News will be here
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie coraz bliżej

Hotel Cracovia to jedna z architektonicznych pereł Krakowa, mająca za sobą bardzo burzliwą dekadę. Modernistyczny projekt Witolda Cęckiewicza zrealizowano w latach 1959-1965 i do 2011 spełniał swoje zadanie. W kwietniu tamtego roku zdążono go jeszcze wpisać do karty ewidencji zabytków, po czym w czerwcu obiekt zmienił właściciela. Ten, choć w umowie zawarto klauzulę obligującą go do kontynuowania działalności przez co najmniej dziesięć lat, nie przejął się kilkumilionową karą. Zamiast tego snuł plany przebudowy... A właściwie postawienia w miejscu hotelu nowego budynku, co oczywiście wywołało głośny sprzeciw.

Po kolejnych pięciu latach, które utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że hotel trzeba zachować, do akcji wkroczyło ministerstwo. Pod koniec 2016 roku gabaryty, charakter elewacji hotel Cracovia jego wybrane elementy wpisano do rejestru zabytków. Sam budynek stał się natomiast własnością Skarbu Państwa i został przekazany Muzeum Narodowemu. Już wówczas zapowiedziano, że powstanie w nim Muzeum Architektury i Designu.

Prace nad powołaniem placówki ciągle trwają

Forum Designu, Muzeum Architektury i Designu, Hotel Cracovia, Zygmunt Put, Wikimedia Commons
Forum Designu w dawnej restauracji hotelu Cracovia, fot. Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Przeszło cztery lata, które minęły od przejęcia, to dużo, ale ministerstwo zapewnia, że prace trwają. Pewną namiastką tego, dokąd zmierza projekt, jest oczywiście działające od 2017 roku na parterze budynku Forum Designu. To showroom z dziełami polskiej sztuki użytkowej. W grudniu ubiegłego roku zespół kierowany przez doktora inżyniera Stanisława Karczmarczyka dostarczył natomiast ekspertyzę dotyczącą możliwości adaptacji układu nośnego konstrukcji. Minister kultury podkreśla, że gotowa jest już idea programowa przyszłego Muzeum Architektury i Designu. Prace nad koncepcją placówki ciągle jednak trwają.

Sama instytucja będzie się składała z dwóch części. Pierwsza będzie przypominała galerie muzealne z prezentacją najlepszych osiągnięć polskiego designu i architektury XX i XXI wieku. Równie istotna będzie część druga: centrum edukacyjne związane z tymi dwoma dziedzinami, które dzisiaj tak silnie wpływają na rozwój gospodarczy Polski. Chcemy stworzyć miejsce, w którym historia będzie się spotykała z teraźniejszością i przyszłością.

– profesor Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

Mozaika "Miasta" Heleny i Romana Husarskich, Zygmunt Put, Wikimedia Commons
Mozaika "Miasta" Heleny i Romana Husarskich, fot. Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Obecnie, będąc w stałym kontakcie z autorem oryginalnego projektu, oceniana jest możliwość zachowania jak najliczniejszej grupy elementów historycznego budynku oraz wystroju dawnego hotelu. Kolejnym etapem będą natomiast konsultacje na temat tego, jak przeobrażone zostanie otoczenie Cracovii.

Muzeum Architektury i Designu to pokaźna inwestycja

Hotel Cracovia, Muzeum Architektury i Designu, "Złota mozaika" Krystyny Zgud-Strachockiej, Zygmunt Put, Wikimedia Commons
Recepcja hotelowa, na dalszym planie "Złota mozaika" Krystyny Zgud-Strachockiej, zdobiąca ścianę foyer, fot. Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Minister kultury zdradził przy okazji, że gdy tylko zakończy się obecny etap konsultacji, ogłoszony zostanie konkurs na adaptację zabytku. Nad jego przebiegiem mają natomiast czuwać ministerstwo oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich – szczegółów na razie brak. Biorąc jednak pod uwagę skalę inwestycji, odzew z pewnością będzie ogromny. Na remont dawnego hotelu Cracovia minister ma przekazać 400 000 000 złotych. Kontrowersje może budzić jedynie źródło tych funduszy:

Zadbaliśmy, aby ta inwestycja została wpisana do krajowego planu odbudowy. Są to środki przeznaczane na odbudowę po pandemii, m.in. na rozwój inwestycji w obszarach proekologicznym, cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. To miejsce jak najbardziej odpowiada takim celom, ponieważ będzie to inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku. Z jednej strony z zachowaniem wystroju i konserwatorskich restrykcji, z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego, bo mówimy o wielkim centrum multimedialnym, a także wystawienniczym.

– Piotr Gliński, minister kultury

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here