Bosacka, która opracowała i ugotowała na ekranie dania z wołowiny, ryb z Alaski (dzikiego łososia i mintaja), homarów w towarzystwie cieciorki, soczewicy, batatów i ryżu. Swoimi wspomnieniami z wędrówek po kalifornijskich winiarskich szlakach podzielili się: Tomasz Prange-Barczyński (redaktor naczelny "Fermentu"), Piotr Kamecki i Adam Pawłowski MS.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here