News will be here
Dom w Beskidzie Śląskim może zostać Budynkiem Roku

World Architecture Festival to wydarzenie o stosunkowo niedługiej historii, lecz olbrzymim znaczeniu. Festiwal połączony z ceremonią wręczenia nagród organizowany jest od kilkunastu lat – pierwsza edycja odbyła się w roku 2008. Towarzyszący mu rozmach błyskawicznie zbudował jednak renomę WAF. Każdego roku jury przygląda się olbrzymiej liczbie zgłoszeń – na krótkich listach nominowanych najczęściej znajduje się kilkaset projektów podzielonych na kilkanaście kategorii. Wśród nich jeden zostaje natomiast okrzyknięty Budynkiem Roku. W tegorocznej edycji o sukces w kategorii Domy i wille (wieś/natura) powalczy projekt krakowskiego Kropka Studio.

Nowoczesny dom w górach w minimalistycznej formie

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Kropka Studio przygotowało projekt budynku dla pięcioosobowej rodziny w 2016 roku. Jego twórcami są Gosia Łapaj i Kuba Kowalczyk (przy współpracy Karola Ryski). Działka, na której postawiono budynek, leży nieopodal Bielska-Białej, oferując widok na góry Beskidu Śląskiego i okoliczne wsie. Teren nie został ujednolicony, a bryłę domu wkomponowano w jego ukształtowanie. Dzięki temu od strony dojazdu dom jest jednopiętrowy, ale po drugiej stronie – mniej widocznej dla obcych – ujawnia się także dolne, wtopione w grunt piętro.

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko, Kropka Studio
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Wkomponowanie w zbocze pagórka wynikało w dużej mierze z chęci zapewnienia rodzinie prywatności – i to na dwojaki sposób. Widoczna od ulicy jednopoziomowa budowla nie rzuca się aż tak w oczy. Wręcz trudno ją dostrzec, budynek od drogi oddziela bowiem także brzozowy zagajnik, który postanowiono zostawić w nienaruszonej formie. To między innymi z powodu tej decyzji dom stanął na nierównym zboczu, jeszcze bardziej maskując się przed ciekawskimi spojrzeniami.

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko, Kropka Studio
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Tych jednak nie sposób uniknąć. W przeciwieństwie do wielu współcześnie budowanych w górach domów Kropka Studio nie zaproponowało bowiem imitacji tradycyjnej, regionalnej stylistyki. Dyskusje ze zleceniodawcami doprowadziły natomiast do minimalistycznego konsensusu. W górnej części – w całości pokrytej blachą na rąbek stojący – znajduje się główna sypialnia z garderobą i część dzienna, a więc salon z otwartą kuchnią. Z kolei na dole mieszczą się pokoje dzieci oraz garaż – tę kondygnację wykończono prefabrykowanymi płytami betonowymi.

To nie pierwsze wyróżnienie pomysłu Kropka Studio

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Realizacja krakowskiej pracowni już na początku tego roku była jedną z polskich propozycji w ArchDaily 2021 Building of the Year Awards. W WAF 2021 powalczy natomiast z piętnastoma innymi projektami w swojej kategorii. Co ciekawe aż cztery z nich reprezentują antypody – trzy pochodzą z Nowej Zelandii, a jeden z Australii. Jako że mówimy o domach/willach, jest to jedna z niewielu kategorii, gdzie nie dominują realizowane z olbrzymim rozmachem chińskie projekty.

Tegoroczny World Architecture Festival odbędzie się w Lizbonie – w dniach 1-3 grudnia. Nie pozostaje nam więc nic innego niż trzymać kciuki za reprezentanta polskiej architektury.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here