Nietypowe pożegnanie kultowego pisma “Twój Weekend”

Ostatni "Twój Weekend", fot. Agora
Ostatni "Twój Weekend", fot. Agora
W grudniu 2018 roku wydawca magazynu "Twój Weekend" podjął dość kuriozalną próbę spieniężenia praw do tego, podobno nieźle prosperującego, przeżytku lat 90. – problemy regulaminowe sprawiły jednak, że licytacja została usunięta z portalu aukcyjnego, po czym nastała cisza... przy okazji Dnia Kobiet dowiedzieliśmy się, dlaczego przez ostatnie trzy miesiące losy słynnego pisma erotycznego owiane były tajemnicą.

Wielu przecierało oczy ze zdumienia, gdy kultowy w pewnych kręgach “Twój Weekend” został wystawiony na licytację od złotówki na Allegro. Oczywiście nie brakowało takich, którzy już snuli fantazje o zostaniu polskim Hugh Hefnerem. Licytacja wystartowała 5 grudnia i szła całkiem nieźle – do momentu jej usunięcia z serwisu. Na pewno w popularyzacji tematu nie przeszkadzał fakt, że wokół pisma roztoczono nostalgiczną aurę. Kultowość tego tytułu jest może określeniem nieco na wyrost, ale licytujący dobijali już do 70 000 złotych – coś było na rzeczy.

"Twój Weekend" (grudzień 2018) – zdjęcie promujące aukcję tytułu na Allegro, fot. Fire Wall
“Twój Weekend” (grudzień 2018) – zdjęcie promujące aukcję tytułu na Allegro, fot. Fire Wall

W opisie aukcji Fire Wall (wydawca) przekonywało, że “Twój Weekend” sprzedaje się w liczbie około 15 000 egzemplarzy przy nakładzie na poziomie 23 000. Dane mogły rozbudzać fantazję, biorąc pod uwagę, że mające znacznie wyższy nakład “CKM” i “Playboy” trafiają średnio do 16 524 i 23 536 osób… No, może gdyby nie to, że wydawcy trzeba było uwierzyć na słowo. “Twój Weekend” nie figurował bowiem w bazie Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Wracając jednak do chętnych – usunięcie licytacji przez Allegro nie zamykało sprawy.

Ostatni “Twój Weekend”…

Choć fama i nostalgiczne wspominki związane z wydawanym od 1992 roku pismem trwały około tygodnia, w połowie grudnia temat przycichł. Później mało kto już do niego wracał. W wigilijnej atmosferze jedynie Wirtualne Media donosiły, że “Twój Weekend” mimo problemów znalazł nabywcę. Ta informacja do niewielu jednak dotarła, tymczasem z okazji Dnia Kobiet karty zostały wyłożone na stół. Okazało się, że tajemniczym nabywcą nie jest żaden wierny fan pisma, lecz Agora – wydawca “Gazety Wyborczej”. W akcję zaangażowali się także: Bank BGŻ BNP Paribas, Mastercard, Papaya Films, Wavemaker, Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką i agencja VMLY&R. Po co?

Kiedy w grudniu 2018 roku kultowe polskie pismo erotyczne »Twój Weekend« wystawiono na sprzedaż, natychmiast je kupiliśmy. W jednym celu: żeby je symbolicznie zamknąć. Żeby nikt więcej nie czerpał wiedzy o kobietach i relacjach z takich magazynów. Wierzymy, że zamknięcie »Twojego Weekendu« otworzy dyskusje na temat spraw, które dotyczą nas wszystkich.

– możemy przeczytać na przejętej wraz z prawami do tytułu stronie twojweekend.pl

Zwieńczeniem całej akcji jest natomiast wydany 8 marca ostatni numer magazynu, w założeniu będący zaprzeczeniem tego, czym “Twój Weekend” epatował przez dwadzieścia siedem lat. Tytuł trafił już do dystrybucji elektronicznej oraz kiosków i salonów prasowych w całej Polsce, gdzie można go nabyć za 7,99 zł (e-wydanie) 9,99 zł (wersja papierowa). Fani znajdą w nim co prawda znajome działy i rubryki, lecz pod nimi przeczytają teksty zupełnie inaczej realizujące te tematy.

Ostatni "Twój Weekend" (okładka), fot. Agora
Ostatni “Twój Weekend” (okładka), fot. Agora

Kobiety w naszym numerze nie są sprowadzone do roli przedmiotów do oglądania, mówią swoim głosem, decydują o sobie. Opowiadają swoje historie i fantazje. Znajdziecie w nim też refleksje mężczyzn – o pułapkach tradycyjnej męskości, ukrytych stereotypach i relacjach partnerskich.

– pisze gazeta.pl

Autor artykułu
More from Damian Halik

238 000 000 $ za penthouse w 220 Central Park South!

Podobno nowojorski rynek mieszkaniowy jest przesycony do tego stopnia, że nowe lokale...
Czytaj wiecej