News will be here
Ażurowa kamienica zastąpi kultową Hort-Cafe

Otwarta w 1976 roku kawiarnia Hortex – później przemianowana na Hort-Cafe – była ważnym dla łodzian miejscem. Jej ogródek niejako otwierał wejście na pasaż Schillera, witając przechodniów, którzy chcieliby odbić z Piotrkowskiej w kierunku parku Sienkiewicza. Kawa i desery w tym miejscu dla niejednego z mieszkańców miasta dosłownie nadawały temu miejscu smak. Ogródek miał też zresztą dużą wartość architektoniczną – postanowiono go jednak przebudować...

Konflikt, którego można było uniknąć

Hort-Cale, Hortex, Łódź, Lata 70., Dziennik Łódzki
Kolejna przed Hort-Cale (jeszcze pod nazwą Hortex) w latach 70., fot. Dziennik Łódzki (archiwum)

Ostatecznie przebudowa Hort-Cafe okazała się gwoździem do trumny tego miejsca. Sprawa ma już kilka lat – remont miał się zakończyć w czerwcu 2019 roku. Zamiast wznowienia działalności właściciele otrzymali jednak od łódzkiego magistratu wypowiedzenie umowy najmu. Wiceprezydent miasta nie owija w bawełnę, mówiąc o tej sytuacji:

To nie powinno się wydarzyć. Znanego pokoleniom łodzian ogródka kawiarni Hort-Cafe nie ma, bo jej właściciele zabrali się samowolnie za remont. Bez wymaganych pozwoleń. Nie udało się także znaleźć inwestora, który pomógłby najemcom odbudować to, co zniszczyli. Miasto, niestety, musiało się z nimi pożegnać, a finał sprawy jest taki, że straty będziemy próbowali pokryć z odszkodowania, a odbudowę ogródka weźmiemy na siebie.

– Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi

Wiadomo już, że łódzcy urzędnicy mają plan na zagospodarowanie tego miejsca. Zapowiedzieli bowiem, że w miejscu dawnej Hort-Cafe stanie... kamienica. Tyle że nietypowa. Mając świadomość ciekawej historii pasażu Schillera, architekt miasta Marek Janiak zaproponował zabudowę, która bez wątpienia stanie się atrakcją turystyczną.

Ażurowa konstrukcja w miejsce Hort-Cafe

Ażurowa kamienica, Pasaż Schillera, Marek Janiak, Wojciech Saloni-Marczewski, Łódź, Urząd Miasta Łodzi
Ażurowa kamienica, która miałaby stanąć przy pasażu Schillera (proj. Marek Janiak, Wojciech Saloni-Marczewski), fot. Urząd Miasta Łodzi

Projekt bezpośrednio odnosi się do innej z prac Janiaka (stworzonej we współpracy z Wojciechem Saloni-Marczewskim) – niezrealizowanej drucianej kamienicy przy pasażu Rubinsteina. Zgodnie z nowymi założeniami w miejscu dawnej Hort-Cafe miałaby więc stanąć czterokondygnacyjna, ażurowa konstrukcja. W ten sposób z jednej strony można by zachować funkcjonalną ciągłość tego miejsca – tego typu zabudowa to przecież atrakcyjna przestrzeń dla działalności gastronomicznej; z drugiej natomiast Łódź zyskałaby wyjątkową na skalę światową budowlę.

Architektonicznie konstrukcja ma nawiązywać do sąsiedniej kamienicy – z tym że charakterystyczne elementy zawisną w powietrzu, zamiast zdobić mur. Uzyskana w ten sposób przestrzeń stanie się natomiast świetnym punktem widokowym, ale też klimatycznym miejscem dla gastronomii – ogródek ma być wielopoziomowy.

Choć możemy oczywiście zarzucać władzom miasta zwłokę – konflikt z dawnym najemcą trwa przecież od lat, nie powinno dziwić powolne działanie. Ażurowa kamienica będzie bowiem elementem większego projektu – przebudowy pasażu Schillera. Tę także planowano od dawna, by uczynić go miejscem w pełni rekreacyjnym i przyjaznym mieszkańcom (oraz turystom). Prace mają ruszyć w przyszłym roku.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here