Kulinarne trendy na 2019 rok

Co będziemy jeść w 2019 roku? Jakie produkty będą modne? Przedstawiamy kulinarne inspiracje na najbliższy rok.

W tamtym roku pisaliśmy o modzie na pączki z niekonwencjonalnym nadzieniem, jadalne kwiaty, czy zwijane lody. Portal Whole Foods w tym roku również pokusił się o listę najgorętszych według nich food’owych trendów na nadchodzący rok.

Smaki znad Pacyfiku

Kulinarnych inspiracji będziemy szukać w krajach azjatyckich, krajach Ameryki Południowej oraz na wyspach znajdujących się na Pacyfiku. Whole Foods, mówiąc o smakach znad Pacyfiku, wymienia takie produkty, jak specyficzne filipińskie kiełbaski, czy też krewetki – suszone i w formie pasty. Jeśli chodzi o owoce – królować będą smoczy owoc, marakuja, czy gujawa.

Kiszonki wciąż na topie

Kolejnym trendem, który obecny był już w 2018, są kiszonki i produkty marynowane. Dalej doceniać będziemy ich świetne właściwości zdrowotne. Metoda kiszenia produktów w Polsce znana jest od dawien dawna, jednak świat dopiero niedawno zaczął je doceniać. No cóż, nie wiedzieli, co tracą! Mamy nadzieję, że moda na kiszonki będzie trwać jak najdłużej.

Coś na słodko?

Zupełną nowością będą desery, a dokładnie… lody. W 2018 media społecznościowe opanowały zdjęcia zawijanych lodów tajskich. Co w tym roku? Odpowiadamy – testować będziemy nietypowe smaki!
Do tego znanego wszystkim deseru dodawać będziemy nowe, niekonwencjonalne składniki. Eksperci z Whole Foods mówią tu o awokado, tahini, hummusie, czy wodzie kokosowej.

Wodne rośliny na talerzu

Kolejny trend to wodorosty. W tym roku wodne rośliny zagoszczą na talerzach kulinarnego świata. Masło z dodatkiem wodorostów, czy makaron z wodorostów – te pozycje pojawiają się w propozycjach Whole Foods. A kto wie, co jeszcze z wodorostów stworzą znani szefowie kuchni!

Ekologia

I wreszcie ostatnia, lecz niemniej ważna kwestia. Na ustach ekspertów kulinarnych cały czas są sprawy związane z ekologią oraz zdrowym odżywianiem. Efekt tych rozmów odzwierciedlony jest w nadchodzących trendach. W tym roku próbować będziemy przekąsek ze sztucznego mięsa, pojawią się odżywcze keto-batoniki, czy czekoladki wypełnione masłem kokosowym. Co więcej, zmiany obejmą też opakowania produktów. Producenci zachęcać będą klientów do przynoszenia swoich opakowań i wykorzystywania sztucznych materiałów ponownie.

Tak wyglądają kulinarne trendy 2019 roku! Czy się sprawdzą? Kto wie… Pozostaje nam czekać i obserwować. Bądźcie czujni!

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

“Street Food”: kulinarna nowość Netflixa

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów kulinarnych programów Netflixa! Tym razem będziemy mogli...
Czytaj wiecej