News will be here
Winiarska brać #Solidarna z Ukrainą

Jeszcze osiem dni temu nikt nie spodziewał się, iż wschodnią częścią Europy zawładnie wojna. Rosyjski reżim zaatakował jednak Ukrainę! Zmasowane ataki na miasta i ludność cywilną zmusiły obywateli tego niepodległego państwa do stawienia silnego oporu, zejścia do schronów oraz stacji metra. Ponad sześćset tysięcy kobiet i dzieci zmuszono natomiast do ucieczki ze swego ukochanego kraju. W niepewności o przyszłość, w obawie o swoje życie i życie swoich najbliższych, decydowali się na rozłąkę z Ukrainą. Zostawili tam cały dobytek, by uciec do bezpiecznego świata.

Uchodźców przyjmują kraje ościenne – Mołdawia, Rumunia, Węgry, Słowacja oraz Polska. Zwłaszcza nasi obywatele otworzyli swoje serca, aby pomóc sąsiadom z Ukrainy przekraczającym granicę naszego państwa. Wystarczy śledzić kanały informatyczne bądź media społecznościowe, aby zobaczyć, jak polskie społeczeństwo wspiera ukraińskich uchodźców. Zaangażowanie w pomoc płynie z każdej strony. Pomaga państwo polskie, organizacje pozarządowe, firmy, ludzie biznesu, ale najbardziej pomagają (nie)zwykli Polacy!

Nie sposób wymienić środki pomocy, ale warto choćby wspomnieć, iż polskie społeczeństwo ruszyło ze wszystkim, co może pomóc w przetrwaniu i życiu uchodźców. Ten spektakularny zryw społeczny od pierwszego dnia wojny dostarcza na granicę jedzenie, ubrania, środki pierwszej potrzeby, medykamenty. Ludzie niosą pomoc każdej osobie potrzebującej, która przekracza granicę. Oferują także transport, zakwaterowanie oraz wszystko to, czego uciekający przed niesprawiedliwą napaścią potrzebują.

Dziękuję Polacy, Jesteście Wielcy! W narodowym wsparciu dla ukraińskich uchodźców polska brać winiarska również uczestniczy. Inicjatyw jest bardzo wiele, ja przytoczę tylko te, o których wiem.

h4>Winnica Turnau

Przyjaciele z Zachodniopomorskiego, którzy od ponad dekady uprawiają winorośl, obecnie na trzydziestu czterech hektarach, o których miałem okazję wspominać wiele razy na łamach exumag.com, otworzyli swoje serca i udostępnili gościnny dom. Włączyli się w pomoc uchodźcom, zapewniając schronienie dla mam z dziećmi, i przyjęli pod swój dach dwadzieścia osób. Dodatkowo zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy oraz zbiórkę pieniężną, z której uzyskane 12 000 złotych zostanie przeznaczone na bieżące potrzeby zamieszkałych uchodźców.

Winnica Magdalena

Położona w otulinie Puszczy Niepołomickiej, niedaleko Krakowa, rodzinna Winnica Magdalena postanowiła pozostawić swoje prace w winnicy i pospieszyć ze wsparciem. Ruszyli na granicę spontanicznie, w kawalkadzie ponad trzydziestu samochodów, by nieść pomoc, dostarczając najpotrzebniejsze rzeczy. W drodze powrotnej właściciel winnicy przywiózł do Niepołomic trzy kobiety z dzieckiem, które spędziły trzy doby w podróży, zanim dotarły do polskiej granicy.

Winnica Zbrodzice

Położona w województwie Świętokrzyskim, założona w 2004 roku Winnica Zbrodzice postanowiła do końca marca bieżącego roku zrezygnować z dochodów ze sprzedaży win online. Całą kwotę przekaże Polskiej Agencji Humanitarnej.

Takich przykładów z pewnością jest więcej. Jedni pomagają bezpośrednio, a inni, jak na przykład Winnica Widokowa, za pośrednictwem portali społecznościowych informują o zbiórkach oraz podają niezbędne informacje o możliwości wsparcia. Inicjatyw takich jest bez liku, w każdej branży, w każdej dziedzinie biznesu, a przede wszystkim wśród jednostek.

Nie mogę w tym artykule pominąć inicjatywy mojego przyjaciela, Sebastiana Bazylaka, winnego bloggera, który niespodziewanie zaskoczył nas swoją charyzmą. Udał się bowiem na granicę wypełnionym po brzegi samochodem z najpotrzebniejszymi produktami. W drodze powrotnej wraz z kolegą przywiózł natomiast do Warszawy sześcioosobową rodzinę. Sebastian – dziękuję i chapeau bas.

Każdy Polak pomaga, jak potrafi i jak może!

Jeśli chcielibyście wesprzeć zbiórkę, dając wyraz solidarności z Ukrainą, a jednocześnie zapewniając konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu, to serdecznie zapraszam was do udziału w licytacji unikatowej, limitowanej butelki wina Tokaji Essencia 2008, którą udostępniłem z prywatnych zbiorów, o której miałem okazję pisać. Licytacja znajduje się na moim fanpage'u Wino w obiektywie. Całość wylicytowanej kwoty trafi do fundacji Pomagam.pl.

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here