News will be here
New House at Offham (proj. BakerBrown Studio), fot. Jim Stephenson

Od niemal trzech dekad brytyjskie BakerBrown Studio nie ustaje w poszukiwaniu sposobów, by dzięki zrównoważonej architekturze kształtować nowy, lepszy świat. Kolejnym efektem ich wizjonerskiej pracy jest nowoczesny dom jednorodzinny w Offhamie na południu Wielkiej Brytanii.

Efektywność energetyczna na najwyższym poziomie, lokalne materiały i rozwiązania ekologiczne – niewiele trzeba, by zrobić coś dobrego dla planety, a zarazem dla siebie. Poniekąd właśnie tymi atrybutami posługuje się pracownia założona przez Duncana Bakera-Browna w 1994 roku. Przyświecają im przy tym dwie idee. Brytyjczycy – jak większość architektów – chcieli tworzyć piękne budynki, ale nadrzędna była ich wiara w możliwość zmiany świata za sprawą architektury. Tak właśnie BakerBrown Studio wyrosło na grupę wizjonerów, eksploratorów i pionierów, których projekty inspirują i wytyczają kierunki rozwoju.

Dążyli do zeroemisyjności, zanim to było modne

Duncan Baker-Brown, założyciel BakerBrown Studio, podczas konferencji TEDxBrighton

Niespełna trzydzieści lat to z jednej strony wiele czasu, z drugiej zaś daleko BakerBrown Studio do branżowych liderów, którzy elektryzują już na sam dźwięk nazwisk – zanim jeszcze pokażą jakikolwiek projekt. Odkąd wygrali konkurs na Dom przyszłości organizowany przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich, trudno im jednak odmówić międzynarodowej sławy. Na tym zresztą nie poprzestali. Szybko zaczęli zaskakiwać kolejnymi pomysłami, zapisując się przy tym w historii.

Wymieniając najsłynniejsze projekty BakerBrown Studio, nie sposób pominąć szczególnie dwa. Są bowiem autorami pierwszego w Wielkiej Brytanii budynku, którego energooszczędność ocenionego na A*, a także pierwszego budynku wykonanego z odpadów (The Waste House). Dodatkowo są autorami eksperymentalnego Greenwich Millenium Village, gdzie design inspirowany był ideą gospodarki o obiegu zamkniętym; oraz budynku, który w swoim programie telewizyjnym w zaledwie sześć dni zbudował Kevin McCloud.

Kevin McCloud, The House that Kevin Built, Channel 4
Kevin McCloud z makietą projektu The House that Kevin Built (proj. BakerBrown Studio, 2008), fot. Channel 4

Przyglądając się ich dorobkowi, nietrudno zauważyć, dokąd zmierzają. Od początku istnienia pracownia za cel stawia sobie dążenie do jak najniżej, a w miarę możliwości nawet zerowej emisyjności swoich projektów. By tego dokonać, eksperymentują z materiałami, poszukują nowych sposób ich wykorzystania czy technik, które przyczynią się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych już na etapie budowy. I tak od niemal trzech dekad.

Tym razem BakerBrown Studio skorzystało z lokalnego krzemienia

New House at Offham, BakerBrown Studio, Jim Stephenson
Krzemień i opalane drewno stanowią elewację nowego domu w Offhamie (proj. BakerBrown Studio), fot. Jim Stephenson

Kiepskim żartem byłoby stwierdzenie, że brytyjscy wizjonerzy ekobudownictwa cofają nas do epoki kamienia łupanego (flint stone – krzemień). Ten jednak rzeczywiście posłużył im za budulec w najnowszej realizacji. Łącząc opalane drewno modrzewia z lokalnym krzemieniem z Sussex, uzyskali oni niezwykle ciekawą – choć nieco staromodną – elewację nowoczesnego budynku. Jako że dom jest otoczony łąkami i pastwiskami, taką decyzję można odczytywać jako chęć wpisania się w malowniczy krajobraz Offhamu. Także taras, który znalazł się na rozkładzie budynku, zdaje się jakby ukryty, choć ściany otaczają go jedynie z trzech stron.

New House at Offham, BakerBrown Studio, Jim Stephenson
Salon nowego domu w Offhamie (proj. BakerBrown Studio), fot. Jim Stephenson

Wytwarzane przez elewację pozory mogą jednak mylić – wnętrza domu zdecydowanie przenoszą nas bowiem do współczesności. Wydzielono tam pokaźną część dzienną, biuro oraz sypialnię (jedyne pomieszczenie na piętrze), które rozdzielają jesionowe drzwi przesuwne – oczywiście jedynie w razie potrzeby. Delikatne, stonowane barwy działają kojąco, potęgując spokój zapewniany przez tę okolicę. Dom staje się więc swoistą przystanią, w której mieszkańcy mogą zupełnie odciąć się od pędu otaczającego ich świata. Wygód oczywiście nie brakuje, choć – ponownie – najważniejszym elementem projektu okazują się rozwiązania proekologiczne.

New House at Offham, BakerBrown Studio, Jim Stephenson
Jadalnia nowego domu w Offhamie (proj. BakerBrown Studio), fot. Jim Stephenson

Już na etapie budowy zadbano o to, by zmniejszyć ślad węglowy budynku poprzez skorzystanie z lokalnych materiałów. Projekt wpisuje się natomiast w nurt domów pasywnych, a więc za sprawą swojej konstrukcji wpływa na efektywność energetyczną. Podstawą jest solidna, drewniana konstrukcja wypełniona odpowiednią izolacją. W tym przypadku olbrzymie znaczenie mają także systemy wentylacji kominowej oraz pasywnego ogrzewania słonecznego. Konfiguracja pomieszczeń, przeszklone powierzchnie oraz kierunek, w jakim zwrócony jest budynek, mają wspierać pochłanianie energii słonecznej. Nie zabrakło tu ani ogniw fotowoltaicznych, ani powietrznej pompy ciepła, ani pionierskiego podjazdu solarnego, który w letnich miesiącach podgrzeje w domu wodę. Dzięki staraniom BakerBrown Studio dom w Offhamie osiąga w trakcie eksploatacji ujemny wynik emisji dwutlenku węgla.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here