Wieczorem 21 czerwca dobiegła końca ósma edycja plebiscytu. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy wręczana była na szczycie wieżowca Widok Towers. Sprawdź kto zwyciężył!
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy przyznana po raz ósmy!

Tegoroczna edycja dedykowana była realizacjom architektonicznym oddanym do użytku w roku 2021. Obiekty rywalizowały w sumie o dziesięć trofeów. Jury debatowało nad nagrodami w sześciu kategoriach podstawowych, wśród których wyróżniono architekturę: komercyjną, mieszkaniową oraz użyteczności publicznej; projekty przestrzeni publicznej i realizacje dające nowe życie budynkom, a także najciekawsze wydarzenie architektoniczne.
Do tego osobne wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach specjalnych, doceniając rozwiązania proekologiczne oraz rozwiązania zapewniające dostępność – zwłaszcza osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Oczywiście nie zapomniano także o Nagrodzie Mieszkańców, którzy swoje głosy oddawali w maju po tym, jak organizatorzy ogłosili finalistów tegorocznego plebiscytu. Wydarzeniem wieczoru było natomiast przyznanie Grand Prix.
W składzie jury znaleźli się zarówno przedstawiciele władz Warszawy (Michał Olszewski – Przewodniczący Jury, Marlena Happach, Ewa Janczar, Donata Kończyk i Tomasz Majda), jak i eksperci (Grzegorz Buczek, Grzegorz Piątek, Marcin Szczelina, Ewa Porębska), a także przedstawiciele lokalnych organizacji branżowych (Marta Sękulska-Wrońska, Magdalena Pios, Daniel Piotrowski i Robert Szumielewicz).
Oto realizacje, którym przypadła tegoroczna Nagroda:
Browary Warszawskie (JEMS Architekci)
Grand Prix, I nagroda w kategorii Architektura komercyjna

Tradycja warzenia piwa w tym miejscu Woli sięga XIX wieku. Swój zakład otworzyli tu w 1846 roku Błażej Habersbuch, Konstanty Schiele i Henryk Klawe. Browar został upaństwowiony po II wojnie światowej. Cały teren o powierzchni 4,5 ha wraz z zabudowaniami był odgrodzony od miasta murem. Teraz stanowi atrakcyjną i żywą część miasta. Browary Warszawskie to kompleks budynków o zróżnicowanej architekturze, które pełnią różne funkcje.
Dom Ronalda McDonalda (AFP Architekci)
Nagroda Publiczności, I nagroda w kategorii Architektura mieszkaniowa

Dom Ronalda McDonalda mieści się w prostej, ale wyrazistej bryle o zróżnicowanej wysokości. Część wyższa ma trzy kondygnacje. Przylega do niej część niższa, parterowa. Na jej dachu został urządzony taras z zielenią, który jest dostępny z sali wielofunkcyjnej na pierwszym piętrze. Dom oferuje bezpłatne noclegi rodzicom dzieci leczonych w pobliskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego. Jego oferta zawiera się w haśle: "Aby rodzina mogła być razem". Każdy z dwudziestu pięciu rodzinnych apartamentów jest w pełni wyposażony, ma własną łazienkę. Goście mogą korzystać z dużej, wspólnej kuchni na parterze i jadalni z tarasem. W części niższej mieści się punkt przedszkolny ze strefą zabaw i zewnętrznym placem zabaw.
Budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (Kuryłowicz & Associates)
I nagroda w kategorii Architektura użyteczności publicznej, Nagroda specjalna za rozwiązania zapewniające dostępność

W 2021 roku zakończył się drugi i ostatni etap budowy dużego gmachu Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. Zajął kwartał ulic Dobrej, Lipowej, Browarnej i Wiślanej o powierzchni 8,5 ha. Inwestycję poprzedził konkurs architektoniczny, który wygrał zespół z pracowni Kuryłowicz & Associates. Nowa zabudowa ma 42 617 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Uniwersytet Warszawski zmieścił na niej między innymi: dziewięćdziesiąt dwie sale dydaktyczne, trzydzieści dziewięć pomieszczeń naukowo-badawczych, siedem sal konferencyjnych, jedną multimedialną. Są też przestrzenie wypoczynkowe oraz taras z zielenią na dachu.
Modernizacja Plaży Romantycznej w Wawrze (Pracownia Projektowa Karol Żurawski)
I nagroda w kategorii Projektowanie przestrzeni publicznej, Nagroda specjalna za rozwiązania proekologiczne

Dzika plaża w Wawrze od lat cieszyła się popularnością – przybijały tu łódki, mieszkańcy rozpalali ogniska, łowili ryby. Samorządowcy i miejscy ogrodnicy postanowili porządnie zagospodarować to miejsce z poszanowaniem krajobrazu i natury. W górnej części Plaży Romantycznej powstała duża polana rekreacyjna oraz wyspa piasku z naturalnymi kłodami do zabawy i odpoczynku. Na jej obrzeżach posadzono trzysta pięćdziesiąt cztery drzewa oraz tysiąc dwieście cztery krzewy. Jest też plac parkingowy z zielenią i alejkami o nawierzchniach mineralnych, które przepuszczają wodę. Na mieszkańców czekają ławy i stoły pod zadaszeniami z drewna, są też miejsca na ogniska. Nowe ścieżki rowerowe są połączone ze szlakiem w lesie łęgowym nad Wisłą. Z Plaży Romantycznej można w sezonie letnim przepłynąć promem na Plażę Zawady w Wilanowie.
Targowisko Bakalarska – Asian Town (Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska)
I nagroda w kategorii Nowe życie budynków

Targowisko przy ulicy Bakalarskiej jest nazywane Bakalakiem. Powstało w 2010 roku. W to miejsce przeniosło się ponad pięciuset kupców z likwidowanego Jarmarku Europa, który do 2008 roku działał na Stadionie Dziesięciolecia. Bakalak zajął dwuhektarowy teren poprzemysłowy w sąsiedztwie ratusza Włoch i giełdy kwiatowej. Bazarem zarządza spółka Nasz Rynek. Jej przedstawiciele zwrócili się do Aleksandry Wasilkowskiej z prośbą o przygotowanie projektu jego rewaloryzacji. Udało się uporządkować przestrzeń handlową i obudować ją pierzeją.
Wystawa "Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz" (Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
I nagroda w kategorii Wydarzenie architektoniczne

Warszawa jest zaliczana do jednej z najbardziej zielonych stolic Europy. Status ten zyskała dopiero po katastrofie II wojny światowej. Jedną z autorek zielonej przemiany miasta w trakcie jego odbudowy była Alina Scholtz, pionierka nowoczesnej architektury krajobrazu w Polsce. Jej dorobek jest imponujący. Pracowała nad przywróceniem warszawskich parków historycznych i ogrodów. Kierowała Pracownią Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy. Była autorką założeń parkowych i projektów zieleni na nowych osiedlach mieszkaniowych, m.in. Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie. Wśród jej dzieł są takie realizacje jak: wolski Park Moczydło, tereny Toru Wyścigów Konnych na Służewcu czy Centralny Park Kultury (obecnie Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).