Do kogo trafi 8. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy?

W tym roku po raz ósmy przyznana zostanie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy – konkurs o krótkiej, choć ciekawej historii. Poza fundatorem nagrody w organizację wydarzenia zaangażowani są także przedstawiciele warszawskich oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich, a także Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie wkraczamy w decydującą fazę wydarzenia – jury wskazało finalistów, a warszawiacy rozpoczęli już głosowanie w plebiscycie.

Który z warszawskich budynków jest najpiękniejszy?

Warszawa, Panorama Warszawy, Warszawskie Dni Energii
Panorama Warszawy, fot. Warszawskie Dni Energii

Choć Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy po raz pierwszy przyznana została w 2002 roku, pierwotny pomysł na to wyróżnienie upadł i powrócił dopiero w roku 2016. Pierwsza edycja po restarcie była zdecydowanie najbogatsza, obok konkursu dla realizacji z poprzedniego roku kalendarzowego postanowiono bowiem przyznać także wyróżnienia za lata 2001-2014. Po uporaniu się z przeszłością warszawski ratusz zaczął natomiast prężnie działać we współczesnej materii. Najpewniej zdano sobie sprawę, że to zarazem promocja atrakcji miasta, jak i motywacja dla architektów i deweloperów, by nadal upiększali stolicę.

Mamy w czym wybierać. Są inwestycje duże i małe, drapacze chmur i niewielkie obiekty. Obok siebie znalazły się Browary Warszawskie i targowisko Bakalarska we Włochach. Cieszą mnie zmiany nad Wisłą. Przybywa nowych atrakcji. Plaża Romantyczna w Wawrze przyciąga użytkowników z dwóch brzegów Wisły. Popularnością cieszy się Sauna Wisła zacumowana w Porcie Czerniakowskim.

– Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

Wspomniana przez prezydenta Trzaskowskiego rozmaitość oczywiście cieszy. Lista nominowanych jest ciekawa i niezwykle różnorodna, choć miłośników architektury zapewne nie zaskoczy. Znajdują się na niej chociażby Browary Warszawskie, za które pracownia JEMS Architekci regularnie doceniana jest w branżowych plebiscytach. Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj. Pod tym adresem możecie też oddać swój głos.

Warto jednak pamiętać, że 8. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy to nie tylko Grand Prix oraz Nagroda Mieszkańców, ale także wyróżnienia w kategorii Nowe życie budynków i dla Najlepszych projektów: architektury mieszkaniowej; architektury komercyjnej; przestrzeni publicznej; architektury użyteczności publicznej oraz Najlepszego wydarzenia architektonicznego 2021 roku.

Głosowanie mieszkańców potrwa jeszcze tylko kilka dni – swój typ można wskazać do 27 maja. O tym, do kogo powędruje zarówno nagroda główna, wyróżnienie publiczności, jak i laury w pomniejszych kategoriach, dowiem się natomiast 21 czerwca 2022.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.