Kultura

- napisał/a: Łukasz Krajnik
"Kowbojka z Kopenhagi" to sześcioodcinkowa miniseria, w której Nicolas Winding Refn kreśli hipnotyzującą kronikę doświadczeń Miu (znakomita Angela Bundalovic) – tytułowej bohaterki, która ze znanego tylko sobie powodu postanawia udać się w podróż do jądra ciemności kryminalnego półświatka.

- napisał/a: Damian Halik
Często zapominamy, że rozmawiając o architekturze, mówimy o jednym z najbardziej namacalnych obiektów naszego dziedzictwa. Kiedy natomiast dotrze do nas ta myśl, pojawią się następne: "jak ochronić spuściznę?", ale przede wszystkim: "co nasze pokolenie pozostawi kolejnym?".

- napisał/a: Jan Sławiński
Adam Rusek kontynuuje badania na temat polskiego komiksu. W książce "W królestwie Tytusa de Zoo" skupia się na cyklicznych historyjkach obrazkowych publikowanych w Polsce w latach 1956-1967. Sprawdzamy, czy warto sięgnąć po tę publikację!

- napisał/a: Damian Halik
Meble modernistyczne mają swoich zwolenników, choć nie brak też osób wytykających wizualne dziwactwa niektórych projektów tego nurtu. Ich funkcjonalność nie ulega jednak wątpliwości, a gdy autorem jest ikona architektury, trudno odmówić takim meblom klimatu.

- napisał/a: Jan Urbanowicz
Właśnie zakończył się Festiwal Filmowy Sundance, będący najważniejszym wydarzeniem kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Czy pokazywane na nim filmy zwiastują dobry rok?

- napisał/a: Jan Sławiński
Trzy wygrane Złote Globy, dziewięć nominacji do Oscara i worek innych nagród. "Duchy Inisherin" Martina McDonagha to jedna z najgorętszych premier stycznia. Sprawdzamy, o co tyle hałasu!

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Kolejny projekt Ryuichiego Sakamoto jest przedsięwzięciem niezwykle poruszającym. Album zatytułowany "12" to spirytualna odyseja w głąb krainy Tanatosa.

- napisał/a: Jan Urbanowicz
Choć Disney+ dostępny jest w Polsce zaledwie od czerwca ubiegłego roku, mam wrażenie, że stał się już jednym z tych miejsc, gdzie najchętniej zaglądam po nowe produkcje. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zobaczymy tam seriale Hulu czy Foxa, które także należą do największego koncernu medialnego na świecie.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Tygodnik "Polityka" niedawno świętował trzydziestolecie istnienia swoich Paszportów – prestiżowej nagrody przyznawanej za znaczące osiągnięcia polskiej kultury.

- napisał/a: Jan Sławiński
Image Comics może być kojarzone z wielkimi komiksowymi hitami pokroju serii takich jak "Invincible" czy "Żywe trupy", jednak często oferuje również bardziej intymne historie. Jedną z nich jest "Błękit w zieleni", która ukazała się po polsku dzięki wydawnictwu KBOOM.

- napisał/a: Damian Halik
Zielone projekty to nie tylko zachodnia moda, ale i nowe hobby architektów z Chin. Aspirujące do roli światowego lidera Państwo Środka raz jeszcze dowodzi, że proekologiczne inicjatywy są tam obecnie przyjmowane z otwartymi ramionami. A skorzystać mogą na tym wszyscy.

- napisał/a: Damian Halik
Choć żyjemy w czasach, gdy monarchie pełnią głównie funkcje reprezentacyjne, życie brytyjskiej rodziny królewskiej niezmiennie potrafi fascynować masy. Jej popularność natomiast dawno już wykroczyła poza granice królestwa, czyniąc ją najbardziej elitarną grupą celebrytów, jaką kiedykolwiek było nam dane oglądać.

- napisał/a: Jan Sławiński
Przed nami kolejne dwanaście miesięcy ekscytujących premier kinowych. Co na 2023 rok zaplanowali dystrybutorzy, co dostarczą reżyserzy, w czym zagrają popularne gwiazdy? Sprawdzamy!

- napisał/a: Damian Halik
Na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 Łódź kwitnie życie naukowo-kulturalne. Przestrzeń tę już dziś warto odwiedzić z uwagi na ciekawą ofertę edukacyjno-artystyczną, ale wciąż wyczekiwane jest otwarcie zapowiadanego od lat Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Inwestycja stale się opóźniała, ale jest już blisko finalizacji.