Kultura

- napisał/a: Łukasz Krajnik
W zeszłym miesiącu dziewięćdziesięciosześcioletniego Kennetha Angera dotknęła Śmierć. Legendarny przedstawiciel amerykańskiej kinowej awangardy co prawda dokonał żywota przed osiągnięciem spektakularnej "setki", lecz pozostawił po sobie dzieło życia o wartości co najmniej kilkudziesięciu innych filmowych karier.

- napisał/a: Jan Sławiński
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym można oglądać dokument "Fantastyczny Matt Parey". To film o Macieju Parowskim, bez którego polska fantastyka mogłaby wyglądać dziś zupełnie inaczej, a zarazem domknięcie trylogii Bartosza Paducha o pokoleniu, które doświadczyło transformacji ustrojowej.

- napisał/a: Damian Halik
Łódź pozostaje miastem w budowie, choć tym razem opuszczamy jej Nowe Centrum – kolejny ciekawy projekt zrealizowany zostanie na Widzewie. Za sprawą nietypowej bryły i pryzmatycznych przeszkleń Prismistic Office przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia.

- napisał/a: Jan Sławiński
Wydawnictwo Lost in Time wypuściło właśnie na rynek album komiksowy opowiadający o podboju Meksyku przez Hiszpanów w XVI wieku. "Ta, która mówi" przybiera ciekawą perspektywę kobiety żyjącej na granicy dwóch światów. Czy warto zapoznać się z komiksem, którego autorką jest Alicia Jaraba?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Singer-songwriter to zmyślna zbitka słowna, która określa wieloletnią amerykańską tradycję muzyczną. Tym chwytliwym hasłem określało się (i dalej określa) takie tuzy jak Bob Dylan, Lou Reed czy Leonard Cohen. Ów "piosenkopisarz" lub "piosenkopisarka" to po prostu twórca wybitnie osobistej, autorskiej muzyki definiowanej przez dwa fundamentalne elementy...

- napisał/a: Damian Halik
Norwegia – kraina fiordów i zrównoważonej architektury. Kolejne propozycje tamtejszych projektantów prześcigają się w przesuwaniu ekologicznych granic budownictwa, ale nie brak im przy tym wyjątkowej urody. Nie inaczej jest w przypadku ośrodka Fornebu Brygge, który może stanąć na przedmieściach Oslo.

- napisał/a: Jan Sławiński
W dobie recyklingu treści nie powinno dziwić, że na ekrany powraca kolejny klasyk. Czy współczesna odsłona historii o Atosie, Portosie, Aramisie i d'Artagnanie ma szansę skraść serca widzów i przywrócić do łask kino płaszcza i szpady?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Dorota Masłowska to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Pisarka kojarzona przede wszystkim z powieścią "Wojna polsko-ruska" zdążyła już na stałe zapisać się na kartach rodzimej popkultury. Jej działalność muzyczna, kontynuowana na tegorocznej płycie "Wolne", choć nie jest tak efektowna, jak projekty literackie, także nie pozostaje bez medialnego echa.

- napisał/a: Jan Sławiński
Miłośnicy "Gwiezdnych wojen" świętują w maju. Właśnie w tym miesiącu odbyły się premiery wszystkich części Sagi, przy których pracował George Lucas, natomiast 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Star Wars pod hasłem "May the Fourth be with You". Z tej okazji powtórzyłem sobie wszystkie filmy rozgrywające się dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Legendarny duet Atmosphere powraca z nowym albumem. To płyta, która stanowi esencjonalny dowód na nieuchronny tragizm, jaki rządzi losem niemalże każdego undergroundowego (w tym wypadku indie-rapowego) projektu muzycznego.

- napisał/a: Jan Sławiński
Na ekranach kin debiutuje kolejny film Marvel Studios. "Strażnicy Galaktyki: Volume 3" to nie tylko pożegnanie z kosmicznymi awanturnikami, ale również ostatni film Jamesa Gunna zrobiony dla Marvela. Czy reżyserowi i scenarzyście udało się satysfakcjonująco domknąć wątki serii zapoczątkowanej w 2014 roku?

- napisał/a: Damian Halik
Jeśli przywiązaliście się do myśli o powstaniu w łódzkim Śródmieściu hotelu z drewnianych prefabrykatów, pewnie zasmuci was wieść, że w jego miejscu wyrośnie zupełnie inny budynek. Apartamentowiec N/S może jednak być nawet bardziej zielony, jego elewacja ma bowiem przypominać wertykalny las.

- napisał/a: Damian Halik
Inspirowana twórczością Karla Lagerfelda Met Gala 2023 za nami, warto zatem zajrzeć do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art i sprawdzić powiązaną z wydarzeniem wystawę "Karl Lagerfeld: A Line of Beauty". To ponad dwieście dzieł jednego z najsłynniejszych projektantów wszech czasów, ale przede wszystkim wiele eksponatów ukazujący jego proces twórczy oraz to, jakim był człowiekiem.

- napisał/a: Damian Halik
Baśniowe, choć na swój sposób niepokojące – prace Moniki Marchewki, które zobaczymy w ramach wystawy "Słodkowodne historie", przedstawiają sceny jedynie pozornie przywodzące na myśl bajkową opowieść, próżno bowiem szukać w nich morału. Zamiast tego widzimy moment chwilę przed kulminacją i pozostawiani jesteśmy z mnożącymi się pytaniami.