News will be here
Easyhome Huanggang, czyli Stefano Boeri zazielenia Chiny

Sześćdziesięciopięcioletni dziś Stefano Boeri swoją działalność zaczął jeszcze w latach 80. Projektował (jak na architekta przystało), ale przede wszystkim piął się po szczeblach kariery naukowej, by w końcu objąć stanowisko profesora urbanistyki na Politechnice Mediolańskiej. Na sławę i rozgłos przyszło mu jednak poczekać dość długo – bo do początków drugiej dekady XXI wieku. Wtedy to wykiełkował Bosco Verticale (po włosku las wertykalny) – projekt, który rozsławił jego pracownię architektoniczną na całym świecie.

Budowa dwóch zielonych wieżowców, które składały się na ten projekt, ruszyła w 2009 roku. Na ich oficjalne otwarcie trzeba było jednak poczekać aż pięć lat, lecz warto było. Mediolański las wertykalny wywołał reakcję lawinową. Stefano Boeri znalazł się na ustach całego architektonicznego świata, otrzymał wiele nagród, ale przede wszystkim ogłosił manifest, który pociągnął tłumy. Włoch już wówczas zwracał bowiem uwagę na problemy, które i dziś trapią naszą cywilizację. W wertykalnych lasach widział natomiast coś więcej niż tylko zieloną ingerencję w betonowym świecie. Drzewa i krzewy nie mają przecież jedynie wizualnie urozmaicać krajobrazu, lecz czynnie pochłaniać dwutlenek węgla.

Świat pokochał jego projekty

Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex, Stefano Boeri Architetti
Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex, fot. Stefano Boeri Architetti

Manifest wzywający architektów, urbanistów i botaników do pracy ramię w ramię z naukowcami i deweloperami wywołał znakomity odzew. Dziś zielone budownictwo jest czymś więcej niż tylko chwilowym trendem czy fanaberią postępowców. Jak przekonuje pomysłodawca, zważywszy na to, że do 2030 roku aż sześćdziesiąt procent światowej populacji będzie mieszkać na obszarach miejskich, a już dziś miasta odpowiadają za około siedemdziesiąt procent globalnej emisji CO2, zazielenianie tych terenów jest jedynym rozwiązaniem.

Po sukcesie mediolańskiego Bosco Verticale Stefano Boeri właściwie nie ustawał w pracach nad kolejnymi lasami wertykalnymi. Zamówienia płynęły z całego świata – dziś naprawdę trudno je zliczyć. Najnowszą z realizacji jest natomiast kompleks Easyhome w chińskim Huanggangu. Jego budowę rozpoczęto w 2017 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło pod koniec roku 2021. Obecnie pierwsi lokatorzy zasiedlają tę zjawiskową konstrukcję.

Co warte podkreślenia, nawet mimo powtarzalnej wszechobecności roślin i ich dominującego charakteru kolejne realizacje wyraźnie odróżniają się od siebie. Chiński projekt łączy w sobie kilka funkcji. Dwa z pięciu wieżowców kompleksu wydzielono na mieszkania, w pozostałych znajdzie się natomiast miejsce dla hoteli i sklepów. Całość oferuje jednak zwartą formułę, która może znaczyć wiele zarówno dla twórcy, jak i strony zamawiającej.

Stefano Boeri może podbić Chiny

Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex
Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex, fot. Stefano Boeri Architetti

Istotnym aspektem, na co uwagę zwracają chińscy partnerzy włoskiego biura architektonicznego, jest zielony kierunek, który obrały tamtejsze władze. Chiny mają przed sobą długą drogę do urbanistycznej i energetycznej transformacji, a – jak wiadomo – przed wyruszeniem w drogę, należy zebrać drużynę. Kompleks w Huanggangu jest natomiast pierwszym lasem wertykalnym biura Stefano Boeri Architetti na terenie Państwa Środka, ale niekoniecznie ostatnim.

Także dla biura jest to kolejny krok w rozwoju zielonych koncepcji architektonicznych. W przypadku tego projektu po raz pierwszy wypróbowano bowiem nowy sposób kształtowania bryły budynku. Miejsca przeznaczone dla drzew i krzewów otoczone są prostopadłościennymi blokami wystającymi nieregularnie z elewacji. Dzięki temu pięć budynków zajmujących w sumie cztery i pół hektara udało się obsadzić ponad czterystoma drzewami, czterema tysiącami sześciuset dwudziestoma krzewami oraz trawami, kwiatami i pnączami o łącznej powierzchni dwóch tysięcy czterystu ośmiu metrów kwadratowych. To wystarczy, by kompleks pochłaniał rocznie dwadzieścia dwie tony dwutlenku węgla, jednocześnie produkując jedenaście ton tlenu.

Projekt oferuje doskonały widok na wysadzaną drzewami elewację, wzmacniając zmysłowe doznania zieleni i integrując krajobraz roślinny z wymiarem architektonicznym. Dzięki temu mieszkańcy wieżowców mieszkalnych mają okazję doświadczyć przestrzeni miejskiej z innej perspektywy, w pełni ciesząc się przy tym komfortem, jaki daje przebywanie w otoczeniu natury.

– Stefano Boeri

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here