News will be here
KCAP przeprojektuje nankińskie tereny zielone

Nankin to miasto o wielowiekowej historii, ale też jedno z najbardziej doświadczonych w czasach wojen miejsc w całych Chinach. Dziś jednak to przede wszystkim jeden z najistotniejszych w kraju ośrodków naukowo-kulturalnych o prężnie rozwiniętej strefie przemysłowej. Od samego początku można więc było przypuszczać, że tamtejszy Grand Central Park będzie czymś więcej niż tylko miejską strefą zieleni. Oferta KCAP przypadła decydentom do gustu.

Grand Central Park Nanjing, Nankin, Chiny, KCAP
Fot. KCAP

Ten projekt nie tylko przywiązuje dużą wagę do postrzegania terenu w obszarze projektowanym, ale także rozszerzył zakres badań i analiz ekologicznych na większą skalę, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zinterpretować jego przebudowę. Wykorzystując do analizy danych zasoby na temat elementów kulturowych i historycznych, ukazano jasne i solidne ich przeznaczenie. W ten sposób stworzono przestrzeń dla priorytetowego traktowania ekologii i ograniczono ingerencję w środowisko naturalne.

– uzasadnienie jury konkursowego

Zieleń ponad wszystko

Nankin, Chiny
Plan zagospodarowania przestrzennego zieleni miejskiej w Nankinie, fot. KCAP

Planowany Grand Central Park powstanie z połączenia dwóch obecnie funkcjonujących we wschodniej części miasta terenów zielonych. Mowa o otoczeniu jeziora XuanWu i góry Zijin, które determinują miejski krajobraz na prawobrzeżu rzeki Jangcy. Poza funkcją rekreacyjną nowy park ma też oferować edukacyjne przeżycia i promować idee ekologiczne. W tym celu inwestycja zostanie podzielona na specjalne strefy – nie wszystkie będą objęte przebudową. Między innymi zbocza góry Zijin zostaną objęte pełną ochroną. U jej południowego zbocza pojawią się plantacje o charakterze regeneracyjnymi. Z kolei wokół jeziora XuanWu mają pojawić się strefy ekologiczne.

Grand Central Park Nanjing, Nankin, Chiny, KCAP
Fot. KCAP

Oczywiście jak to bywa w przypadku zagranicznych projektów realizowanych na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, projektantom z KCAP towarzyszyły zastępy lokalnych specjalistów. W kwestiach gospodarki wodnej na terenie GCP chińską stronę reprezentowało Nengshi Zheng PADDI Environment Consulting; kwestie ekologiczne konsultowano natomiast z Lvye Qingwei. W pracach udział wzięli również przedstawiciele Instytutu Architektury, Projektowania i Planowania Uniwersytetu Nankińskiego oraz Jiansu Suyi Design Group.

Grand Central Park Nanjing, Nankin, Chiny, KCAP
Fot. KCAP

Łączna powierzchnia Grand Central Parku w Nankinie to 34,74 kilometry kwadratowe. Niemal połowę zajmą ochronne ekostrefy i pięć mniejszych obszarów parkowych. Projekt KCAP przewiduje także powstanie sześciu tematycznych ścieżek skupiających się na historii oraz kulturze miasta, ale też łączących wszystkie te strefy. Ostatecznie GCP ma bowiem płynnie przechodzić w tkankę miejską, stając się integralną częścią Nankinu.

Grand Central Park Nanjing, Nankin, Chiny, KCAP
Fot. KCAP
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here