News will be here
Kieliszek "szyty na miarę"

Puchary do wina znane są ludzkości od zarania dziejów, natomiast historia kieliszków sięga starożytności – kiedy pojawiło się szkło. Według badań archeologicznych szkło było znane już około 5 000 lat temu. Przywędrowało z Mezopotamii do starożytnego Egiptu, a później do Europy. Początkowo było matowym materiałem, który zawierał dużo kolorowych zanieczyszczeń.

Już wtedy zaczęto wyrabiać pierwsze szklane kieliszki...

Z tymi znanymi dzisiaj nie miały jednak nic wspólnego. Stanowiły jedynie prymitywne naczynia z matowego szkła. Zważywszy jednak na ówczesną technologię produkcji oraz kunszt, na takie przywileje mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, którzy bardzo często rezygnowali ze srebrnych i złotych naczyń na rzecz nowych, często droższych – ze szkła. Pozostali musieli zadowolić się drewnianymi czarami lub wydrążonymi zwierzęcymi kośćmi czy rogami.

Duża przemiana nastąpiła w średniowieczu, gdy centrum ówczesnego przemysłu szklarskiego należało do Wenecji. Powstawały wtedy nowe techniki produkcji szkła, z których wytwarzano najprzeróżniejsze wyroby – również kieliszki. W ślad za Wenecją poszły Anglia, Francja oraz Czechy. Prawdziwą rewolucję w produkcji szkła przyniósł jednak dopiero XIX wiek, kiedy zaczęto produkować wyroby szklane na masową skalę.

Mody i trendy mijających dekad znajdowały na rynku najróżniejsze odzwierciedlenia tego, co dziś nazywamy kieliszkami. Na salonach prym wiodły kieliszki kryształowe, ręcznie grawerowane o najróżniejszych kształtach i wzorach. Były to przedmioty bardziej prezentujące majętność ich właścicieli niż walory użytkowe. Z biegiem dziesięcioleci segment tego rodzaju szkła ewoluował, nadając kieliszkom kształty, kreując je w zależności od rodzaju serwowanego wina.

Bo któż z nas nie pamięta słynnych, płaskich szampanek, które po dziś dzień zalegają jeszcze w niektórych domowych barkach.

RIEDEL – 265 lat tradycji

Riedel The Wine Glass Company
Fot. Riedel The Wine Glass Company

Jedną z marek, które swoją działalnością wpisały się bardzo mocno w tę historię, rewolucjonizując świat szkła, jest rodzinna firma Riedel. Zapoczątkowana w XVII wieku działalność handlu szkłem swoją siedzibę miała na terenie obecnych Czech. Jedenaście pokoleń noszących nazwisko Riedel, począwszy od 1775 roku, nieprzerwanie zajmowało się produkcją wyrobów szklanych, począwszy od kryształowych i barwionych butelek, produkcji szyb do odbudowy domów po zniszczeniach wojennych w Górach Izerskich, aż po flakony na perfumy, szklaną biżuterię i kolorowe kieliszki.

Duża przemiana nastąpiła wraz z dziewiątym pokoleniem – za sprawą Clausa Josefa Riedla

Zaprojektował on pierwszą kolekcję kieliszków zwykłych, bez ozdób, uciekając przy tym od tradycyjnego kolorowego i ciętego szkła. Były to kieliszki do wina z cienkiego szkła, z długimi nóżkami. Opierając się na swoich projektach, Claus Josef Riedel jako pierwszy w historii zajął się badaniami kształtu szkła na potrzeby napojów alkoholowych – przede wszystkim wina. Wynikiem jego długoletnich prac była w 1973 roku prezentacja linii kieliszków Sommeliers.

Dziesiąte pokolenie (Georg J. Riedel) kontynuowało prace nad badaniami ojca, wprowadzając między innymi warsztaty sensoryczne RIEDEL jako metodę testowania i udoskonalania nowych produktów przy udziale sommelierów i winiarzy. W 1986 roku firma wprowadziła natomiast na rynek pierwszą na świecie kolekcję kieliszków Vinum, przeznaczonych do degustacji win z danych szczepów winogron.

Te kieliszki współpracują z DNA wina, aby pokazać większą głębię i lepszą równowagę wina.

Riedel The Wine Glass Company
Fot. Riedel The Wine Glass Company

Obecnie już jedenaste pokolenie rodziny Riedel, pod przewodnictwem Maximiliana Riedla, kultywuje tradycje w produkcji i rozwija markę za sprawą niesamowitego dziedzictwa. Innowacje i stałe rewolucje firmy pozwoliły na stworzenie wspaniałych linii kieliszków na każdą okazję. Przede wszystkim jednak były one dopasowane do odmian winogron użytych w winie. W ofercie firmy Riedel znajdziemy między innymi kieliszki do rieslinga, zinfandela, syrah, cabernet sauvignon, pinot noir, nebbiolo czy furminta. Z oficjalnych źródeł można się dowiedzieć, że firma Riedel stworzyła kieliszki dopasowane do ponad stu odmian! Żeby tego było mało, występują one w najróżniejszych modelach i wersjach wykończenia.

Árvay Tokaji Birtok Furmint 2016, Olaf Kuziemka
Árvay Tokaji Birtok Furmint 2016, fot. Olaf Kuziemka

Riedel Furmint

Prace nad kieliszkiem do tokajskiego furminta rozpoczęły się w 2014 roku z inicjatywy winiarzy z Tokaju oraz Balázsa Vinnai, węgierskiego biznesmena blisko związanego z Tokajem. Wtedy to odbyła się degustacja tokajskich win w różnych kieliszkach dostarczonych przez firmę Riedel. Udział w niej wzięli między innymi wybitni winiarze z regionu, sommelierzy oraz eksperci. W wyniku tej degustacji zostały przygotowane prototypy kieliszków, które następnie przetestowano w maju 2015 roku w siedzibie firmy Riedel w austriackim Kufstein. Projekt finalnie ukończono latem, wprowadzając na rynek kieliszek Riedel Furmint. Początkowo wyprodukowano 20 000 egzemplarzy, które w pierwszej kolejności trafiły do winiarzy, a następnie do dystrybucji.

W wyniku wielomiesięcznych prac firma Riedel dopracowała model kieliszka o wyjątkowym kształcie, ukazującym cechy użytych winogron oraz subtelny charakter wina. Odpowiedni dobór kieliszka, a co za tym idzie jego kształt, zmienia znacząco postrzeganie degustowanego gatunku, ukazując niewyczuwalne w innych rodzajach szkła, rozbudowane aromaty, smaki oraz pewne niuanse, tworząc zrównoważoną interakcję pomiędzy owocowością, mineralnością oraz kwasowością. Ten kieliszek bardzo dobrze komponuje się z zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi winami z Tokaju.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here