News will be here
Winnica z widokiem na wino

Podkarpackie winiarstwo sięga swą historią średniowiecza, kiedy przyklasztorne winnice dostarczały wino do celów liturgicznych, a z biegiem czasu także na stoły możnych. Mogą o tym świadczyć choćby nazwy geograficzne: Moszczenica, Winna Góra czy Winnica. Obecny rozdział historii podkarpackiego winiarstwa tworzy się natomiast od ostatnich kilku dekad. Za jego początek uznajemy rok 1984, kiedy Roman Myśliwiec założył tam pierwszą współczesną winnicę. Za prekursorem polskiego winiarstwa poszli inni, którzy dziś tworzą grupę około dwustu winiarzy posiadających pod swoimi skrzydłami od kilku arów aż po kilka hektarów.

Winnice Podkarpacia, Olaf Kuziemka
Winnice Podkarpacia, fot. Olaf Kuziemka

Odwiedzając polskie winnice, praktycznie każdego roku moje winne podróże skierowane są na Podkarpacie. Przemierzając w ostatnich latach Karpacki Szlak Wina, miałem okazję odwiedzić między innymi Piwnice Półtorak, Winnicę Vanellus oraz położoną na szlaku, lecz chyba jeszcze niezrzeszoną Winnicę Rymanów. Tym razem odwiedziłem jednak winnicę, o której dużo słyszałem, lecz nigdy nie było okazji, by zawitać na kieliszek wina.

Winnica Widokowa

Winnica Widokowa, Olaf Kuziemka
Winnica Widokowa zimą, fot. Olaf Kuziemka

Położona na wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia, spogląda z wysokości czterystu siedemdziesięciu metrów nad poziomem morza na przepiękną panoramę obejmującą między innymi bieszczadzkie Połoniny oraz okoliczne miejscowości. Obsadzona na czterech hektarach winnica rodzi owoce, z których właściciele zdolni są wyprodukować około dwudziestu tysięcy butelek rocznie.

Południowe nachylenie stoku sprzyja uprawie takich szczepów jak: solaris, chardonnay, seyval blanc, riesling, souvignier gris, muscaris, cabernet cortis, regent i pinot noir. Widokowa to jednak coś więcej niż tylko winnica! To wyjątkowe miejsce stworzone dla odpoczynku, relaksu i chilloutu w objęciach cudownej panoramy oraz w towarzystwie podkarpackiego wina. Za przedsięwzięciem stoi rodzina Stanisławczyków reprezentowana w dużej mierze przez Krzysztofa Stanisławczyka, założyciela winnicy.

Jak cytuje mój przyjaciel: "to miała być wiosenna wyprawa, a stała się wyprawą zimową!". Cóż, czasami pogoda płata figle i to, co miało się wydawać wiosenną wizytą, spotkało się z zimową aurą. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Oblegana przez miłośników wina od początku wiosny aż po jesienną słotę winiarnia okazała się ostatniej niedzieli dość wyciszona. To pozwoliło nam na spokojne i merytoryczne spotkanie oraz zwiedzenie winnicy, jak również winiarni.

Od słowa do słowa, od kadzi do kadzi, od kieliszka do kieliszka...

Winnica Widokowa, Olaf Kuziemka
Winnica Widokowa zimą, fot. Olaf Kuziemka

Przeszliśmy z Krzysztofem przez wszystkie stalowe tanki oraz beczki, aby dowiedzieć się, co w nadchodzącym sezonie winiarnia zaprezentuje swoim gościom. Do dyspozycji odwiedzających dostępny będzie schłodzony muscaris oświeżym, owocowym aromacie ananasów, moreli jabłek i białych kwiatów, w szczególności polecany do kuchni azjatyckiej oraz drobiu. Solaris natomiast wystąpić może w dwóch wydaniach albo zostanie kupażowany. Nie mniej jednak wino to w dużej mierze charakteryzować się będzie nutami dojrzałych owoców tropikalnych takich jak ananas, mango, brzoskwinia. Wspaniale skomponuje się z serami, przekąskami oraz sałatkami.

W ofercie powinien pojawić się również souvignier gris, który zachwyci aromatami gumy balonowej. Uwypuklony, lecz zrównoważony cukier, a przy tym mnogość świeżych owoców, uczyni to wino typowo tarasowym. W beczkach natomiast dojrzewa chardonnay, które już teraz ukazuję swoją złożoność oraz wielowarstwowość. To wino o dłuższym potencjale starzenia będzie z pewnością wdzięcznym kompanem za jakiś czas. To samo tyczy się cabernet cortis, które już na etapie początkowego starzenia ukazuje właściwy profil. Na to czerwone wino trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Zwiedzając przetwórnię, warto zwrócić szczególną uwagę na mały stalowy tank mieszczący się w pierwszym rzędzie po prawej stronie. Tam dojrzewa limitowana edycja rieslinga z późnego zbioru. Wino o niebanalnym aromacie rozwijającym się z każdą chwilą i słodkim smaku skoncentrowanych winogron ujmuje całe podniebienie. Odwiedzając Winnicę Widokową, koniecznie spytajcie o to wino!

SEJBLAJ 2021 (Seyval Blanc)

Winnica Widokowa, Sejblaj, Seyval Blanc
Winnica Widokowa – Sejblaj (Seyval Blanc)

Jednym z win, które już jest zabutelkowane i oczekuje na otwarcie sezonu, jest Sejblaj w wersji wytrawnej. Od samego początku emanuje bogatymi aromatami kwiatowymi i owocowymi, obfitującymi w brzoskwinie, mango, skórkę pomarańczy oraz jabłka. Usta są bardzo świeże i owocowe, z dobrą kwasowością oraz lekką goryczką na finiszu. Mimo iż przygotowany w wersji wytrawnej, wyczuwalny jest delikatny, nieprzytłaczający cukier resztkowy, który czyni to wino bardzo przyjemnym i zarazem pijalnym. Wino to odnajdzie harmonię z wiosennymi sałatkami, lżejszymi pastami, kuchnią azjatycką, jak również białym mięsem. Najlepiej będzie jednak smakować na tarasie winnicy z widokiem na wino, czyli w Winnicy Widokowej.

[…] widok, przy którym nasze wino smakuje jeszcze lepiej!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here