News will be here
Desert Rock Resort – ekoturystyka po arabsku

Arabia Saudyjska nie ustaje w zaskakiwaniu świata. W ostatnich latach coraz częściej jednak preferowany przez nich luksusowy styl życia łączy się z globalnymi trendami. Jednym z pomysłów na pokojową koegzystencję bajecznego bogactwa i najbardziej trapiących obecnie ludzkość problematycznych relacji z matką naturą ma być natomiast Red Sea Project. To zakrojone na ogromną skalę przedsięwzięcie turystyczne, którego elementem składowych ma być między innymi kompleks Desert Rock Resort.

Desert Rock Resort zapewni gościom niczym niezakłócone, spektakularne widoki przy zachowaniu naturalnego krajobrazu dla przyszłych pokoleń. Zaczerpnęliśmy inspirację z otaczającego środowiska, zapewniając jednocześnie niezrównany luksus pozwalający gościom na kontakt z naturą i tworzenie niezapomnianych przeżyć.

– John Pagano, dyrektor generalny The Red Sea Development Company

Luksusowe wakacje w sercu saudyjskich gór

Desert Rock Resort, Oppenheim Architecture, The Red Sea Development Company
Fot. Oppenheim Architecture/TRSDC

Red Sea Project rozwijany jest od lat, a autorów Desert Rock Resort wyłoniono już w 2019 roku. Wybór padł na uznaną pracownię Oppenheim Architecture mającą na koncie kilkadziesiąt międzynarodowych wyróżnień. Architekci dowodzeni przez Chada Oppenheima mają olbrzymie doświadczenie w projektowaniu budowli nietypowych, ale i nieobce są im realizacje na wskroś luksusowe.

Desert Rock Resort ma oferować w sumie sześćdziesiąt pokoi, przy czym mówimy tu zarówno o luksusowych apartamentach, jak i... willach. Te drugie mają przeważać (czterdzieści osiem do dwunastu), gwarantując nie tylko wyjątkowe doznania, ale też – a może przede wszystkim – zdecydowanie większe przestrzenie i prywatność. Oczywiście w kurorcie nie zabraknie także udogodnień takich jak spa, centrum fitness czy wyjątkowe doznania kulinarne.

Desert Rock Resort, Oppenheim Architecture, The Red Sea Development Company
Fot. Oppenheim Architecture/TRSDC

Zapytacie jednak – co jest w nim takiego wyjątkowego? Otóż projektanci z Oppenheim Architecture potraktowali kwestię kontaktu z naturą nad wyraz poważnie. Desert Rock Resort nie ma być kompleksem górskich zabudowań – zdecydowana większość obiektów dosłownie zostanie wykuta w granitowych skałach. To z jednej strony ukłon ku historii regionu, z drugiej zaś możliwie najmniej ingerująca w naturalny krajobraz forma zabudowy.

Desert Rock Resort wprost nawiązuje do kultury antycznej regionu

Desert Rock Resort, Oppenheim Architecture, The Red Sea Development Company
Fot. Oppenheim Architecture/TRSDC

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Półwyspu Arabskiego są pozostawione przez Nabatejczyków grobowce skalne. Ściany wzniesień, które skrywają jeszcze niejedną tajemnicę, były bogato zdobione – i to na wielką skalę – do dziś zachwycając i zadziwiając rozmachem oraz szczegółowością wykutych w kamieniu fasad. W ten sposób stworzono także antyczną Petrę – dawną stolicę tego ludu, dziś zlokalizowaną w granicach Jordanii.

Oczywiście tworzony na zlecenie Saudów kurort ma zgoła odmienny cel. Wyjątkowa konstrukcja ma po prostu zachwycać, przyciągając majętnych turystów obietnicą jedynych w swoim rodzaju doznań. Architektom przede wszystkim przyświecało jednak zaimplementowanie zasad zrównoważonego rozwoju w tym nieprzystępnym miejscu. Kompleks nie tylko ma wtapiać się w otoczenie, ale też wywierać na środowisko minimalny czy wręcz zerowy wpływ.

Dołożono wszelkich starań, by nie tylko spełniać kryteria, lecz wręcz wyznaczać standardy w kwestii zarządzania energetycznego i projektowania środowiskowego. Certyfikaty w tym zakresie to tylko kwestia czasu. Desert Rock Resort to też swego rodzaju drogowskaz wskazujący przyszłość proekologicznego budownictwa w tak trudnych warunkach klimatycznych.

Prace przygotowawcze do budowy Desert Rock Resort już ruszyły – podobno kompleks ma zostać ukończony do 2023 roku. To jednak zaledwie niewielka część wspomnianego już Red Sea Project, na który do 2030 roku ma składać się w sumie pięćdziesiąt podobnych przedsięwzięć. Łącznie saudyjska inwestycja ma zapewnić osiem tysięcy pokoi hotelowych i ponad tysiąc rezydencji.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here