Są takie wina, które darzy się szczególną miłością. W moim przypadku na pewno zaliczyć można do tego grona furmint. Zauroczony tokajskimi winami wiele razy miałem okazję prezentować na łamach ExuMag.com najróżniejsze etykiety z tego szczepu. Czy to podczas: wizyt w winiarniach (Patricius, István Balassa, Demeter Zoltán, János Árvay); krajowych i zagranicznych degustacji komentowanych (Vince Budapest Wine Show, Samuel Tinon); czy też raczeniu się nimi przy okazji łączenia z najróżniejszymi potrawami (Tokaj Furmint Selection 2018, Samuel Tinon, Béres Tokaj édes szamorodni, Kardos Furmint, Złoto Tokaju, Grand Tokaj Aszú 2013, Węgierska jakość i hiszpański temperament, Sushi Time with Wine).
Występujący w różnych stylach furmint jest winem na tyle wszechstronnym, że można wyliczać jego wielowymiarowe wersje. Wymieniamy więc wytrawne, dojrzewające w stali lub w beczce; szamorodni w wersji wytrawnej lub słodkiej, ale też nazywane późnym zbiorem aszú i eszencja. Gdy dodamy do tego jeszcze "szkoły" produkcji: oldschoolową i nowoczesną, otrzymamy wina, które cieszą bardzo szeroką gamę podniebień. Ich ekspresja, różnorodność, styl oraz nietuzinkowość wynoszą to wino na piedestał wszechstronności. Stosowane metody zbiorów oraz produkcji czynią finalne produkty idealnymi kompanami do wszelkiego rodzaju potraw. Furmint doskonale odnajdzie się podczas spożywania sałatek, owoców morza, ryb, serów, past, dzikiego ptactwa, białego mięsa, dań na bazie mięsa z sosem grzybowym, ale też najróżniejszych, mniej lub bardziej słodkich deserów.

Przy okazji degustacji kolejnego przedstawiciela tokajskiego regionu, w tym przypadku Royal Tokaji Dry 2016, warto przytoczyć więcej szczegółów dotyczących szczepu furmint, z którego to wino powstało.
Furmint jest szczepem uprawianym głównie w Tokaju, w północno-wschodniej części Węgier. Jego nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od francuskiego słowa froment, oznaczającego pszenicę, a to za sprawą koloru wina. Etymologiczne pochodzenie słowa furmint nie ma jednak jednoznacznego potwierdzenia. Legendy głoszą, iż na Węgry szczep ten trafił w połowie XIX wieku za sprawą włoskich misjonarzy. Inne źródła wskazują, że został sprowadzony podczas wojny siedmioletniej. Jeszcze inni podają natomiast w swoich źródłach, że szczep ten ma bałkańskie pochodzenie. Żadna z tych legend nie znajduje jednak potwierdzenia w jakichkolwiek opracowaniach.
Najprawdopodobniej furmint uprawiano już na przełomie XII i XIII wieku za panowania Beli IV. Podobno sadząc właśnie furminta, król chciał ożywić winnice zdewastowane po mongolskiej inwazji. Pierwsze udokumentowane wzmianki wskazują jednak na 15 maja 1571 roku. Wówczas furmint pierwszy raz został wymieniony w dokumencie opisującym winnicę Hétszőlő w regionie Tokaj. W tym też regionie znajduje się ponad 97% nasadzeń tej odmiany. Pozostałe 3% przypada na Solmó, Eger oraz północną część Balatonu. Szczep uprawiany jest również na Krymie, w austriackich Burgenlandzie i Styrii, Słowacji, Czechach, Rumunii, północnej Słowenii, Chorwacji, RPA oraz (z pojedynczymi nasadzeniami) w Stanach Zjednoczonych.

Ta wysokiej jakości odmiana o charakterystycznych cechach aromatów i smaków, dzięki swej dużej kwasowości sprawia, iż można z niej tworzyć najróżniejsze wina, które zarazem mogą pochwalić się długowiecznością. Ten potencjał wynika z równowagi kwasowości i wysokiego poziomu cukrów w winie, które działają jako "konserwanty" podczas procesu dojrzewania. Jednakże również wytrawne wersje potrafią pokazać swoje oblicze nawet po dwudziestu latach od zbiorów.
Royal Tokaji Dry 2016

Royal Tokaji Dry 2016 jest zrównoważonym winem o zróżnicowanym, czystym, lecz powściągliwym aromacie moreli, brzoskwini, cytrusów i delikatną nutą miodową. Wino fermentowane było w stalowych kadziach, a następnie częściowo starzone w beczkach. W smaku charakteryzuje się świeżością i rześką kwasowością, a długi i bogaty finisz zdobiony jest mineralnym wykończeniem. To wszechstronne wino, jak wspomniałem na początku, jest wspaniałym partnerem najróżniejszych potraw. U mnie rewelacyjnie sprawdził się z pieczonym łososiem glazurowanym musztardą i miodem, podanym z pełnoziarnistym makaronem gryczanym, szpinakiem i serem feta dla przełamania smaku.
Egészségedre