Wizualizacja kompleksu Kolejova1 w Poznaniu (proj. Lab 3 Architekci), fot. Novaform Polska

O tym, że pokolejowe tereny w centrum Poznania zostaną zabudowane na nowo, mówi się od przeszło dekady, jednak na rezultaty przyjdzie poznaniakom jeszcze poczekać. Jedną z istotniejszych realizacji w okolicy Wolnych Torów będzie natomiast kompleks Kolejova1 – po przeciwległej stronie torowiska.

Stolica Wielkopolski zmienia się od dawna, choć część wyczekiwanych zmian następuje bardzo powoli. I nie – nie mówię tu o obecnym remoncie Starego Rynku. Tak zwane Wolne Tory, czyli część Wildy biegnąca po wschodniej stronie torowiska między ulicami Matyi i Hetmańską, to tereny poprzemysłowe, które – wedle ustaleń władz miasta i PKP – mają zostać w całości zabudowane, oferując nową przestrzeń mieszkalną dla niemal piętnastu tysięcy osób. Krokiem w kierunku rozwoju tej okolicy ma być natomiast kompleks Kolejova1, którego budowa ruszy jesienią.

Nazwa zobowiązuje?

Wizualizacja dominanty kompleksu Kolejova1 (proj. Lab 3 Architekci), fot. Novaform Polska

Pierwsze wielkie wyburzanie odbyło się w tej części Poznania przeszło dekadę temu, gdy przygotowywano się do Euro 2012. Wzniesienie nowego Dworca Głównego i Dworca Autobusowego to symboliczny początek Wolnych Torów. W 2013 Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dopełniło otwarcie galerii handlowej, niech jednak nie zwiedzie was tempo realizacji. Nowy kompleks był bowiem zaledwie początkiem metamorfozy. Elementem niezbędnym, po którym nadszedł czas na refleksję.

Co do nowych kształtów niemal stutrzydziestohektarowego obszaru najpierw porozumieli się przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych i władz miasta. Potem przyszedł czas na konsultacje społeczne i uwzględnienie uwag mieszkańców w planach. Następnie potrzebny był konkurs na zaplanowanie przestrzenne nowoczesnego śródmieścia, którym Wolne Tory mają się stać. Lata zatem mijały, a tereny wręcz proszące się o nowe życie czekały, aż w końcu zacznie się dziać architektoniczna magia. Tymczasem po drugiej stronie torów powstaje Kolejova1.

Warto bowiem pamiętać, że jednym z istotnych elementów Wolnych Torów ma być park symbolicznie łączący Wildę z Łazarzem. Dotąd te dwie dzielnice sprawnie oddzielały tory kolejowe – po metamorfozie podziałów ma jednak nie być. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chcą to wykorzystać, niejako poszerzając nowe centrum nawet ponad plan władz miasta. Kolejova1 ma być tego przykładem, jako że oficjalnie inwestycja nie będzie częścią Wolnych Torów, lecz znajdzie się dosłownie tuż obok nich.

Kolejova1 odmieni panoramę okolicy

Poznań, Kolejova1, Lab 3 Architekci, Novaform Polska
Plan zabudowy kompleksu Kolejova1 (proj. Lab 3 Architekci), fot. Novaform Polska

Nowy kompleks to ciekawa próba podłączenia się pod wizję nowego poznańskiego śródmieścia, ale też próba jakże potrzebnej rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Kolejova1 ma powstać w miejscu dawnej, działającej na przełomie XIX i XX wieku Fabryki Maszyn i Lejni Żelaza Napoleona Urbanowskiego. Ta, co prawda, przestała działać jeszcze zanim Polska odzyskała niepodległość, następnie uruchomiono tu Fabrykę Maszyn Rolniczych Nitsche, a w późniejszych latach zabudowa przy Kolejowej pełniła funkcję magazynów i warsztatów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata w tym miejscu stanie natomiast kompleks mieszkalny z przestrzenią handlowo-usługową.

Inwestorem jest firma Novaform Polska, a za projekt odpowiada lokalna pracownia Lab 3 Architekci. Zespół pod przewodnictwem Dominika Banaszaka i Marcina Mleczaka zaprojektował zespół budynków po części wykorzystujący istniejącą w tym miejscu zabudowę – między innymi dawną kotłownię wraz z kominem, który po odrestaurowaniu będzie drugim najwyższym obiektem kompleksu. Wyższy od niego będzie jedynie główny wysokościowiec – siedemnastokondygnacyjny budynek o wysokości pięćdziesięciu pięciu metrów.

Poznań, Kolejova1, Lab 3 Architekci, Novaform Polska
Wizualizacja kompleksu Kolejova1 (proj. Lab 3 Architekci), fot. Novaform Polska

Kolejova1 z miejsca wpłynie zatem na panoramę okolicy, choć architekci starają się upamiętnić w nowej formie historię tego miejsca. Kompleks ma zyskać ceramiczną elewację w kolorze cegły, przypominającą o industrialnym rodowodzie. W sumie mówimy o niemal trzynastu tysiącach metrów powierzchni użytkowej, na którą złoży się sto osiemdziesiąt siedem mieszkań i dwadzieścia dziewięć lokali handlowo-usługowych. Prace mają ruszyć we wrześniu, a oddanie kompleksu planowane jest na rok 2025.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.