News will be here
Miasteczko Winna Góra pierwszym drewnianym osiedlem w Polsce?

W największym skrócie: Miasteczko Winna Góra ma sprawić, że Środa Śląska stanie się miastem z klimatem. Tak przynajmniej głosi hasło konkursu organizowanego przez Polskie Domy Drewniane. Powołana do życia niemal trzy lata temu spółka miała zrewolucjonizować branżę deweloperską, ale efektów jej pracy wciąż próżno szukać na horyzoncie. Między innymi dlatego więcej w ostatnich miesiącach mówiło się o związanych z jej działalnością kontrowersjach niż o budowanych przez nią domach. Konkurs może jednak przywrócić PDD na właściwe tory po pandemicznych zawirowaniach.

Zastali Polskę murowaną, zostawią drewnianą?

Łódź, Polskie Domy Drewniane
Wizualizacja zabudowy powstającej w Łodzi, fot. Polskie Domy Drewniane

PDD to spółka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99% udziałów) i Banku Ochrony Środowiska (1%). Profil jej działalności jest dość nietypowy, postawiono bowiem na budownictwo modułowe – w głównej mierze z drewna. Ich domy miały powstawać w zgodzie z zachodnimi, proekologicznymi trendami. Były już minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślał, że choć celem firmy jest działalność komercyjna, część zbudowanych przez nią domów ma być wkładem ministerstwa w program Mieszkanie Plus.

Jedynym problemem jest to, że jak na razie działalność Polskich Domów Drewnianych w pełni wpisuje się w profil tego programu – wiele jest szumnych zapowiedzi, ale efektów wciąż brak. Nie dalej niż trzy miesiące temu jeden z senatorów niezależnych grzmiał w mediach, że choć na działalność spółki wydano miliony, ta nie postawiła nadal żadnego domu. PDD odpowiadało oczywiście, że jedynym tego powodem jest pandemia i jeszcze w 2021 roku powstaną pierwsze ich domy. Miasteczko Winna Góra ma być natomiast swego rodzaju nowym otwarciem.

Pierwsze dzieła PDD właśnie powstają w Łodzi. Prace przygotowawcze ruszyły w grudniu ubiegłego roku – kilka miesięcy po tym, jak pierwsze polskie domy drewniane miały zostać oddane do użytku. Z uwagi na przesunięcia terminów spowodowane pandemią zakończenie prac planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Na podobnym etapie jest też inwestycja w Choroszczy, a w Pułtusku spółka dopiero zakupiła grunty. Miasteczko Winna Góra jest przy tym jednak zupełnie osobną historią.

W Środzie Śląskiej stawiają na zachodnie trendy

Polskie Domy Drewniane
Fot. Polskie Domy Drewniane

Głównym problemem założeń PDD są najprawdopodobniej bardzo krótkie terminy na realizację inwestycji. Nie inaczej sprawa wygląda z konkursem. Od momentu jego ogłoszenia do zamknięcia naboru chętni mają jedynie trzy tygodnie na zgłoszenia. Każda zainteresowana pracownia musi do 9 czerwca przedstawić szkic swojej koncepcji osiedla. Tylko na tej podstawie komisja wyłoni natomiast pięciu finalistów, którzy do 31 sierpnia będą musieli przedstawić koncepcję architektoniczno-urbanistyczną osiedla Miasteczko Winna Góra.

Zabudowa musi oczywiście zostać wykonana z drewna. Projekty mają być także dopracowane pod kątem ekologii i zrównoważonej energii, oferując przyszłym mieszkańcom wygodne i użyteczne rozwiązania. Problemem może tu być także skala. W Łodzi od miesięcy powstaje jedenaście domów jednorodzinnych; w Choroszczy będzie ich dziesięć (plus jeden budynek usługowy); Miasteczko Winna Góra ma natomiast oferować dwadzieścia siedem czteropiętrowych budynków.

Będzie to pierwsze w Polsce tak duże osiedle budynków wielorodzinnych, które powstanie w nowoczesnej technologii wykorzystującej drewno. […] Stawiamy na wszystkie te aspekty, które są teraz ważne w budownictwie, czyli ekologię, energię odnawialną czy efektywność energetyczną. Ostatecznie zależy nam na tym, aby mieszkańcy osiedla »Miasteczko Winna Góra« w Środzie Śląskiej wprowadzili się do zdrowej, przyjaznej i naturalnej przestrzeni, czyli do »Miasta z Klimatem«.

– Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Miasteczko Winna Góra największą tego typu inwestycją w Polsce

To potencjalnie pierwsze tak duże osiedle z drewna w naszym kraju. Polskie Domy Drewniane mają do dyspozycji działkę przy ul. generała Władysława Sikorskiego o powierzchni 157 000 m2. Dwadzieścia siedem planowanych budynków ma oferować łącznie około ośmiuset lokali mieszkaniowych. Ich rozkłady i rozmiary zostaną dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności. Nie wiadomo jedynie, kiedy przeprowadzony zostanie rekonesans – tym bardziej że terminy gonią.

Władze Środy Śląskiej mają nadzieję, że Miasteczko Winna Góra stanie się zaczątkiem nowej, przyjaznej dzielnicy. By tak się jednak stało, najpierw trzeba rozstrzygnąć konkurs – a ten będzie niełatwy. Śmiałków czeka ogrom pracy w naprawdę krótkim czasie. Zwycięzców poznamy natomiast już 15 września – pula nagród wynosi 100 000 złotych. Co więcej, Polskie Domy Drewniane utrzymują, że montaż pierwszych budynków w Miasteczku rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here