News will be here
Budynek Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej na terenie EC1 Łódź, fot. Łódź.pl

Na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 Łódź kwitnie życie naukowo-kulturalne. Przestrzeń tę już dziś warto odwiedzić z uwagi na ciekawą ofertę edukacyjno-artystyczną, ale wciąż wyczekiwane jest otwarcie zapowiadanego od lat Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Inwestycja stale się opóźniała, ale jest już blisko finalizacji.

Czego by o Łodzi nie mówić, jest miejscem niezwykle kulturalnym. Choć jej industrialna historia do dziś widoczna jest niemal na każdym kroku, nie brak tam też związków ze sztuką. Skojarzenia filmowe – ze względu na tamtejszą szkołę filmową – oraz komiksowe – przez organizowany tam od dekad Festiwal Komiksu i Gier – to jedne z pierwszych, jakie przychodzą na myśl o tym mieście. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie tam powstaje (z niezwykłym mozołem) Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

EC1 Łódź dalej się rozrasta

EC1 Łódź – Miasto Kultury, Paweł Augustyniak
EC1 Łódź – Miasto Kultury, fot. Paweł Augustyniak/EC1 Łódź

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej to kolejna z części składowych łódzkiego Miasta Kultury. Jak można się domyślić, jest to wspólny projekt władz miasta i organizatorów słynnego, wspomnianego wyżej Festiwalu Komiksu. Rozrastająca się inwestycja przy ulicy Targowej – na terenie dawnej, wzniesionej w 1907 roku elektrociepłowni, od lat nabiera kształtów. Na papierze władze miasta powołały do życia “EC1 Łódź – Miasto Kultury” już w 2008 roku. W 2015 w przedsięwzięcie zaangażowało się także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W praktyce EC1 Łódź działa już od kilku lat. Kolejne składowe stale poszerzają jego ofertę – poczynając od otwartych w 2016 roku Planetarium i Narodowego Centrum Kultury Filmowej (a także Łódź Film Commission); poprzez celebrujące historię tego miejsca Centrum Nauki i Techniki, które działa od 2018, i otwartą w 2021 roku Ulicę Żywiołów dla najmłodszych; a na wyczekiwanym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej kończąc. Otwarcie tego ostatniego planowano pierwotnie na rok 2019, ale ostatecznie stanie się to dopiero w 2023.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zaskakuje jeszcze przed otwarciem

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, EC1 Łódź, Łódź.pl
Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej na terenie EC1 Łódź, fot. Łódź.pl

CKNI bez wątpienia poszerzy naukowo-artystyczną ofertę EC1 Łódź o dziedziny kulturalne. Jego rolą będzie nie tylko przybliżenie odwiedzającym tajników sztuki komiksowej, ale przede wszystkim kwestii narracyjnej – wychodzącej poza komiks, niezwykle istotnej w każdym rodzaju działalności artystycznej. Opowieść, którą snuć można czy to w komiksie, filmie, czy na kartach powieści, jest też istotnym elementem gier. Te zaś znajdą szczególne miejsce w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Centrum otrzyma aż trzykondygnacyjną przestrzeń, gdzie jako goście zobaczymy wielowymiarowe, interaktywne wystawy. Powoli zagłębiając się w świecie komiksu, poznamy tajnikach opowiadania intrygujących historii. Zobaczymy prace kultowych twórców, ale nie zabraknie też przestrzeni warsztatowej. Zaskakująco wiele miejsca pozostawiono natomiast grom.

Zyskamy okazję, by przyjrzeć się zarówno archaicznym produkcjom sprzed kilku dekad, jak i wkroczyć do wirtualnej rzeczywistości. Będziemy mogli także... zagrać w grę o tworzeniu gier! Tę zaś osadzono w świecie znanym z “Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu”, a w projekt zaangażowało się studio CD Projekt Red odpowiedzialne za kultowy tytuł. Niestety na sprawdzenie, jak ta interaktywna narracja o komiksach i grach działa, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Według najnowszych informacji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej ma zostać otwarte w drugiej połowie 2023 roku. Tak długie oczekiwanie może jednak dziwić – przedpremierowe oprowadzanie zapowiadano bowiem już w sierpniu ubiegłego roku. Najwidoczniej trwa jednak dopieszczanie ekspozycji. O szczegółach inwestycji możecie natomiast poczytać tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here