News will be here
Von Buhl – Riesling 2018 "Bone Dry" w wiosennym klimacie

Wyczekiwane przez cały okres przednówka sezonowe warzywa oraz owoce to wspaniały wstęp dla kulinarnej odmiany. Wnoszą one w dużej mierze świeżość i lekkość do wiosennej kuchni. Czy jest coś smaczniejszego niż kanapki z rzodkiewką lub świeżym ogórkiem śniadaniową porą; a w porze obiadowej cieszenie się przygotowanymi na najróżniejsze sposoby zupami, szparagami, chłodnikiem, kalafiorem, smardzami oraz deserami z truskawkami, porzeczkami czy ciastem z rabarbarem?

Jednym z warzyw, będącym gwarancją wiosennego menu, są z pewnością szparagi. Mnogość przepisów kulinarnych oraz wyobraźnia tworzą z nowalijek uniwersalny składnik przystawek, głównych dań, jak również najróżniejszych sałatek. Mogą być one gotowane w wodzie lub na parze. Popularniejszym sposobem ich przygotowania jest jednak smażenie oraz pieczenie, zapewniające im chrupkość i jędrność, a przy tym intensywność kolorów. Jeden ze sprawdzonych przepisów miałem już okazję opisywać podczas w "Badeńskim Rieslingu i szparagowym zawrocie głowy".

Dziś powracam z tą potrawą, aczkolwiek w delikatnie odmienionej formie. W pierwotnej wersji szparagi z szynką parmeńską były smażone i polane sosem beszamelowym. W tegorocznej edycji zostały natomiast zapieczone, a sos beszamelowy zastąpił majonez grzybowy. Obowiązkowym i nieodzownym elementem potrawy jest z całą pewnością jajko sadzone, które wzbogaci nie tylko smak, lecz również jej kaloryczność.

Reichsrat von Buhl

Reichsrat von Buhl
Fot. Reichsrat von Buhl

Winnice Reichsrat von Buhl założył w Deidesheim (Palatynat) w 1849 roku Franz Peter Buhl. Dynamiczny rozwój sprawił jednak, że wkrótce posiadłość stała się jedną z większych w Niemczech. Już na początku XX wieku należało do niej ponad sto hektarów winnic. Wliczały się w to parcele położone w najlepszych siedliskach Palatynatu – dziś klasyfikowanych jako Erste Lage. Od powstania posiadłości do dzisiejszych czasów najważniejszą uprawianą tu odmianą winorośli był i jest riesling.

Wina Reichsrat von Buhl cieszą się międzynarodowym uznaniem od ponad stu trzydziestu lat. Pierwszymi uzyskanymi przez nie ważnymi wyróżnieniami były: złoty medal na konkursie w Paryżu w roku 1867; medal na konkursie w Filadelfii w roku 1876 i Grand Prix w Paryżu w roku 1900. Obecnie, mimo nieporównywalnie większej konkurencji na światowych winiarskich rynkach, wina Reichsrat von Buhl są nadal wysoko cenione przez znawców. Wciąż też nagradzają je winiarskie czasopisma i przewodniki. Winem z posiadłości Reichsrat von Buhl świętowano także otwarcie Kanału Sueskiego w roku 1869. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała linia win Suez.

Posiadłość należy do prestiżowego stowarzyszenia VDP – (Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter), skupiającego dwustu najlepszych producentów wina z Niemiec. Winnice o powierzchni pięćdziesięciu dwóch hektarów zlokalizowane są w regionie Mittelhaardt, w okolicach miejscowości Forst, Deidesheim i Ruppertsberg. Najlepsze parcele to Mäushöhle, Kieselberg (Deidesheim), Reiterpfad (Ruppertsberg), Pechstein, Freundstück, Jesuitengarten, Kirchenstück i Ungeheuer (Forst). Tu uprawia się między innymi rieslinga, który obejmuje swoją powierzchnią 89% nasadzeń, ale też pinot noir, chardonnay, scheurebe, pinot gris oraz pinot blanc.

Linia "Bone Dry"

Obejmująca różowe wino z odmiany spaetburgunder i białą odmianę rieslinga linia “Bone Dry” to nowość w ofercie Reichsrat von Buhl. Wina przeznaczone są głównie dla gastronomii. Ich wspólnym mianownikiem jest wrażenie pełnej wytrawności osiągnięte dzięki znacznej kwasowości przy bardzo niskiej zawartości cukru resztkowego.

Riesling Bone Dry 2018

Reichsrat von Buhl Bone Dry Riesling 2018figcaption>Bone Dry Riesling 2018, fot. Reichsrat von Buhl

To, co może wydawać się na pierwszy rzut oka dość ciekawą prezentacją majestatu mecenasa, uwypukloną na efektownej etykiecie, jest niczym innym jak pewnym symbolem linii win, za którym stoi Reichsrat von Buhl. Jednakże, zagłębiając się w strukturę etykiety, poza wyłaniającą się na pierwszy plan czaszką dostrzec można z pewnością: cytrusowe oczy, ananasowe czoło, winogronowe usta oraz limonkowe elementy tła. I mniej więcej takie jest to wino!

Riesling Bone Dry to wino o złocistym kolorze. W aromacie przeważają nuty jasnych owoców: jabłek, gruszek oraz cytrusów. W ustach żywe, rześkie, o wyrazistej kwasowości zrównoważonej owocowym wypełnieniem. Finisz owocowy z mineralnym akcentem. To strukturalne wino jest idealnym dodatkiem do potraw. Ciekawie komponować się będzie z daniami z ryb i owoców morza, sprawdzi się także w towarzystwie lekkich sałatek, ale przede wszystkim z pieczonymi szparagami z szynką parmeńską, sadzonym jajkiem i majonezem grzybowym.

Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Jeśli zechcecie mieć w swojej piwniczce tę arcyciekawą samą w sobie etykietę lub też pragniecie skosztować tej wiosny wybitnego rieslinga, to mam dobrą wiadomość. Bone Dry jest dostępny w ofercie importera Vini e Affini, jak również w sklepie internetowym oraz w wine barach sieci Wine Corner.

Mahlzeit!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here