Elemental House (proj. Alejandro Aravena/Elemental), fot. Sorteos Tec

Meksykańskie Sorteos Tec świętuje siedemdziesięciopięciolecie istnienia w niebywały sposób – zapraszając do współpracy Alejandro Aravenę. Dom zaprojektowany przez uznanego chilijskiego architekta jest główną nagrodą w urodzinowej loterii, a zebrane pieniądze wesprą szczytny cel.

Jednym z głównych celów funkcjonującej od 1947 roku Sorteos Tec jest wsparcie transformacji Meksyku poprzez edukację. To uniwersytecka loteria, której ideę najlepiej oddaje hasło: wygrywasz, otrzymując, ale wygrywasz jeszcze więcej, dając. Pieniądze uzyskane w ten sposób na przestrzeni dekad wsparły edukację tysięcy młodych ludzi, którzy bez pomocy nie mogliby sobie pozwolić na studia. Jubileuszowa loteria zapowiada się jednak na rekordową. Dokładając symboliczną cegiełkę, mamy szansę na jedną z wielu wartościowych nagród – w tym willę Elemental House w San Pedro Garza García nieopodal Monterrey.

Pomniejsze nagrody ufundowane przez partnerów Sorteos Tec to czeki o różnej wartości; a także samochody takie jak BMW iX3, Audi A4, Audi e-tron, Mercedes A 200 czy Mercedes EQC 400. Trzecia nagroda to 3226000 peso (niemal 800000 złotych); druga – apartament w Cancún warty 8300000 peso (2000000 złotych). Wspomniany Elemental House autorstwa Alejandro Araveny, którego wartość szacuje się na 75000000 peso, czyli niemal 18000000 złotych, jest natomiast główną nagrodą.

Wizjonerski projekt Alejandro Araveny i studia Elemental

Elemental House, Alejandro Aravena, Elemental, Sorteos Tec
Elewacja Elemental House (proj. Alejandro Aravena/Elemental), fot. Sorteos Tec

Trudno o lepszy dobór architekta, jeśli chodzi o budynek mający wesprzeć cele społeczne. Alejandro Aravena działa w branży od połowy lat dziewięćdziesiątych. Poza projektowaniem zajmuje się także edukacją, będą między innymi wykładowcą w Harvard Graduate School of Design. Na przestrzeni lat Chilijczyk wielokrotnie był doceniany na arenie międzynarodowej. W 2000 roku był finalistą Nagrody Miesa van der Rohego; z kolei w 2008 otrzymał Global Award for Sustainable Architecture oraz Srebrnego Lwa na Weneckim Biennale Architektury. W 2016 roku wydłużył natomiast listę laureatów niezwykle prestiżowej Nagrody Pritzkera.

Najważniejszy z akcentów w swojej karierze – studio Elemental – Alejandro Aravena powołał do życia w 2006 roku. Od tego czasu słynie przede wszystkim z działalności społecznej. Projektuje budynki oświatowe i przestrzenie publiczne; przede wszystkim działa jednak na rzecz poprawy warunków bytowych osób biednych bądź dotkniętych klęskami żywiołowymi. Teraz listę zasług wydłuży także o wsparcie osób biednych w walce o lepsze jutro dzięki edukacji.

Ten dom przekształca wartość architektoniczną w losy na loterię, aby sfinansować edukację setek młodych ludzi i poprawić ich przyszłą jakości życia. W efekcie powstaje wspólne dobro – coś podobnego do tego, co robi się dzięki mieszkalnictwu socjalnemu. To jest to, do czego każdy architekt dąży przez cały czas: przyczyniać się do wspólnego dobra poprzez pracę.

– Alejandro Aravena

Elemental House – trochę willa, trochę zamek

Elemental House, Alejandro Aravena, Elemental, Sorteos Tec
Elemental House (proj. Alejandro Aravena/Elemental), fot. Sorteos Tec

Elemental House należy z wielu względów uznać za niezwykły. Bryła budynku bez wątpienia się wyróżnia. Pofalowany regularnie beton bardziej przypomina rzeźbę niż dom. A że ten zaprojektowano na planie okręgu, jego cylindryczny kształt jeszcze mocniej zarysowuje awangardową myśl architekta. Budynek ma kilka kondygnacji, dzięki czemu powierzchnia jego wnętrza liczy łącznie sześćset metrów kwadratowych. Nie brak tu także lokalnych akcentów jak kamień, marmur czy drewno cuéramo.

Nietypowe podejście do tego projektu zdefiniowały jednak iście europejskie inspiracje. Monolityczna bryła betonu już w pierwszym skojarzeniu, głównie za sprawą odpowiednio profilowanych wnęk okiennych, przywodzi na myśl wieżę zamkową. Istotnie właśnie dwoista natura tych typowych dla średniowiecznej architektury europejskiej budowli była dla zespołu Araveny inspiracją:

Zamki są fortecami zwróconymi do wewnątrz – chroniącymi coś w środku, czego nie możemy zobaczyć; a jednocześnie charakteryzuje je silna, monumentalna i abstrakcyjna obecność w otoczeniu. Zamki są zamknięte w sobie, ale nie nieśmiałe. Chcieliśmy to uchwycić w tym domu: miejscu, które niemal bezgłośnie dba o życie prywatne, a przy tym nieuchronnie zarysowuje swoją obecność w życiu publicznym.

– Alejandro Aravena

Elemental House, Alejandro Aravena, Elemental, Sorteos Tec
Wnętrze Elemental House (proj. Alejandro Aravena/Elemental), fot. Sorteos Tec

Żeby wziąć udział w loterii, wystarczy wykupić los za jedyne 1200 peso (niespełna 300 złotych). Konkurencja będzie oczywiście ogromna, ale ktoś wygrać musi – największymi wygranymi będą natomiast meksykańscy nastolatkowie. Uzyskane w trakcie loterii pieniądze trafią na konto funduszu stypendialnego, który umożliwi naukę w Tecnológico de Monterrey setkom młodych osób. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.