Nowy wysokościowiec w Gdyni zaprojektuje Grupa 5 Architekci

Dwuhektarowa działka przy Węźle Franciszki Cegielskiej, u zbiegu ulicy Kieleckiej i Drogi Gdyńskiej, od lat prosiła się o wykorzystanie. Dotąd jej głównym zastosowaniem było skrócenie drogi z przystanku do zlokalizowanego na sąsiedniej parceli Centrum Handlowego Riviera, ale niebawem okolicę czeka znacząca przebudowa. Grupa Allcon miała wobec tej lokalizacji olbrzymie i wymagające plany, a niedawno doczekaliśmy się rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji. Najlepsza okazała się warszawska Grupa 5 Architekci.

Wielki sukces i ogrom pracy do wykonania

Zatoka Gdańska, Gdynia, Grupa 5 Architekci, Konkurs architektoniczny
Wizualizacja widoku na Zatokę Gdańską z nowym wieżowcem na horyzoncie, fot. Grupa 5 Architekci/materiały konkursowe

W wyścigu o to intratne zlecenie Grupa 5 Architekci pokonała kilka podmiotów – w tym uznaną, holenderską pracownię MVRDV. Pozostałe studia, które zgłosiły swoje projekty, to: brytyjskie RMJM, warszawskie APA Wojciechowski, gdyńskie BJK Architekci oraz katowickie ARUP Architekci (wspólnie z sopockim konsorcjum Roark Studio). Konkurs był certyfikowany przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów, a w jury zasiedli jej członkowie oraz przedstawiciele inwestora – grupy Allcon – i gdyńskiego ratusza. Przewodniczącą kapituły została Iwona Markešić – dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Jak w przypadku wszystkich tego typu konkursów, prace oceniane były bez wiedzy członków jury o autorach poszczególnych projektów. Ostatecznie zaś wyróżniono nietuzinkową propozycję od MVRDV, ale zwycięstwo przyznano Grupie 5, która o wiele solidniej podeszła do konkursowych wytycznych. A trzeba pamiętać, że wymagania były znaczące!

Mowa o inwestycji planowanej z olbrzymim rozmachem. Na dwuhektarowej działce powstać ma kompleks budynków, pośród których jeden wyraźnie będzie nad resztą dominować. Wieżowiec ma mierzyć około 120 metrów wysokości, co da mu miejsce na liście najwyższych budynków w Polsce. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu ma natomiast liczyć około 55 000 metrów kwadratowych. Na ten wynik złożą się zarówno mieszkania, jak i pomieszczenia biurowe oraz usługowe.

Grupa 5 Architekci nad szczegółami projektu może spędzić wiele miesięcy

Allcon, SKM – Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana, Grupa 5 Architekci, Materiały konkursowe
Wizualizacja wyglądu inwestycji z perspektywy pobliskiej stacji SKM – Gdynia, Wzgórze Św. Maksymiliana, fot. Grupa 5 Architekci/materiały konkursowe

Piotr Tarkowski, członek zarządu grupy Allcon, podkreśla, że kompleks przy Węźle Franciszki Cegielskiej ma mieć charakter prestiżowy. Dla dewelopera jest to zresztą pewien kamień milowy, niejako wieńczący niemal trzydziestoletnią działalność firmy. Zadowolenia nie kryje też Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni:

Dzięki tej inwestycji zmieni się oblicze Gdyni. Ta jej część, która jest położona po zachodniej stronie torów SKM, zyska wyraziste oblicze i prestiżowy charakter. Śmiała i twórcza architektura i urbanistyka, zaproponowana w zwycięskiej pracy, wpisuje się harmonijnie w tkankę miejską Śródmieścia.

Iwona Markešić doceniła też wysoki poziom, jakim zaowocowało wyniesienie konkursu do rangi międzynarodowej i zaproszenie do udziału znamienitych pracowni architektonicznych. Zwycięski projekt jest natomiast efektem wytężonej, trzymiesięcznej pracy wielu ludzi, ale to zaledwie koncepcja architektoniczna.

Grupa Allcon chce się ubiegać o liczne certyfikaty międzynarodowe, jak BREEAM czy Well Core and Shell, ale też polski Obiekt bez barier. Chodzi oczywiście o podkreślenie wykorzystanych w projekcie ekologicznych rozwiązań oraz stworzenie kompleksu ze szczególną dbałością o samopoczucie mieszkańców. Piotr Tarkowski zdradził też, że od tego momentu do rozpoczęcia prac budowlanych upłynie około dwóch lat. W tym czasie Grupa 5 Architekci będzie dopieszczać projekt, podczas gdy inwestor zacznie ubiegać się o wszelkie wymagane do budowy pozwolenia.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.